شناسهٔ خبر: 85879 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راه و شهرسازی فارس ؛

برای ۱۳ شهرستان فارس سند جامع باز آفرینی شهری تهیه شده است

PHOTO-2020-06-09-12-38-09.jpg مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: در راستای توسعه متوازن تمامی نقاط شهری بر پایه عدالت اجتماعی و به منظور افزایش کیفیت سکونت در تهیه های ناکار آمد شهرهای استان فارس که در محدوده بافت های ناکارآمد تا کنون شناسایی نشده بود با تامین اعتبار لازم سند جامع باز آفرینی شهری برای ۱۳ شهرستان تهیه شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (فارس)، جعفر زاهدی مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: شهرهای زرقان ، بوانات، خشت، حاجی آباد، نور آباد، قادر آباد، نو بندگان ، بیضاء، قطب آباد، سیدان ، صفاشهر، سروستان و اردکان شهرهایی هستند که تا کنون محدوده بافت ناکارآمد آن شناسایی نشده بود و هم اکنون نسبت به تهیه طرح های مطالعاتی شناسایی و معرفی محدوده های هدف باز آفرینی که همان تهیه سند جامع باز آفرینی شهری می باشد اقدام گردیده است.

وی خاطر نشان ساخت: این مطالعات در دو بخش محدوده گذاری ناکارآمدی محلات شهری و معرفی بسته های سیاستی و اجرایی در رفع ناکارآمدی محلات شهری و با هدف اولویت بندی محلات جهت اجرای بسته های سیاستی و اجرایی، تدوین ساز و کارهای تعامل میان نهادهای دولتی ، عمومی و مردم و تخصیص منابع مالی تدوین شده است.

مهندس زاهدی اذعان داشت: بر این اساس مجموع مساحت ۸/۱۲۹۵ هکتار در شهرهای اشاره شده به عنوان محدوده ای ناکارآمد شهری مشخص که برای آنها راهکارها و بسته ای پیشنهادی رفع ناکارآمدی ارائه شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس اضافه کرد:محدوده ای نیازمند احیاء بهسازی و نوسازی در واقع محدوده ای تاریخی شهرها ،پهنه های نابسامان حیاتی شهرها( که حاصل ساخت و ساز دهه های اخیر هستند)، پهنه ای شهری با پیشینه روستایی ( که در اثر گسترش بی رویه شهرها در عرصه کنونی شهرها ادغام شده اند) و سکونتگاههای غیر رسمی که در محدوده مصوب شهرها قرار دارند هدف برنامه ای احیاء ، بهسازی و نوسازی شهری هستند.

او اظهار امیدواری کرد: امیدواریم چشم اندازی که با تهیه این طرحها و اجرای صحیح آن متصور است بتواند در مقوله ای استاندارد سازی مسکن، افزایش سرانه خدمات عمومی و زیر ساخت های شهری ، امید به زندگی و آسایش در خانواده ها  را با مفهوم واقعی بهبود کیفیت زندگی شهروندان محدوده های ناکارآمد نمایان کند.