شناسهٔ خبر: 89810 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در مجلس شورای اسلامی مصوب شد

وزارت راه اراضی مورد نیاز ساخت مسکن را واگذار می‌کند

بلند مرتبه سازی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت راه و شهرسازی را موظف به واگذاری اراضی مورد نیاز ساخت مسکن به صورت اجاره ۹۹ ساله کردند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، با ۱۱۹ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه با ماده ۷ طرح جهش تولید و تامین مسکن موافقت کردند.

بر اساس این مصوبه، وزارت راه و شهرسازی موظف است برای اجرای برنامه‌های حمایتی نسبت به واگذاری اراضی مورد نیاز ساخت مسکن به صورت اجاره ۹۹ ساله اقدام کند.

همچنین در تبصره این ماده آمده است که مبلغ اجاره بهای سالانه اراضی اجاره ۹۹ ساله این ماده حداکثر معادل ۲۰ درصد قیمت منطقه‌ای زمین مسکونی متناسب با قدرالسهم هر متقاضی در همان سال یا یک درصد ارزش کارشناسی روز زمین در ابتدای سال واگذاری (هرکدام کمتر باشد) تعیین می‌شود.

در ادامه جلسه، وکلای ملت ماده ۸ این طرح را به تصویب رساندند که به موجب آن، شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و مراجع ذی‌صلاح تغییر کاربری اراضی در استان‌ها، مکلفند حسب اعلام وزارت راه و شهرسازی نسبت به بررسی و تعیین تکلیف خارج از نوبت پرونده‌های ارسالی حداکثر دو ماه (یک ماه مراجع ذی‌ربط استان­‌ها و یک ماه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران) پس از تاریخ وصول، اقدام کنند.