شناسهٔ خبر: 82194 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

پروژه ۲ خطه شدن راه آهن قزوین - کرج پنجشنبه افتتاح می شود

دو خطه کردن راه آهن کرج- قزوین پروژه ۲ خطه شدن راه آهن قزوین – کرج پنجشنبه با حضور رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی افتتاح و به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی اجرای پروژه ۲ خطه شدن راه آهن قزوین - کرج از دی ماه سال ۹۳ شروع شد. این مسیر ۷ ایستگاه و ۳۵ تقاطع دارد و طول آن ۱۰۳ کیلومتر است.

این پروژه در کریدور شرق به غرب سرخس و اینچه برون به رازی و نیز در مسیر کریدور شمال به جنوب آستارا و انزلی به بندر شهید رجایی واقع شده است.

بهره برداری از خط دوم راه آهن کرج- قزوین ظرفیت جابه جایی مسافر به میزان ۲۵۷ میلیون نفر- کیلومتر در سال افزایش می یابد. همچنین ظرفیت حمل بار به میزان ۱۹۶ میلیون تن کیلومتر در سال افزایش خواهد یافت.

افتتاح خط دوم راه آهن کرج- قزوین همچنین باعث صرفه جویی سالانه ۱۲.۷ میلیون لیتر و ۲۵۳ میلیارد تومان ناشی از کاهش مصرف سوخت را به همراه خواهد داشت. مبلغ کل پروژه نیز ۵هزار و ۷۴۴ میلیارد ریال بوده است.

گفتنی است افزایش ایمنی سیر ناشی از عدم توقف و تلاقی قطارها و نیز ایجاد ۱۶۵ نفر فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم از دیگر مزایای راه اندازی این پروژه به شمار می رود.