شناسهٔ خبر: 83899 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

عرضه املاک، اراضی و مستغلات وزارت راه و شهرسازی در بورس کالای ایران برای نخستین بار

امیرمحمود غفاری معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از عرضه املاک، اراضی و مستغلات به این وزارتخانه در بورس کالای ایران برای نخستین بار خبر داد.

امیرمحمود غفاری، معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اعلام خبر عرضه املاک، اراضی و مستغلات این وزارتخانه در بورس کالای ایران برای نخستین بار، اظهار داشت: عصر امروز ۱۳ مردادماه ۱۳۹۹ اولین تجربه عرضه املاک و مستغلات در حوزه راه و شهرسازی در بورس كالاي ايران عملياتي می شود.

وي افزود: پس از دستور مقام عالی وزارت در خصوص استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و راه اندازی تابلوی زمین و مسکن، جلسات متعدد کارشناسی تخصصی با حضورکارشناسان و مدیران وزارت راه و شهرسازي، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بورس کالای ایران تشکیل شد.

وی ادامه داد: در این جلسات مجموعه ای از آسیب ها و موانع قانوني و مقرراتي موجود شناسایی و راهکارهای فنی برای آنها تدوین شد. پس از مرتفع کردن موانع، اولین عرضه در بورس کالا  انجام گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد:  این عرضه مربوط به یک ملک تجاری متعلق به شرکت عمران  شهر جدید پردیس است که به قیمت پايه ۱۰ ميليارد و ۶۳۹ میلیون و ۲۰۰ هزار ريال و با شرايط پرداخت ۳۰ درصد ثمن به صورت نقد و مابقی در اقساط ۴۸ ماهه، در دستور كار قرار گرفت.

معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طبق فرايندهاي قانوني موجود مقرر است اطلاعیه عرضه مذكور در ساعت ۱۸:۰۰ روز دوشنبه مورخ ۱۳ مرداد در سایت اطلاع‌رسانی بورس كالای ایران به آدرس WWW.IME.CO.IR منتشر شود، تصریح کرد:  بر اين اساس متقاضیان خرید پس از انتشار اطلاعیه عرضه می‌توانند به یکی از ۸۶  شرکت کارگزاری عضو بورس کالای ایران برای ثبت درخواست خرید مراجعه کرده تا پس از بازدید ملک و با تودیع تضمین به میزان ۳ درصد قیمت پایه به صورت نقد یا ضمانت نامه بانکی نزد این بورس،  مجاز به شرکت در حراج باشند.

وی اضافه كرد: در بند ۱۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا تاکید شده است. در راستای این سیاست ها عرضه اموال غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی در بورس کالای ایران گامی در جهت اجرایی سازی این بند است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مهمترين مزاياي فروش اموال غیرمنقول دولت در بورس كالا، فروش زمين در يك بستر شفاف و با رقابت سالم است، تصریح کرد: با توجه به دسترسی تمام مردم ایران به تابلو بورس، کلیه ذی‌نفعان معاملات دولت که کل مردم ایران هستند، این امکان را دارند که ناظر رقابت فروش اموال دولت در بورس باشند.

در خصوص ادامه فروش اموال غیرمنقول متعلق به شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی، معاون برنامه‌ريزي و مديريت منابع این وزارتخانه گفت : عرضه ۷ عدد از واحدهای تجاری متعلق به شركت عمران شهر جديد هشتگرد  در مرحله بعدي عرضه در بورس كالا قرار دارد كه فرايند اجرايي آن در حال نهايي شدن است.

وی در پایان گفت:  نكته مهم اين موضوع شكستن قفل دروازه اين مسير روشن بود و به امید خدا این شروع يك اقدام بزرگ است كه بسط و توسعه خواهد يافت. در همین راستا اميدواريم  پس از اخذ مجوزهای قانونی موردنظر، کلیه دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها و سازمان‌هایی که دارای املاک و مستغلات قابل فروش و واگذاري هستند نیز مکلف به انجام معاملات خود در قالب تابلوي زمين و مسكن در بورس كالاي ایران شوند.