شناسهٔ خبر: 93231 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان خبر داد:

برگزاری آزمون‌های نظام مهندسی ساختمان از ۱۳ تا ۱۵ مرداد سال جاری

ازمون نظام مهندسی اصفهان مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: مجموعه آزمون‌های نظام مهندسی ساختمان از ۱۳ تا ۱۵ مرداد امسال برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان اعلام کرد: آزمون‌های اردیبهشت‌ماه نظام مهندسی که به جهت ورود موج چهارم بیماری کرونا لغو شده بود، با توجه به تصمیمات اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا در روزهای ۱۳ تا ۱۵ مردادماه  ۱۴۰۰ بطور همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، گفت: در این دوره از آزمون‌ها علاوه بر آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی و چهار صلاحیت تخصصی جدید شامل "اجرای تاسیسات برقی"، اجرای تاسیسات مکانیکی"، "ارزیابی و اجرای بهسازی لرزه‌ای" و "طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان" که داوطلبان آن قبلا ثبت‌نام کرده بودند، آزمون‌های کارشناسی رسمی ماده ۲۷ نیز در ۷رشته اصلی برگزار و داوطلبان دریافت صلاحیت کارشناسی رسمی می‌توانند با رعایت شرایط مندرج در آخرین دستورالعمل ابلاغی وزارت راه و شهرسازی از روز دوشنبه ۱۷ خرداد تا پنجشنبه ۲۰ خرداد به مدت ۴ روز نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

مانی‌فر در پاسخ به این سوال که آیا امکان ثبت‌نام برای داوطلبان جدید فراهم خواهد شد یا خیر؟، پاسخ داد: در این دوره از آزمون‌ها با محدودیت‌های بیشتری مواجه هستیم، از یک طرف افزایش تعداد داوطلبان آزمون ورود به حرفه و از طرف دیگر برگزاری آزمون کارشناسی ماده ۲۷ و چهار صلاحیت تخصصی جدید که برای اولین بار در کشور برگزار می‌شود سبب شده است تا تعداد مجموع داوطلبان این دوره نسبت به دوره‌های پیشین به میزان قابل توجهی افزایش یابد. از سویی دیگر برای کاهش سفرهای ناشی از برگزاری آزمون، احتمالا علاوه بر شهرهایی که پیش از این به عنوان مراکز آزمون اعلام شده بود شهرهای دیگری نیز به فهرست آنها اضافه می‌شود، در اینصورت به داوطلبان این فرصت داده خواهد شد تا نسبت به ویرایش و انتخاب محل جدید آزمون خود اقدام کنند.

وی افزود: در مورد امکان ثبت نام از داوطلبان جدید این نکته نباید فراموش شود که آزمون مردادماه همان آزمون اردیبهشت‌ماه است که با دو ماه و نیم تاخیر برگزار می‌شود و امکانات اجرایی بر مبنای تعداد داوطلبان ثبت‌نام شده پیش‌بینی شده است و دلیلی برای ثبت‌نام جدید وجود ندارد و این دسته از داوطلبان می‌توانند برای آزمون‌های آتی که تلاش می‌شود مطابق روال سال‌های گذشته در اسفندماه ۱۴۰۰ برگزار شود ثبت‌نام کنند و جای نگرانی وجود ندارد. با این وجود در حال بررسی امکانات استان‌ها هستیم و در صورت وجود امکانات اجرایی، برای مدت محدود اجازه ثبت‌نام به داوطلبان جدید داده خواهد شد.