شناسهٔ خبر: 90278 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون اول رییس جمهوری در استان گلستان مطرح کرد:

موافقت رهبر انقلاب با برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال‌زایی در روستاها/۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به روستاییان پرداخت شد/ایجاد ۲۸۰ هزار فرصت شغلی در روستاها

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور روستای عطاآباد استان گستان را به عنوان الگویی برای روستا‌های کشور در موضوع اشتغال‌زایی برشمرد و گفت: از از محل صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر انقلاب تاکنون ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات روستایی به روستاییان پرداخت شده که منجر به ۲۸۰ هزار فرصت شغلی شده است ضمن آنکه ۷۰۰۰ میلیارد تومان از این منابع هنوز باقی است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در آیین بهره‌برداری از طرح‌های تولیدی و اشتغالزایی روستایی استان گلستان،‌ گفت: اقدامات وسیعی در کشور در سطح شهرها و روستاها در راستای عمران و آبادانی و توسعه در دست اجرا است و مردم منطقه براساس ظرفیت‌ها و مزیت‌های موجود، به کار و تلاش مشغول هستند.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: وقتی به روستاهای کشور سفر می‌کنیم با وجود تحریم‌ها و فشارهای ظالمانه آمریکا، نشاط و شادابی و سرزندگی مشاهده می‌شود و مردم همگی در حال تلاش و فعالیت هستند.

وی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از وضعیت روستای عطاآباد، خاطر نشان کرد: گزارش‌های ارائه شده گویای این حقیقت است که مردم روستای عطاآباد از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود بهترین استفاده را کرده‌اند به گونه‌ای که حتی یک نفر در این روستا بیکار نیست.

جهانگیری با اشاره به بازدید چند سال پیش خود از روستایی در اطراف تهران، گفت: در آن روستا نیز مردم همگی مشغول حرفه مبل‌سازی بودند و در هر خانه‌ای که وارد می‌شدیم بخشی از خانه به کارگاه مبل‌سازی تبدیل شده بود.

وی همچنین با اشاره به سفر خود به استان کرمانشاه و بازدید از روستاهای استان، تصریح کرد: جوانان آن روستا با استفاده از ظرفیت‌های موجود برای ساکنین اشتغال ایجاد کرده بودند و هیچکس بیکار نبود.

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به برگزاری چند جلسه با موضوع آسیب‌های اجتماعی که در حضور مقام معظم رهبری برگزار می شد، توضیح داد: یکی از مباحث مطرح شده در این جلسات موضوع حاشیه‌نشینی و آسیب‌های ناشی از آن بود.

وی با تاکید بر اینکه مردم روستاها از نعمت آب، برق، راه و گاز برخوردار هستند، گفت: در همین دولت تعداد روستاهای برخوردار از نعمت گاز از ۱۴ هزار روستا به حدود ۳۵ هزار روستا رسیده است و دغدغه اصلی امروز روستاها اشتغال و کار است.

جهانگیری افزود: در جلسات آسیب‌های اجتماعی از مقام معظم رهبری درخواست کردم که اجازه دهند ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال زایی در روستاها برداشت شود که خوشبختانه ایشان موافقت کردند و این منابع با نرخ سود پایین در اختیار روستاییان قرار گیرد.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: از محل همین منابع تاکنون ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات روستایی به روستاییان پرداخت شده که منجر به ۲۸۰ هزار فرصت شغلی شده است ضمن آنکه ۷۰۰۰ میلیارد تومان از این منابع هنوز باقی است.

وی از استاندار گلستان و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم خواست تسهیلات مورد نیاز مردم روستای عطاآباد را فراهم کنند و نسبت به ایجاد ناحیه صنعتی تولید مبل نیز اقدام شود.

جهانگیری خطاب به همه جوانان و روستاییان کشور، گفت: همه می‌توانند مانند مردم روستای عطاآباد همت کنند و از فرصت‌های موجود برای اشتغالزایی استفاده کنند تا هیچکس بیکار نباشد و دولت نیز در این مسیر حمایت خواهد کرد.