شناسهٔ خبر: 83585 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن روند دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن را تشریح کرد

۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار مستاجر در کشور نیازمند حمایت هستند/ پرداخت کمک ودیعه مسکن به یک میلیون خانوار/سود تسهیلات کمک ودیعه در تهران،کلانشهرها و سایر شهرها ۵۴۰، ۳۲۰ و ۱۶۰ هزار تومان

پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی روند دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن را تشریح کرد و گفت: سود تسهیلات کمک ودیعه مسکن در تهران،کلانشهرها و سایر شهرها ۵۴۰، ۳۲۰ و ۱۶۰ هزار تومان است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه خبر با موضوع روند دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، گفت: از امروز ۴ مرداد سرپرستان خانوار به شکل پیامکی با ارسال پیامکی کدملی خود را به سرشماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ اقدام به ثبت نام برای دریافت کمک ودیعه مسکن کرده اند که ثبت نام تا ۹ مردادماه ادامه خواهد یافت.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در این مرحله افراد تنها از طریق پیامک اقدام به ثبت نام می کنند که در همان زمان دریافت پیامک، پالایشی انجام خواهد شد و ظرف هفته آینده پالایش ها جمع بندی شده و به متقاضیان واجد شرایط اعلام خواهد شد تا وارد سایت شده و ثبت نام خود را تکمیل کنند.

اصلانی با یادآوری اینکه در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۵  میلیون تومان برای کمک ودیعه مسکن برای واجدان شرایط در نظر گرفته شده است، توضیح داد: نرخ سود این تسهیلات ۱۳ درصد و یکساله است. خانوارهایی که این تسهیلات را دریافت می کنند در این یکسال متقاضیان صرفا اقساط بابت سود را و نه اصل تسهیلات را می پردازند.

سود تسهیلات کمک ودیعه مسکن در تهران،کلانشهرها و سایر شهرها ۵۴۰، ۳۲۰ و ۱۶۰ هزار تومان

وی افزود: اقساطی که متقاضیان بعد از دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن باید بپردازند ۵۴۰ هزار تومان برای تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی، برای وام های ۳۰ میلیون تومانی در حدود ۳۲۰ هزار تومان و برای وام های ۱۵ میلیون تومانی حدود ۱۶۰ هزار تومان باید اقساط ماهیانه بپردازند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن تصریح کرد: تسهیلات کمک ودیعه مسکن حتما به مستاجران پرداخت می شود. زیرا از نظر عقود بانکداری اسلامی این امکان وجود ندارد که وثیقه را از مستاجر دریافت کنند و وام را به موجر بدهند. در عین حال مدلی در فروش خودرو استفاده می شود که وام به مستاجر داده می شود ولی چکی در وجه موجر کشیده می شود.

اصلانی در خصوص اولویت های دریافت کمک ودیعه مسکن، اعلام کرد: کارگران و حقوق بگیران ثابت، افرادی که تازه ازدواج کرده اند، خانوارهای پنج نفره و بیشتر اولویت ما در گروه دریافت کمک ودیعه مسکن هستند. همچنین افرادی که تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی هستند از دیگر گروهای اولویت دار برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به شمار می روند.

وی ادامه داد: منابع مالی کمک ودیعه مسکن تامین شده و رایزنی های با بانک ها از نظر تامین منابع انجام شده است. در خصوص تامین پرداخت تسهیلات، سازوکارها طراحی شده که در هفته جاری از طریق بانک مرکزی به تمامی بانک ها، اعلام خواهد شد.

شروط پرداخت کمک ودیعه اجاره مسکن

 اصلانی گفت: ظرف یک هفته آینده به متقاضیان پیامکی ارسال می شود تا برای تکمیل اطلاعات خود در سامانه اقدام ملی به نشانی www.tem.mrud.ir   مراجعه کنند و اطلاعا خود را تدقیق کنند. بعد از تدقیق اطلاعات، پالایشی بر اساس قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و آیین نامه اجرایی آن انجام می شود تا معین شود که متقاضیان ثبت نام کننده قبلا تسهیلات یارانه از حوزه مسکن نداشته باشند، از سال ۸۴ به بعد مالک نباشند، متاهل و یا سرپرست خانوار باشند، و سابقه سکونت در شهر موردتقاضا را به مدت پنج سال داشته باشند. بعد از آن بر اساس شاخص هایی که اعلام شد اولویت بندی شده و به بانک ها معرفی می شوند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن ادامه داد: حتما باید پیامک از سیم کارت سرپرست خانوار ارسال شود. زیرا در مراحل بعدی هر تصمیمی از طریق ارسال پیامک از همان سیم کارت میسر است. درعین حال امکان اصلاح شماره تلفن همراه در سامانه طرح اقدام ملی مسکن وجود ندارد.

