شناسهٔ خبر: 84576 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

احداث ۱۲۷۸ واحد مسکن ملی توسط گروه سرمایه‌گذاری مسکن/الگوسازی بازآفرینی شهری با تکمیل پروژه ۶۵۲ واحدی «آیمان»

پروژه مسکن گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان بازوی اجرایی بانک مسکن، در دو پروژه ملی مسکنی یعنی طرح بازآفرینی شهری و برنامه اقدام ملی مسکن، مشارکت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، در دوران جدید فعالیت شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن، ورود در پروژه‌های «بازآفرینی شهری» و برنامه «اقدام ملی مسکن» یکی از مهم‌ترین اقدامات بوده که هم‌راستا با سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن است.

در حوزه اقدام ملی، ۲ هزار واحد مسکونی تعریف شده از طرح آباد مربوط به این طرح است که بزرگ‌ترین پروژه اقدام ملی کشور با نام «مرکز شهر اندیشه» با ظرفیت یکهزار و ۲۷۸ واحد که با حضور محمد اسلامی، وزیر راه ‌و شهرسازی در خرداد ۱۳۹۸ کلنگ‌زنی شد، از آن جمله است.

همچنین در زمینه بازآفرینی شهری نیز بزرگ‌ترین پروژه بازآفرینی کشور با نام «آیمان» در شهر تبریز با استعداد ۶۵۲ واحد به عنوان نمونه‌هایی از جریان‌سازی و الگوسازی گروه سرمایه‌گذاری مسکن در سطح کشور هستند.

مسیر تعریف پروژه تا کلنگ‌زنی شامل طی مراحلی از جمله طراحی، اخذ مجوزهای لازم، عقد قرارداد (در مورد پروژه‌های مشارکتی) و مواردی مشابه هست که باید به عنوان پیش‌نیاز قبل از شروع پروژه‌ها به انجام برسند؛ البته این مراحل بر اساس زمان‌های متداول در گروه و کشور حدود ۱۲ ماه به طول می‌انجامد و از آنجایی‌که فرآیند تعریف عمده پروژه‌های مذکور در سال مالی ۱۳۹۸ صورت پذیرفته است، به دلیل استفاده حداکثری از زمان و تسریع در پیش‌برد عملیات با استفاده از روش Fast Track به عنوان یک رویکرد شناخته‌شده بین‌المللی در مدیریت پروژه، پروژه‌های مذکور کلنگ‌زنی شدند.

با این ترتیب، دیگر پروژه‌ها نیز که با پیش‌برد مرحله‌ای پیش‌نیازها قابلیت انجام و موازی کاری را دارند، در دستور کار قرار گرفت؛ به عبارت دیگر، پیش از زمان شروع رسمی پروژه حداکثر عملیات قابل انجام با این روش انجام می شود که موجب تسهیل در ادامه مسیر خواهد شد، با وجود دشواری‌هایی که در ابتدای امر ایجاد خواهد کرد.

بر این اساس، امروز افق مثبتی پیش روی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن است که حاصلش را در بازار بورس و ذی‌نفعان شاهد هستیم، چراکه تقریباً ارزش سهام گروه از حدود ۷۷ تومان در تیر ماه ۱۳۹۷، هم‌اکنون به نزدیک یک‌هزار و یکصد تومان برای هر سهم رسیده که یک جهش قابل توجه است.