شناسهٔ خبر: 85018 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

به دستور مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد

صیانت از میراث هوانوردی ایران با حفظ بویینگ B۷۴۷SP/ آلفا آلفا در اختیار نمایشگاه هوایی قرار داده می‌شود

هواپیمای آلفا آلفا مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به منظور صیانت از میراث هوانوردی ایران، هواپیمای بویینگ B۷۴۷SP را به شرط جانمایی از سوی نمایشگاه هوایی تهران، در اختیار این نمایشگاه قرار خواهد داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، کاپیتان علیرضا برخور، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، در پی درخواست انجمن‌ها و دغدغه‌مندان صنعت هوایی کشور و  به منظور حفظ و صیانت از میراث هوانوردی کشور، هواپیمای بویینگ B۷۴۷SP با رجیستر EP-IAA مشهور به آلفا آلفا را به شرط جانمایی از سوی نمایشگاه هوایی ایران، در اختیار این نمایشگاه قرار خواهد داد.

این هواپیما نخستین بویینگ ۷۴۷SP  است که به سفارش ایران و PAN AM ، به شرکت ایران ایر (هما) در سال ۱۳۵۴ فروخته شده است.

با ورود این هواپیما به ناوگان ایران‌ایر، این شرکت توانست خط هوایی تهران به فرودگاه جان.اف.کندی نیویورک را در سال ۱۳۵۴ بدون توقف طی کرده و به این ترتیب، طولانی‌ترین خط هوایی بدون توقف جهان در آن ایام را راه‌اندازی کند.

این هواپیما در شهریور ۱۳۸۳ از خدمت در ناوگان ایران‌ایر کنار گذاشته شد و به نمایشگاه هوایی منتقل شد؛ اما به علت نیاز ایران‌ایر، مجددا پس از اورهال در سال ۱۳۸۷، به آسمان‌ها بازگشت تا اینکه پس از انجام آخرین پرواز خود به کشور هندوستان، در ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ به فرودگاه مهرآباد منتقل شده و در آنجا نگهداری شد. 

این هواپیما از سال ۱۳۵۹ تا اوایل سال ۱۳۶۴ با نام «فارس»، از ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۳ با نام «کردستان» و نهایتا از سال ۱۳۸۷ تا پایان عمر با نام «خلیج فارس» پرواز می‌کرد.