دیدگاه

 • ابراهیم امینی ۱۳۹۶-۰۹-۱۷ ۱۰:۵۲

  روح شهر و اخلاق شهروندی

  ابراهیم امینی*: شهردار تهران اخیرا طی اظهاراتی به غفلت صورت‌گرفته از موضوع اخلاق شهروندی و ضرورت تقویت روح و روان شهر اشاره و تأکید کرده که تهران به‌شدت از ضعف اخلاق شهروندی رنج می‌برد.

 • طرح ۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۰۸:۴۴

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی به مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم(ص)

  پیامبر(ص) و ما ایرانیان

  وزیر راه و شهرسازی در پیام تلگرامی ضمن تبریک ولادت حضرت رسول اکرم(ص) نقطه نظرات خود را در رابطه با اسلام و ایرانیان مطرح کرد.

 • دومين سفر وزير راه و شهرسازی به مناطق زلزله‌زده استان كرمانشاه ۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۱۵:۳۲

  توسعه شهری بدون توجه به ساختگاه

  مسعود مجرب*: با وجود اینکه معماران معبد آناهیتا در کنگاور کرمانشاه (دوره ساسانی) تمهیدات ویژه‌ای را برای کاهش خسارت‌های لرزه‌ای آن اندیشیده بودند، در اثر یک زلزله بزرگ تخریب شد. آنها از اتصالات فلزی برای محکم‌کردن ستون‌ها و بخش‌های غیرسازه‌ای استفاده کرده بودند. همچنین پلکان‌ها مانند پازل به صورت درهم‌تنیده بنا شده بودند. با نگاه به تاریخ بناهای تاریخی مثال‌های دیگری همچون منارجنبان و گنبد سلطانیه را می‌توان یافت که سازندگان آنها برای کاهش اثرات جنبش و نشست زمین تفکر کرده بودند.

 • سیدحسن رسولی ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۰۸:۰۹

  شهرداری ملی برای پایتخت

  سیدحسن رسولی*: ۱۰۰ روز برای ارزیابی شیوه مدیریتی یک فرد کافی نیست، آن‌هم در ابر سازمانی به نام شهرداری تهران و پس از یک دوره ۱۴ ساله که این سازمان بزرگ‌مقیاس با یک شیوه، سبک و سیاق مدیریتی خاص اداره می‌شد، اما معتقدم آقای دکتر نجفی از شرایط احرازی برخوردار است که شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در ۳ ماه دوره‌ گذار تا آغاز زمان فعالیت رسمی خود تعیین کرده بود.

 • غلامرضا انصاری ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۰۸:۰۲

  شهر انسان‌مدار؛ جایی برای معلولان

  غلامرضا انصاری*: روز دوازدهم آذرماه به‌ عنوان روز جهانی معلولان، بهانه‌ای است تا توجه مسئولان را به برخی مشکلات عمده این قشر از جامعه جلب کنیم.اینکه شهرهای ما فاقد شرایط مناسبی برای معلولان است یا اینکه فرهنگ‌سازی‌ لازم در جهت مساعدت معلولان صورت نگرفته است، نیازمند عنایت ویژه مسئولان در سطوح مختلف و شهروندان است.

 • زلزله تخریب ۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۰۷:۵۷

  لزوم توسعه فناوری در حوزه مدیریت بحران

  محمدعلی قنبری: بازدید روز شنبه ٢٧/٠٨/٩٦ از مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در شرایطی که پنج روز از آغاز اقدامات امدادی و کمک‌رسانی گسترده در منطقه می‌گذشت، فرصت مغتنمی بود تا ارزیابی از وضعیت آسیب‌پذیری منطقه و عملکرد نیروهای امدادی فارغ از شرایط سنگین روحی حاکم بر منطقه در روزهای نخست سانحه داشته باشیم. تحلیل از وضعیت منطقه با تأکید بر مشاهده توأم فرصت‌ها و تهدیدات را می‌توان در قالب موارد زیر بیان كرد:

 • خسارات زلزله در سرپل ذهاب و قصر شیرین ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۱۹:۲۲

  داده‌های شبکه ملی شتاب‌نگاری زلزله ایران از زمین‌لرزه سرپل‌ذهاب

  اسماعیل فرزانگان*: شامگاه روز یکشنبه ٢١ آبان‌ ١٣٩٦ در ساعت ٢١:٤٨:١٦ به وقت محلی برابر با ١٨:١٨:١٦ وقت بین‌المللی، روز ١٢ نوامبر ٢٠١٧ زمین‌لرزه بسیار قوی‌ای با بزرگای ٧,٣ منطقه مرزی ایران و عراق در استان کرمانشاه پیرامون شهرستان سرپل‌ذهاب را به‌شدت به لرزه درآورد (مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران). این زمین‌لرزه بزرگ‌ترین رویداد لرزه‌ای پس از زمین‌لرزه ١٢٨٧خورشیدی سیلاخور با بزرگای ٧.٤ در نزدیکی بروجرد در گستره زاگرس بوده است.

