شناسهٔ خبر: 82099 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن خبر داد

شرکت ارایه‌دهنده کارت اعتباری مصالح ساختمانی بین بنیاد و بانک مسکن تاسیس شد/راه‌اندازی سامانه جامع زنجیره تامین مصالح ساختمانی تا پایان امسال

محمد حسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن آخرین وضعیت راه‌اندازی سامانه و شرکت ارایه دهنده مصالح ساختمانی را اعلام کرد و گفت: تا پایان سال، کارت اعتباری مصالح ساختمانی با راه‌اندازی سامانه و شرکت در بانک مسکن به سازندگان و تولیدکنندگان مسکن ارایه می‌شود.

محمدحسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت تاسیس شرکت برای ارایه کارت اعتباری مصالح ساختمانی به سازندگان و تولیدکنندگان مسکن و مسئولیت بانک مسکن در زنجیره تامین مسکن، گفت: سامانه‌ای توسط بانک مسکن در حال راه‌اندازی و تکمیل است.

مدیر امور طرح و برنامه بانک‌مسکن ادامه داد: در خصوص کارت اعتباری مصالح دو روش پیشنهاد شد. اولین روش این بود که بنیاد مسکن با شرکت بازرگانی بانک‌مسکن تحت مدیریت بنیاد مسکن شرکتی را تاسیس کنند که آن شرکت در خصوص پروژه‌های ساخت و ساز واحدهای مسکونی تحت‌مسئولیت بنیاد مسکن اقدام کند که بانک‌مسکن در آن شرکت ۳۳ درصد سهام دارد و در هفته‌های آتی رونمایی می‌شود.

بیشتر بخوانید؛ خرید و فروش مصالح ساختمانی از طریق بورس

مرادی افزود: بانک مسکن همچنین سامانه ای را نیز در دست طراحی دارد که آن سامانه، جامع تر از شرکت مشترک بین بنیاد مسکن و بانک مسکن است و طراحی آن انجام شده است.

 وی تصریح کرد: سامانه در حال راه اندازی توسط بانک مسکن برای کل مشتریان و بازار مسکن است و از طریق آن، کارت اعتباری مصالح به سازندگان معتبر ارایه می شود.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن یادآور شد: ایده اولیه راه اندازی شرکتی برای زنجیره تامین مصالح که ارایه کارت مصالح ساختمان نیز بخشی از آن است حدود ۸ سال گذشته مطرح شد. اما کار اصلی آن عملا از سال گذشته آغاز شد.

وی توضیح داد: بانک مسکن در این خصوص پروژه ای تحقیقاتی را با دانشگاه امیرکبیر آغاز کرد که به سرانجام رسید. همچنین در ارتباط با زنجیره تامین مصالح و ارایه کارت مصالح ساختمان به سازندگان با دانشگاه تهران نیز جلساتی برگزار شد.

مرادی تصریح کرد: سامانه زنجیره تامین مسکن و ارایه کارت اعتباری مصالح، تا پایان سال جاری راه اندازی می شود و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

گفتنی است بر اساس اعلام کارشناسان ارایه کارت اعتباری مصالح ساختمان می تواند تا حدود ۲۵ درصد موجب کاهش قیمت تمام شده مسکن شود.