شناسهٔ خبر: 83575 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

افزایش ۸۰۰ درصدی کد رهگیری برای قراردادهای اجاره در برخی از استان‌های کشور

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تعیین سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره بها در تهران، ۲۰ درصدی در شهرهای بزرگ و ۱۵ درصدی در سایر شهرها منجر به افزایش کد رهگیری که یکی از شروط اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص کمک ودیعه اجاره مسکن است شده است، گفت: در برخی از استان‌ها از جمله تهران افزایش ۱۰۰ درصدی کد رهگیری و در برخی از استان‌ها همچون کرمانشاه افزایش ۸۰۰ درصدی در اخذ کد رهگیری ثبت شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه افراد در شرف ازدواج نیز مشمول دریافت کمک ودیعه اجاره می‌شوند گفت: متقاضیان از روز شنبه ۴ مرداد به سامانه طرح اقدام ملی مسکن مراجعه کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای ثبت‌نام کمک ودیعه اجاره، صفحه ای را در سایت طرح اقدام ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir ایجاد کردیم که افراد می‌توانند برای ثبت‌نام مراجعه کنند. کسانی هم که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند اطلاعات لازم و نحوه ثبت‌نام را از طریق سایت دستگاه‌های مربوطه پیگیری کنند.

وی افزود: کسانی که از طریق سایت مسکن ملی نام نویسی می کنند پالایش و افراد واجد شرایط به سیستم بانکی معرفی می‌شوند.

تاهل شرط دریافت کمک ودیعه مسکن

محمودزاده با اشاره به شروط ثبت نام کمک ودیعه اجاره گفت: گروه بندی اولیه برای کارگران و حقوق بگیران ثابت اعم از دولتی و بخش خصوصی است. در این بین اولویت با کسانی است که امسال ازدواج کرده‌اند یا در شرف ازدواج هستند. خانوارهایی که سه فرزند یا بیشتر دارند و همچنین کارگرانی که حقوق پایین تری دریافت می‌کنند در اولویت قرار دارند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره مهلت ثبت نام تصریح کرد: آنچه فعلاً مدنظر است که تا پایان‌ 9 مرداد، نام‌نویسی‌ها نهایی شود. فرایند ثبت نام نیاز به هماهنگی با دو سه مرجع دارد که آنها نیز باید برنامه زمانبندی خود را اعلام کنند.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم که از طریق اتصال به سامانه های مشترک کارها را پیش ببریم تا نیازی به مراجعه حضوری افراد نباشد؛ مثل کاری که در ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن انجام دادیم؛ با این تفاوت که آنجا فقط یک بانک کامل داشتیم ولی تسهیلات اجاره با مشارکت چند بانک انجام می شود و همین موضوع مقداری کار را پیچیده تر کرده است. به هر ترتیب امیدواریم در سه روز اول هفته این اتصال بین بخشی برقرار شود.

محمودزاده در پاسخ به این سوال که کمک ودیعه چه تاثیری در بازار اجاره خواهد داشت به ایسنا، گفت: طبیعتاً این تسهیلات برای بالا بردن توان افرادی است که از قبل اجاره پرداخت می‌کردند. در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد پرداخت می‌شود. این ارقام با توجه به بررسی های کارشناسی صورت گرفته، بنابراین می‌تواند پاسخگوی بخشی از نیاز مستاجران باشد.

افزایش تا ۸۰۰ درصدی کد رهگیری برای قراردادهای اجاره

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره اثرات تعیین سقف ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد به ترتیب در تهران، سایر کلانشهرها و شهرهای کوچک برای افزایش اجاره بها که مدتی قبل در ستاد مقابله با کرونا انجام شد اظهار کرد: به دنبال این مصوبه که یکی از شروط آن دریافت کد رهگیری است، در برخی استان‌ها از جمله تهران شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی و در بعضی استان‌ها مثل کرمانشاه شاهد افزایش ۸۰۰ درصدی اخذ کد رهگیری هستیم.

وی در پایان گفت: بعضی سایتهای خبری به اشتباه از قول من نوشتند که اجاره بها ۸۰۰ درصد افزایش داشته، در حالی که من رشد تعداد کد رهگیری را اعلام کرده بودم.