شناسهٔ خبر: 91737 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد:

تکمیل و ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی برنامه بنیاد مسکن برای امسال است/بازسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی با اعتبار ۶۰۰ میلیاردتومان

علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، گفت: بازسازی ۵۹ هزار و ۶۰۰ واحد تعمیری، ۴۶ هزار واحد معیشتی و ۴۳ هزار و ۶۰۰ واحد احداثی در ۱۱ شهر و ۱۶۰۰ روستا در جریان زلزله استان کرمانشاه ظرف یک سال و نیم، کارنامه‌ای درخشان برای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فراهم کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مراسم سالگرد افتتاح حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره) و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که به صورت ویدئوکنفرانس در تمامی استانها برگزار شد، اعلام کرد: شاکله این بنیاد به عنوان نهاد برآمده از انقلاب اسلامی بر اصولی استوار است که باید به ساز و کارهای آن احترام بگذاریم و از هرگونه دخل و تصرف در قوانین و ساختار بنیاد مسکن پرهیز کنیم.

به گفته وی گاهی در برخی محافل تصمیم‌گیری برای شتاب بخشی به فعالیت های توسعه روستایی، تلاش هایی با نیت خیّر برای دگرگونی این ساختار مطرح می‌شود که باید مراقب باشیم این شاکله را به صورت قوی نگهداریم.

تابش گفت: ممکن است برای پیشرفت امور بخواهند رونقی ایجاد کنند و تغییراتی در ساختار بنیاد مسکن انجام دهند ولی نباید این تغییرات منجر به تشکیل ساختارهای موازی و ایجاد مانع برای اهداف بنیاد مسکن شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره مدیران و کارکنان فقید بنیاد برای آمرزش مرحوم مهندس روحانی، مهندس میرهادی و همکاران درگذشته در سوانح استانهای مختلف طلب مغفرت کرد.

به گفته وی عملکرد مطلوب بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه و فراهم کردن مسکن برای سیل‌زدگان لرستان، خوزستان و گلستان ظرف ۳ سال اخیر موجب اعتمادسازی گسترده در میان تمامی دستگاه‌های اجرایی شده است.  

تابش گفت: بازسازی ۵۹ هزار و ۶۰۰ واحد تعمیری، ۴۶ هزار واحد معیشتی و ۴۳ هزار و ۶۰۰ واحد احداثی در ۱۱ شهر و ۱۶۰۰ روستا در جریان زلزله استان کرمانشاه ظرف یک سال و نیم، کارنامه‌ای درخشان برای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فراهم کرد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تقدیر از پشتیبانی تمام دستگاههای دولتی از این نهاد انقلابی گفت: از دو سال قبل تمامی کارهای عمرانی، بهسازی محیط زیست، احداث ابنیه فنی، جابجایی زمین و تملک اراضی مناطق آسیب‌دیده از بحران‌های طبیعی را به عهده گرفته‌ایم که برای بنیاد مسکن یک تجربه جدید است و عملاً تمامی فرآیند بازسازی مناطق آسیب‌دیده را از صفر تا ۱۰۰ به عهده داریم.

به گفته وی تکمیل ۵۸ هزار واحد مسکونی باقی‌مانده از فرآیند بازسازی زلزله سی‌سخت (استان کهگیلویه و بویراحمد) و همچنین زلزله میانه و سراب در استان آذربایجان‌شرقی مهمترین اولویت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۰ است.

امسال همچنین ۳۹ هزار واحد احداثی و ۲۶ هزار واحد تعمیری را در نقاط مختلف کشور به اتمام خواهیم رسید که جزو اولویت‌های مهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از تولید است.  همچنین لکه‌هایی از مناطق حاشیه‌ای در استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌رضوی، خوزستان شامل حاشیه‌نشینی چابهار، زاهدان، مسجدسلیمان، دوگنبدان و بندر امام، بازسازی و ساماندهی خواهند شد.

تابش ادامه داد: امسال با اعتباری معادل ۶۰۰ میلیارد تومان تصمیم داریم حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی را در استان های مختلف بازسازی کنیم.

به گفته وی یکی دیگر از برنامه‌های مهم بنیاد در سال جدید تأمین ۱۰۱ هزار مسکن برای محرومین است که اعتبارات بلاعوض آن از سوی سازمان برنامه و بودجه تأمین شده است.  

وی ادامه داد: ۵۰ درصد این برنامه در گذشته اجرا شده و باید ۵۰ درصد دیگر در نیمه اول امسال به پایان برسد.  

تابش همچنین تأمین و ساخت ۲۳۰۰ واحد مسکونی برای خانوارهای دارای دو معلول را از اولویت‌های مهم سال جاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرد و گفت: این طرح با همکاری خوب بنیاد مستضعفان و سازمان بهزیستی آغاز شده است.  

وی گفت: در حوزه مسکن شهری نیز تاکنون ۵۶ هزار قطعه زمین را بطور مؤثر تحویل گرفته‌ایم و ۲۹ هزار و ۷۰۰ نفر از متقاضیان نیز بطور مؤثر آورده نقدی خود را برای ساخت این واحدها واریز کرده‌اند و تشکیل پرونده آنها به اتمام رسیده است.  

به گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تابش خواستار توجه جدی تمام مدیران بنیاد مسکن به وضعیت معیشتی و رفع مشکلات نیروی انسانی شاغل در بنیاد در دوران شیوع کرونا شد و از تلاش‌های تمامی همکاران در سراسر کشور برای پیشرفت برنامه‌های بنیاد مسکن تشکر کرد.