شناسهٔ خبر: 90225 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

همزمان با میلاد امیرالمومنین(ع):

آزادراه غدیر با فرمان رییس جمهور افتتاح شد

بازدید وزیر راه و شهرسازی از کمربند جنوبی تهران (آزادراه غدیر) آزادراه راهبردی غدیر روز پنجشنبه هفتم اسفندماه با فرمان رییس جمهور به صورت رسمی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آیین افتتاح آزادراه راهبردی غدیر روز پنجشنبه هفتم اسفندماه همزمان با میلاد حضرت علی(ع) با فرمان دکتر حسن روحانی، رییس جمهور افتتاح شد.

این آزادراه به طول ١٥٨ کیلومتر، دارای ٦ خط عبوری (رفت و برگشت) است که نقطه ابتدایی آن در محدوده ٣٦ کیلومتری آزادراه قزوین- کرج و در ٥ کیلومتری غرب شهرستان آبیک در استان قزوین واقع شده است.

هدف از اجرای این پروژه تکمیل بخشی از کریدور آزادراهی شرق به غرب و شمال به جنوب کشور است و سبب کوتاه شدن مسیر و تسهیل عبور و مرور بین مناطق شمال غرب کشور به مناطق شمال شرق کشور می‌شود.

این آزادراه از چهار استان قزوین، البرز، مرکزی و تهران عبور می‌کند و علاوه بر توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی ملی، در زمینه ترانزیت کالا در حوزه فراملی با تمرکز بر کشورهای همسایه نیز تأثیرگذار خواهد بود.  

آزادراه غدیر با سهم ٣٠ درصدی دولت و ٧٠ درصدی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) ساخته شده و ارزش روز آن هفت هزار میلیارد تومان است.

این پروژه از سال ۱۳۹۵ آغاز شده است و پیشتر با نام آزادراه جنوبی تهران و البرز شناخته می‌شد.