شناسهٔ خبر: 86102 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران مطرح کرد

تخفیف ۵۰ درصدی خدمات مهندسی در اجرای مسکن ملی توسط سازمان نظام مهندسی/۱۰۰ گود پرخطر در تهران وجود دارد

نشست خبری رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران از تخفیف ۵۰ درصدی خدمات مهندسی در طرح اقدام ملی مسکن خبر داد و گفت: ۱۰۰ گود پرخطر در تهران وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سعید سعیدیان، مدیرکل سازمان نظام مهندسی استان تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه، به بیان عملکرد و برنامه‌های آن سازمان در استان تهران، پرداخت.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تاکید بر رعایت تمامی مباحث مصوب در مقررات ملی و کنترل ساختمان، گفت: رعایت مقررات ملی و کنترل ساختمان برای تمامی سازندگان الزامی است و سازمان نظام مهندسی ساختمان در اجرای آن‌ها در ساخت‌‌و‌‌ساز نظارت کامل را به‌عمل می‌آورد.

سعیدیان با یادآوری وضعیت لرزه‌خیزی ایران و بروز حوادث طبیعی بر رعایت مقررات ملی و کنترل ساختمان توسط مهندسان تاکید کرد و افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، تفاهم‌نامه‌هایی را با شهرداری تهران منعقد کرده است که بر اساس آن تفاهم‌نامه‌ها، رعایت کامل مقررات ملی و کنترل ساختمان اجرایی و عملیاتی خواهد شد و نظارت بر آن تشدید می‌شود.

وی در ادامه بر انتخاب مجری صاحب صلاحیت تاکید کرد و یکی از برنامه‌های مهم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران را انتخاب مجری صاحب صلاحیت و صاحب شناسنامه فنی-ملکی شدن ساختمان‌‌های استان تهران عنوان کرد و افزود: تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری تهران منعقد کردیم که از این پس، ساختمان‌های تهران، دارای شناسنامه فنی-ملکی شوند. همچنین صدور شناسنامه فنی-ملکی برای ساختمان نیازمند انتخاب مجری صاحب‌‌صلاحیت است.

رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران درباره تعرفه خدمات نظام‌مهندسی گفت: تعرفه فعلی کفاف انطباق با واقعیت‌های امروز تهران را ندارد و به دنبال بروز رسانی آن هستیم.

سعیدیان افزود: اگر تعرفه‌ها با واقعیت منطبق نباشد یا بر کیفیت کار اثر می‌گذارد یا حرفه‌مندان واقعی از این حرفه دور می‌شوند.

وی درباره گودهای ساختمانی پایتخت گفت: ۲۸۰ گود رها شده در تهران داریم که ۱۰۰ گود آن پرخطر است و ضرورت دارد هر چه سریع‌تر برای آن فکری شود. شهرداری وارد این ماجرا شده و به صاحبان این املاک هشدار جدی داده است.

وی در خصوص ریزش گود خیابان ابوذر در منطقه ۱۷ تهران گفت: متأسفانه ریزش این گود ساختمانی، خسارات جانی و مالی داشت. مهندس ناظر کاری جز گزارش دادن نمی‌توانست انجام دهد و هنگام ریزش نیز در محل پروژه حضور داشته است. وی سه بار پیش از این هشدار داده بود، این در حالی است که مهندس ناظر ابزاری چون اطلاع دادن به شهرداری ندارد، ولی مهندس ناظر را دستگیر کرده‌اند و در زندان است.

رئیس نظام مهندسی تهران تصریح کرد: وقتی گودی برداشته می‌شود همه مهندسان ناظر اصرار دارند که هر چه سریع‌تر پروژه از حالت گود خارج شده و وارد ساخت شود، ولی در این پروژه، مالک درخواست تجمیع با واحدهای دیگر را داده و شهرداری موافقت کرده بود، لذا پروژه در حالت گود، طولانی‌مدت باقی ماند.

وی درباره تخلف ۴۰ میلیارد تومانی سال ۹۴ گفت: این مبلغ را هیئت‌مدیره وقت سازمان نظام‌مهندسی تهران برای یک پروژه بافت فرسوده در بانک خصوصی وابسته به شهرداری تهران سرمایه‌گذاری کرده بود که با شکست روبرو شد و بانک مذکور نیز این پول را به عنوان وثیقه برداشت کرد. در حال حاضر دادگاه ۴۰ میلیارد تومان را بلوکه کرده و نه بانک مذکور می‌تواند آن را برداشت کند و نه نظام مهندسی؛ با این حال همچنان سود متعلقه به این ۴۰ میلیارد تومان به حساب سازمان نظام مهندسی تهران واریز می‌شود.

سعیدیان با بیان اینکه ۵۵۰ هزار مهندس عضو نظام‌‌مهندسی کشور هستند، گفت: این سازمان بزرگ‌ترین NGO کشور است و در تهران ۱۲۰ هزار مهندس عضو آن هستند؛ اما عرصه کار برای آن‌ها فراهم نیست و اکثراً در خارج از حیطه تحصیلی خود اشتغال دارند.

وی در خصوص امضافروشی گفت: این تخلف به‌معنای مصطلح آن وجود ندارد و دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌هایی که داریم مبنی بر واگذاری پروژه‌های بزرگ‌تر و متراژ بیشتر منجر به امضافروشی شده است، لذا با همکاری معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اصلاحاتی در شیوه‌نامه‌ها در دست اقدام داریم تا افراد بر اساس سوابق کاری پروژه دریافت کنند، نه بر اساس تعداد مهندس بیشتر.

رئیس نظام‌مهندسی تهران در پاسخ به سوالی در خصوص تخفیف خدمات نظام‌مهندسی برای پروژه‌های طرح ملی مسکن گفت: تفاهم‌نامه با وزارت راه و شهرسازی امضا شده و کسانی که در این پروژه‌ها وارد شوند، ۵۰ درصد تخفیف خدمات دریافت می‌کنند؛ اما در ازای آن ۵۰ درصد از ظرفیت آن شرکت اشغال خواهد شد. ضمن اینکه مهندسان ما در طرح اقدام ملی مسکن حضور دارند و مردم می‌توانند تفاوت کیفیت مسکن مهر با طرح اقدام ملی را به دلیل مهندسی‌سازی این طرح مشاهده کنند.