شناسهٔ خبر: 9157 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

عضو هیئت مدیره بانک مسکن:

تقویت بازار رهن اولیه با توسعه تسهیلات رهنی در بانک مسکن/ بازار رهن اولیه در تمامی بانک‌‌ها شکل بگیرد

ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیئت مدیره بانک مسکن گفت: یکی از مهمترین و یا تنها موردی که می‌تواند بازار رهنی را شکل دهد تسهیلات بلند مدت رهنی است که فقط بانک مسکن وارد این حوزه شده و تسهیلات بلند مدت رهنی به صورت عمومی را پرداخت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیئت مدیره بانک مسکن با بیان این مطلب افزود: بانک‌ها با عدم تطابق سررسید سپرده‌ها وتسهیلات مواجه هستند بنابراین عموما بانک‌ها به دلیل عدم تطابقی که برای آن‌ها اتفاق می‌افتد، ترجیح می‌دهند وارد حوزه رهنی نشوند.

وی حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات در بانک مسکن را ۱۲ سال عنوان کرد و افزود: به دلیل عدم تطابق زمانی بین سررسید انواع سپرده‌ها و انواع تسهیلات اعطایی که وجود دارد عملا قابلیت افزایش مدت بازپرداخت وجود ندارد مگر اینکه راهکارهایی در این‌باره پیش بینی شود درحالی که در برخی کشورهای دیگر حتی مدت بازپرداخت حداکثر ۳۵ تا ۴۰ سال تعیین شده است.

رحیمی انارکی درباره نقطه شروع راه و توسعه نظام تامین مالی با توجه به چالش‌های مطرح‌شده گفت: باید در ابتدا بتوانیم بازار رهن اولیه را به میزان کافی تقویت کنیم که این امر با توسعه تسهیلات رهنی در بانک مسکن می‌تواند اتفاق بیافتد تا حجم و پرتفوی متنوع‌تری بتوانیم در بانک مسکن با تنوع در اعطای تسهیلات رهنی تشکیل دهیم و بازار رهن اولی متنوع‌تر و با عمق بیشتری در بانک شکل بگیرد. همچنین باید بازار رهن اول در سایر بانک‌‌ها شکل بگیرد و بانک‌های دیگر هم این امکان را پیدا کنند تا بتوانند وارد این بازار شوند و بازار رهن اولیه را به صورت عمومی توسعه دهند.

وی در ادامه افزود: تامین مالی و اعطای تسهیلات به دهک‌های کم درآمد جامعه باید به نحوی باشد که برای حوزه تامین مسکن خودشان بانک‌پذیر شوند یعنی وضعیت آنها به نحوی شود که بانک‌ها حاضر به قبول پرداخت تسهیلات به اقشار کم درآمد شوند؛ بهترین راهکار نیز راه‌اندازی صندوق تضمین تسهیلات مسکن است.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن ادامه داد: همچنین باید نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها بهبود پیدا کند و سرمایه پایه‌شان باید در حد استاندارد قرار گیرد تا قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها اضافه شود به ویژه برای بانک مسکن که کار توسعه‌ای انجام می‌دهد حتما باید این اتفاق بیافتد.

وی گفت: در نهایت باید سازوکارهای لازم برای ایجاد صندوق توسعه مسکن یا صندوق پشتیبان مسکن در کشور فراهم شود تا بازار رهن اولیه بتواند گسترش و توسعه کمی و کیفی پیدا کرده و بانک‌‌ها تمایل پیدا کنند وارد بازار رهن اولیه شوند و دارایی‌شان را در آن قالب به صندوق بفروشند و واگذار کنند.

رحیمی انارکی در ادامه سخنان خود با اشاره به ویژگی‌های نظام تامین مالی مسکن در کشور افزود: با شناخت ویژگی تامین مالی مسکن بهتر می‌توانیم در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشیم و موضوع توسعه بازار رهنی، به بازار پول که بانک‌ها متولی آن هستند، باز می‌شود./

نظر شما