شناسهٔ خبر: 86106 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران:

نظام پولی کشور از مستاجران حمایت نمی‌کند

شهر تهران مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در برنامه «روی خط اقتصاد» در رادیو اقتصاد گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند تصدی‌گر بازار مسکن باشد و باید از بخش خصوصی و تعاونی‌ها در تولید مسکن حمایت کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران، خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران درباره راهکارهای برون‌رفت بازار مسکن از وضعیت موجود و چاره‌اندیشی برای بازار اجاره مسکن گفت : آنچه در فضای بازار مسکن و به ویژه بازار اجاره حاکم است جدای از فضای کلان اقتصاد کشور نیست، و زمانی که در کلان اقتصاد شاهد تورم هستیم این موضوع در بازار مسکن هم صدق می‌کند.  

وی  افزود: سیاستگذاران باید بین عرضه و تقاضا توازن ایجاد کنند که اکنون این توازن وجود ندارد و سیاست های واحدی هم دنبال نمی‌شود و این را از برنامه‌هایی که در حال طراحی و اجراست می‌توان‌ متوجه شد.  

باقرپور با اشاره به اینکه در بخش اجاره مسکن نمی توانیم نسخه کوتاه مدتی داشته باشیم چون نظام پولی ما چنین اجازه‌ای برای حمایت از مستاجر نمی‌دهد، تصریح کرد : دولتها در نگاهی بلندمدت و میان مدت باید خانه دار کردن مستاجران  را در دستور کار  قرار دهند و سیاستگذاران شتاب تولید و عرضه بیشتر مسکن با قیمت های مناسب تر را در دستور کار داشته باشند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در ادامه این گفت و گو با رادیو اقتصاد گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند در بخش مسکن تصدی کند و حتما نیاز به مشارکت بخش خصوصی و بویژه تعاون در این حوزه دارد، بنابراین دولتمردان باید ساز و کار هماهنگی های بین دستگاه های حاکمیتی را ایجاد کنند تا به اهداف  درست و مناسب برسیم.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا برخی خانه های لوکس خالی هستند و به بازار عرضه نمی شوند، یادآور شد : خالی بودن یا پربودن واحدهای مسکونی جزو حقوق مالکانه  صاحبان خانه ها  است و نمی توان به صورت دستوری مثل طرح اخیر مالیات بر خانه های خالی، افراد را مجبور به عرضه واحد مسکونی کرد. معتقدم این طرح ممکن است تقلب را در جامعه افزایش دهد.

باقرپور درباره راهکارهای موجود برای سامان دادن به بازار در شرایط کنونی افزود : تنها راهکار موجود ایجاد ساز و کاری است که مستاجران بتوانند صاحب خانه شوند و دولت باید وام هایی را به مستاجران بدهد که به سمت رهن مسکن بروند.  با این کار دولت می تواند بازار کنترل نشده اجاره  را مهار کند.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران با تاکید بر اینکه تمامی واحدهای خالی لوکس محسوب نمی شوند و درصد پایینی جزو خانه های لوکس هستند اظهارداشت : اجبار مالکین برای عرضه واحدهای مسکونی منطق حقوقی ندارد.

وی در پایان این گفت و گوی رادیویی به نظام قیمت گذاری بویژه در تهران اشاره کرد و گفت: نظام قیمت گذاری در مناطق مختلف اعداد و ارقام عجیبی پیدا کرده که بر اساس عرف است اما این را باید در نظر گرفت که هزینه تولید هم بالاست و این یک واقعیت است.