شناسهٔ خبر: 89320 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس هیات مدیره بانک مسکن خبر داد:

پرداخت ۳۱۸ میلیارد و ۵۴۲ میلیون تومان تسهیلات غیرمترقبه به آسیب‌دیدگان طی یک سال

نادر قاسمی رییس هیات مدیره بانک مسکن کارنامه تسهیلات دهی حوزه حوادث غیرمترقبه از «فجر ۹۸ تا فجر ۹۹» را تشریح کرد و گفت: ۳۱۸ میلیارد و ۵۴۲ میلیون تومان تسهیلات سیل برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه به متقاضیان پرداخت شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نادر قاسمی، رییس هیات مدیره بانک مسکن ضمن تبریک ایام فرخنده فجر انقلاب اسلامی، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین محورهای تسهیلاتی پیش بینی شده در بسته اعتباری بانک مسکن، پرداخت تسهیلات به آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه در کشور است، گفت: با توجه به اینکه در چند سال اخیر در چندین نوبت وقوع زلزله در غرب کشور و همچنین وقوع سیل گسترده در ابتدای سال ۹۸، خسارات وسیعی را به واحدهای مسکونی هموطنان وارد کرد، یکی از مهم‌ترین محورهای تسهیلاتی پیش‌بینی شده برای سال گذشته و امسال، اعطای تسهیلات به متقاضیان آسیب‌دیده در جریان وقوع این حوادث ناگوار بود.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه حوادث غیرمترقبه طی یکسال گذشته، سطح وسیعی از استان‌های کشور را درگیر کرده، بنابراین بررسی کارنامه عملکرد یکساله بانک مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات برای جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه (از ابتدای دهه فجر سال گذشته تا ابتدای دهه فجر سال جاری) نشان می‌دهد مجموعا به ۲۹ استان کشور برای جبران این خسارات مطابق با تقاضاهای دریافت شده در مدیریت شعب استان‌ها، پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت انجام شده است.

قاسمی با بیان اینکه از جمله مهم‌ترین انواع این تسهیلات مربوط به خسارات ناشی از وقوع سیل، زلزله و.... بوده است، تصریح کرد: مطابق با آمار به دست آمده طی بازه زمانی مذکور، مجموعا ۱۳ هزار و ۲۲۳ فقره تسهیلات برای جبران خسارات حوادث غیرمترقبه از سوی مدیریت شعب بانک مسکن به متقاضیان اعطا شده است. به طوریکه ارزش ریالی این تسهیلات بالغ بر ۳۱۸ میلیارد و ۵۴۲ میلیون تومان بوده است.

وی به بالاترین آمار پرداخت تسهیلات این حوزه در میان استان‌های کشور اشاره کرد و افزود: باتوجه به آنکه طی یکی، دو سال اخیر برخی از استان‌های کشور به طور گسترده با حوادث ناگواری همچون سیل و زلزله مواجه بوده‌اند، بنابراین به طور طبیعی در این استان‌ها حجم تقاضا و میزان تسهیلات پرداختی در این استان‌ها نسبت به سایر شهرها و استان‌های کشور بالاتر بوده است. بنابراین از میان ۲۹ استانی که در لیست دریافت تسهیلات حوادث غیرمترقبه قرار داشته‌اند به ترتیب استان‌های خوزستان، آذربایجان‌غربی،کرمانشاه، لرستان و مرکزی بیشترین میزان دریافت تسهیلات را به لحاظ تعداد، داشته‌اند.

وی با تاکید بر آنکه مطابق با پیش‌بینی‌های انجام شده روند تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به این گروه از متقاضیان با توجه به حساسیت موضوع با حداقل زمان موردنیاز پیگیری شده است، گفت: مطابق با آمار به دست آمده از مدیریت شعب استان‌های مذکور، از ابتدای دهه فجر سال گذشته تا ابتدای دهه فجر سال جاری، در استان خوزستان مجموعا یک هزار و ۸۱۱ فقره، در استان آذربایجان‌غربی یک هزار و ۶۰۹ فقره، در استان کرمانشاه یک هزار و ۵۹۹ فقره، در استان لرستان یک هزار و ۴۰۳ فقره و در استان مرکزی مجموعا ۶۵۶ فقره تسهیلات حوزه حوادث غیرمترقبه پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، رییس هیات‌مدیره بانک مسکن با بیان اینکه پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان کشور در سه بخش بازسازی، تعمیر و خرید لوازم خانگی در مناطق شهری و روستایی پیش‌بینی شده است، گفت: بیشترین رقم ریالی پرداخت شده در قالب تسهیلات مربوط به استان کرمانشاه بوده که معادل ۴۷ میلیارد و ۹۹۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است.