شناسهٔ خبر: 85041 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان خراسان رضوی خبر داد:

آزادی ۲۹۶ میلیارد تومان اراضی ملی استان خراسان رضوی از چنگال متصرفان

99-6.JPG هدف از شکل گیری یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن خراسان رضوی که برای نخستین بار در سال۹۴ آغاز به کار کرد، جلوگیری از تصرف اراضی و کوتاه کردن دست سودجویان است ؛ این یگان در شش ماه ابتداي سال ۹۹، ۵۷ پرونده تصرفات اراضی را بررسی و این زمین ها را از چنگال متصرفان آزاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خراسان رضوی)، بهرام خسروي فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان با اعلام اين خبر گفت: این یگان برای پیشگیری از وقوع چنین وقایعی، فعالیت می کند و در شش ماهه نخست سال ۹۹ موفق به بازپس گیری حدود ۱۰۳ هكتار از اراضی ملی با ارزش تقریبی ۲۹۶ ميليارد و ۲۳۰ ميليون تومان شده است.

وي در ادامه به این مسئله اشاره کرد که یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان ضمن جلوگیری از هرگونه تصرف و تعرض اراضی تحویلی دولتی و ملی، با اجرای ۷ مورد حکم قضایی به مساحت حدود ۱۱۰ هزار و ۷۵۰ مترمربع و ارزش  تقريبي ۱۹ هزار و ۴۷۸ ميليارد تومان و ۵۰ مورد رفع تصرف فوری به مساحت ۹۱۸ هزار و ۴۲۵ مترمربع و ارزش ریالی تقریبی ۲۷۶ ميليارد و ۷۵۲ ميليون تومان، موفق به بازپس گیری و آزادسازی بالغ بر ۱۰۳ هكتار از اراضی دولتی به ارزش تقریبی ۲۹۶ ميليارد و ۲۳۰ ميليون تومان شده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان خراسان رضوي تأکید کرد: این اقدامات با همراهی مقامات قضایی استان، کمیته شناسایی حفاظت و پیشگیری شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی و دستگاه های عضو شورای حفظ حقوق بیت المال صورت گرفته است.

خسروی اظهار امیدواری کرد که با همکاری مردم و دستگاه های مذکور، این یگان به طور جدی تر به برخورد با متصرفان اراضی ملی بپردازد.

همراهی مردم برای رفع تصرف

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان در ادامه با اشاره به نقش مردم در پیشگیری از تصرف و حفاظت از اراضی ملی و دولتی این گونه گفت: شهروندان می توانند موارد تصرف، تعرض و دخالت در اراضی دولتی و ملی را ضمن تماس با شماره تلفن گویای ۱۶۵۶ یا تلفن ثابت ۰۵۱۳۷۶۵۰۱۷۰۹ به یگان حفاظت گزارش دهند.

الزام به استعلام قبل از خرید ملک

خسروی با بیان نمونه هایی از ضرر و زیان شهروندان در زمان خرید املاک تصرف شده گفت: به منظور پیشگیری از هرگونه ضرر و زیان، لازم است شهروندان در زمان خرید زمین و ملک، برای اطمینان از اصالت ملک مدنظر، از سازمان های مربوط استعلام بگیرند.

او ادامه داد: بسیاری از افراد به صورت قولنامه ای ملکی را خریداری می کنند و بعدها مشخص می شود آن ملک، جزو اراضی ملی و دولتی است؛ در چنین شرایطی، افراد علاوه بر ضرر مالی، مجبور به پرداخت خسارت نیز می شوند.

وی این نکته را هم گفت که از ۸ میلیون هکتار اراضی ملی واقع در استان خراسان رضوی ۶ میلیون هکتار دارای سند مالکیت است.