شناسهٔ خبر: 86370 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در نشست مشترک کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور انجام شد؛

قدردانی از "وزارت راه و شهرسازی" به‌عنوان دستگاه برتر در عرصه پدافند غیرعامل

نشست کمیته پدافند غیرعامل نشست مشترک کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور با حضور وزیر کشور برگزار و از وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان دستگاه برتر در عرصه پدافند غیرعامل قدردانی شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نشست مشترک کمیته پدافندغیرعامل وزارت کشور و شوراهای پدافند غیرعامل استان‌ها روز دوشنبه، پنجم آبان‌ماه با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در  وزارت کشور برگزار شد.

در جریان این نشست از وزارت راه و شهرسازی به‌‌‌عنوان دستگاه برتر در عرصه ارتقای الزامات و ضوابط پدافند غیرعامل قدردانی شد. 

وزیر کشور در بخشی از این نشست، پدافند غیرعامل را از واجبات حاکمیتی برشمرد و گفت: هر چقدر ما در این عرصه، در عمل کوتاهی یا سهل‌انگاری کنیم یا نادیده بگیریم، در قبال خسارت‌های بسیار زیادی که در غیاب این برنامه ریزی ها به ما وارد خواهد شد، نمی‌توانیم در درگاه خداوند متعال و ملت عزیز ایران، شهدا و امام پاسخگو باشیم. نباید موضوع پدافند غیرعامل را صرفاً به عنوان یک موضوع رسمی و یک وظیفه سازمانی تلقی کنیم؛ هر چند پدافند غیر عامل بخشی از وظایف سازمانی و رسمی ما است، ولی این موضوع باید به عنوان یک مسئله حیاتی مد نظر همه مدیران باشد و در همه امور و همه موقعیت ها، به عنوان یک شاخص مهم، عملاً مورد توجه جدی قرار گیرد.

وزیر کشور با اشاره به تصور ناقصی که از پدافند غیرعامل وجود دارد، افزود: این مسأله که پدافند غیرعامل صرفاً مربوط به نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و نیروهای مشابه، قلمداد می شود، تصور نادرستی است؛ همه ملت ایران، رکن اساسی قدرت ملی هستند و به همین میزان، باید اهمیت و محوریت همه آحاد و اقشار ملت ایران در پدافند غیرعامل تعریف، جانمایی و بر اساس آن مسئولیت ها واگذار شود، همچنین آموزش‌های لازم و مباحث ترویجی برای فرهنگ سازی عمومی پیش بینی شود.

رحمانی فضلی با اشاره به تجربه مدیریت بحران‌های طبیعی در دوره حضور در وزارت کشور، و تجلی زیبای هماهنگی ها و همکاری ها در  مواجهه با این بحران ها در حوادثی مانند سیل و زلزله گفت: در این حوادث، خصوصا در زلزله کرمانشاه و سیل ۹۸ هرچند با یک موضوع تلخ مواجه بودیم، اما نوع همکاری هایی که بوجود آمد، از خودگذشتگی ها و ایثار همه نیروها به ویژه نیروهای نظامی  وانتظامی بسیار زیبا بود. و چنانچه همین الگو در موضوع پدافند غیرعامل نمود پیدا کند،  می توانیم صحنه های زیبائی از هماهنگی و همکاری با همه مردم را شاهد باشیم.

وزیر کشور، با تاکید بر اینکه موضوع پدافند غیرعامل عمدتاً بر پیش‌‌‌بینی و پیشگیری استوار است، افزود: شاید نتوان از حوادث طبیعی چون سیل و زلزله پیشگیری کرد؛ چراکه پیش‌‌بینی و پیشگیری در حوادث طبیعی همچنان دشوار است؛ اما در موضوع پدافند غیرعامل می‌‌توان پیشگیری و پیش‌‌بینی را در حدود تجربیات، علم و دانشی که در اختیار داریم انجام دهیم و نباید از آن غافل باشیم.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه باید طرح جامع پدافندِ غیرعامل داشته باشیم، گفت: تدوین پیوست‌‌های پدافندی در پروژه‌‌های اصلی و مهم کشور ضروری است. این موضوع هم باید با جدیت دنبال شود و همچنان که در  سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری پیش‌‌بینی شده اسـت، باید در قانون هم دیده شود تا طرح‌های عملیاتی در این زمینه داشته باشیم و همه موظف باشند تا در هر نوع طرح و پروژه‌ای که نیازمند توجه به ویژگی‌هایی پدافندی است، این موضوع را اعمال کنند.

گفتنی است، این نشست به‌‌صورت محدود ‌و با رعایت شیوه‌‌نامه‌‌های مقابله با کرونا و از طریق ارتباط ویدیو کنفرانسی با شوراهای پدافند غیرعامل استان‌ها برگزار شد.