شناسهٔ خبر: 84236 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون مسکن و ساختمان خبر داد

رایزنی با نمایندگان مجلس یازدهم برای اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در نیمه دوم امسال/دستورالعمل‌های کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی در دست بررسی و تصویب

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان از انجام رایزنی با نمایندگان مجلس یازدهم برای اعمال اصلاحات قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان خبر داد و گفت: دستورالعمل کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی و جدید الاحداث در دست بررسی و تصویب قرار دارد.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص آخرین روند اصلاح قانون نظام مهندسی و همچنین راه اندازی سامانه پایش انرژی که با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روزهای آتی راه‌اندازی می‌شود، اعلام کرد: پایش انرژی وظیفه قانونی است که برعهده وزارت راه و شهرسازی قرار دارد. وزارت راه و شهرسازی موظف است مصرف انرژی را با شاخص‌های کنترل و سیستم پایش، ارزیابی کند و راهکارهایی را سیاستگذاری و اجرایی کند تا مصرف انرژی در ساختمان‌ها کاهش یابد.

معاون مسکن و ساختمان ادامه داد: سیستم کنترل پایش مصرف انرژی در طراحی شده است و بررسی‌ها در این‌باره در حال انجام است که پیش‌بینی می‌شود تا این موضوع، به زودی عملیاتی و اجرایی شود.

محمودزاده مسئولیت پایش انرژی و سیاستگذاری برای کاهش مصرف آن را جزو مسئولیت‌های وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت از محیط‌زیست و سازمان برنامه و بودجه دانست و اعلام کرد: مسئولیت هم اکنون بین این سه نهاد تقسیم شده است و در حال بررسی ویرایش جدید مبحث ۱۹؛ کاهش مصرف انرژی و دستورالعمل های اجرایی آن هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: مسئولیت اینکار بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه تقسیم شده است. در صدد هستیم تا یک دستورالعمل در ساختمان های جدید و بعد از آن در ساختمان های موجود تدوین کنیم، زیرا هدر رفت انرژی در ساختمان ها نسبت به استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد.

محمودزاده در خصوص قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیز با اشاره به بیش از ۲۵ سال از اجرا و تصویب قانون نظام مهندسی ساختمان می گذرد، گفت: ایرادهای این قانون و مواردی که می‌توان با اصلاح قانون کیفیت بهتری به ساخت و ساز داد، استخراج شده است. پیش‌تر و در دوره پیشین مجلس شورای اسلامی در این خصوص، همفکری هایی انجام شد و این موضوع از موضوعاتی است که در تلاش هستیم تا زودتر به نتیجه برسانیم.

وی اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را ضرورتی برای کیفیت به ساخت و ساز برشمرد و توضیح داد: هم اکنون کارگروهی در معاونت مسکن و با  مشارکت افراد صاحب نظر، شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، همکاران ستادی وزارتخانه در دفتر مقررات ملي و كنترل ساختمان فعال هستند تا بتوانند اصلاحات را یکبار دیگر هم روی قانون و هم روی آیین نامه مدنظر قرار دهند.

محمودزاده تصریح کرد: تمامی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است. پیش‌بینی می‌شود تا خروجی این مطالعات در نیمه دوم امسال با هماهنگی مجلس به تصویب برسد و بتوانیم اقدامات اصلاحی و زیربنایی در حوزه نظام مهندسی ساختمان را اعمال کنیم.