ثبت نام ۶۵۹ هزار سرپرست خانوار دریافت کمک ودیعه مسکن تا ساعت ۱۸ امروز ۴ مرداد

وی گفت: تا ساعت ۱۸ امروز بالغ بر ۶۵۹ هزار نفر پیامک ارسال کرده بودند تا از تسهیلات ودیعه مسکن استفاده کنند.

اصلانی در خصوص تمدید مدت اعتبار ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه مسکن اعلام کرد: زمان اعلام شده تمدید نمی شود. به این دلیل که تعجیل داریم تا وام کمک ودیعه مسکن پرداخت شود. اگر بخواهیم سامانه را باز بگذاریم فرصت را از دست می دهیم.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه میانگین به ازای هر یک نفر ایرانی، چهار سیم کارت ثبت شده است، تقاضا داریم تا سرپرست های خانوار از طریق سیم کارت های خود اقدام به ثبت نام کنند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن گفت: در کشور حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مستاجر داریم که تمامی این افراد نیازمند حمایت نیستند. بعضا از بین این افراد، مستاجرانی وجود دارند که منابع مالی خود را به جای سرمایه گذاری در مسکن در کسب درآمد خود سرمایه گذاری کرده اند. ارزیابی ما این است که حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار مستاجر نیازمند حمایت و دریافت کمک ودیعه مسکن هستند.

اصلانی ادامه داد: در این  مرحله، برنامه ریزی شده است تا یک میلیون خانوار، کمک ودیعه اجاره مسکن را دریافت کنند. اگر منابع وجود داشت و علاوه بر آن توانستیم افراد بیشتری را پوشش دهیم این کار را گستری خواهیم داد.

وی تصریح کرد: افرادی واجد دریافت کمک ودیعه مسکن هستند که بعد از تصویب مصوبه ستاد ملی کرونا یعنی ۴ مردادماه امسال در خصوص دریافت کمک ودیعه مسکن اقدام به اجاره واحدهای مسکونی خود کرده‌اند. در عین حال، اگر منابع اضافه تری وجود داشته باشند متقاضیانی که در ابتدای سالجاری تمدید قرارداد اجاره داشتند در مراحل بعدی میتوانند از زمره کسانی باشند که مشمول دریافت کمک ودیعه مسکن می شوند.  

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن سه برنامه دولت را که شامل تمدید دوماهه مدت اجاره بها در ابتدای سال ۹۹، مصوبه دولت برای افزایش نرخ ثابت اجاره بها در تهران، کلانشهرها و سایر شهرها، و همچنین کمک ودیعه اجاره مسکن است، اقداماتی تسکینی و کوتاه مدت عنوان کرد و گفت: مصوبه کمک ودیعه مسکن با هدف پیشگیری از شیوع کرونا اجرایی شده است.

وی ادامه داد: وثیقه هایی نیز که برای کمک ودیعه مسکن در نظر گرفته شده است شامل گواهی کسر از حقوق است که این گواهی برای حقوق بگیران به راحتی به بانک ارایه  می شود. در عین حال برای افرادی که مشاغل آزاد دارند می توانند از محل کار خود گواهی بیاورند که استعلام لازم برای این اقشار نیز از طریق کدملی و کدبیمه شده اخذ می شود.

مدیرکل دفتر استقاد مسکن تصریح کرد: تلا شده تا از گواهی سهام عدالت برای گواهی حقوق متقاضیان دریافت ودیعه مسکن استعلام گرفته می شود. در مجموع رویکرد این است که شرایط بسیار ساده ای را بگذاریم به ویژه برای سایر شهرها که عدد کمک ودیعه ۱۵ میلیون تومان است.