 • عباس آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۰۸:۵۳

  یادداشت تلگرامی وزیر راه و شهرسازی؛

  بازسازی مناطق زلزله‌زده و مساله اخلاق و حقوق شهروندی

  وزیر راه و شهرسازی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: در بازسازی مناطق زلزله زده باید اصل اخلاقی و حقوق شهروندی حفظ شود.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۰۸:۰۷

  درس‌آموخته‌های زلزله‌های چند دهه اخیر

  سیدحمید جمال‌الدینی*: وقوع هر حادثه به ما یادآوری می‌کند که باید همواره چرخه مدیریت بحران را در هر اقدام زیربنایی و اجرائی در کشور مدنظر قرار دهیم.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۹-۱۰ ۱۱:۵۱

  زمین‌لرزه؛ چالش پیش‌روی کلان‌شهرها

  محسن احتشام‌معین‌آبادی*: زمین‌لرزه پدیده‌ای است طبیعی که در اثر گسیختگی در امتداد یک گسل، انرژی الاستیکی تجمع‌یافته در بخشی از پوسته زمین در چند ثانیه آزاد شده و به صورت امواج زمین‌لرزه منتقل می‌شود. این تعریف برای عمده زمین‌لرزه‌ها، به‌ویژه زمین‌لرزه‌های بزرگ صدق می‌کند.

 • خسارات زلزله در سرپل ذهاب و قصر شیرین ۱۳۹۶-۰۹-۱۰ ۰۹:۰۲

  وقتی زمین لرزید؛

  روایت زمین‌لرزه سرپل ذهاب از زبان یک زمین‌شناس

  سعید افسری‌فرد*: این‌جانب زمین‌شناس هستم و در شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس کار می‌کنم. محل کار من در شهر ازگله قرار دارد. شبی که زلزله آمد، به اتفاق سه نفر از همکارانم، بعد از صرف شام، در خوابگاه شهرک ازگله مشغول تماشای تلویزیون بودیم. خوابگاه ما دو طبقه بود و اتاق نشیمن در طبقه دوم قرار داشت. برخی از همکاران هم داخل اتاق خودشان مشغول استراحت بودند. ساعت ٩:٠٥ شب بود که زمین‌لرزه آمد. همه‌جا با صدایی مهیب به‌شدت تکان خورد؛ صدایی شبیه حرکت ماشین سنگین یا غلتک از روی سقف خانه.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۹-۰۹ ۰۹:۳۴

  درس‌هایی از تجربه یک زلزله ویرانگر

  ژاله شادی‌طلب*: وقوع زلزله‌ای در استان‌های گیلان و زنجان در سی‌ویکم خرداد ۱۳۶۹ سبب شد تا من که در آن زمان در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فعالیت می‌کردم، با پشتیبانی مدیریت وقت (مهندس عباس آخوندی) به منطقه آسیب‌دیده سفرهای متعددی داشته باشم.

 • سیدمحمد بهشتی ۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ۰۷:۴۶

  زلزلۀ کرمانشاه؛ شیشه‌ای که شکست و عطری که به هوا برخاست

  سیدمحمد بهشتی*: معمولا آنچه تحت عنوان «امدادرسانی» تا مدتها بعد از زلزله انجام می‌گیرد اعم از آواربرداری، دفن، اسکان و عرضۀ اقلام اولیه و ... همگی همین مرتبه را مدنظر دارد و نه احیای زندگی را. بدین‌سان شهر و مردمان مصیبت‌زده به پیکری می‌مانند که تحت مراقبت‌های ویژه موفق می‌شوند به نفس کشیدن ادامه دهند ولی پیدا نیست که پس از آن تا چه اندازه موفق شوند به زندگی بازگردند.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۶-۰۹-۰۷ ۰۹:۳۸

  نقش قوه قضاییه در حمایت از میراث فرهنگی

  سید محمد بهشتی*: خانه تاریخی نایل یک بنای اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور بود. این خانه چند روز پیش دستخوش تخریب شد. قانون به صراحت مشخص كرده است كه وقتی يك بنای تاريخی در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود، تخريب آن تحت هر شرايطی جرم است.

 • هادی حق شناس ۱۳۹۶-۰۹-۰۶ ۰۹:۵۴

  مسکن اجتماعی، قربانی تنگنای منابع

  هادی حق‌شناس*: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تأکید شده که دولت مکلف است بستر دستیابی آحاد جامعه به مسکن و برخی موضوعات دیگر مانند آموزش عمومی رایگان، بهداشت و درمان فراگیر، دستیابی به شغل مناسب و عناوینی ازاین‌دست را فراهم کند.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۱۲:۱۲

  بم، کرمانشاه و چالش کمک‌های مردمی!

  وحید شامخی*: پنجم دی‌ماه ١٣٨٢ ساعت ٥:٢٦ صبح، زلزله‌ای بزرگ بم را به‌شدت لرزاند. همان روز صبح سر کلاس، یکی از استادهایمان حرف‌های دلنشین و تأثیرگذاری برایمان زد و در کنار فضایی که ایجاد شده بود، نهایتا با سه اتوبوس از دانشگاه صنعتی شریف به سمت شهر بم حرکت کردیم؛ البته تعدادی از هم‌دانشگاهی‌هایمان هم با پرواز به سمت آنجا رفتند.

 • مانور زلزله ۱۳۹۶-۰۹-۰۴ ۰۷:۴۶

  زلزله و مسئله سرمایه عاطفی سرگردان

  نعمت‌الله فاضلی*: حادثه زلزله غرب کشور یک‌بار دیگر زنگ خطر بزرگ‌تری را به صدا درآورد؛ زنگ خطری که بزرگ‌تر از زلزله و ویرانگرتر از هر بلای طبیعی دیگری است؛ زنگ خطر فرسایش سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد اجتماعی میان مردم و سازمان‌ها و نهادها. جامعه ایران در حوادثی مانند زلزله و بلایای طبیعی، نمایش باشکوهی از سرمایه‌های عاطفی و انسانی خود را عرضه می‌کند.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۹-۰۳ ۱۴:۴۲

  راهنمای متفاوت برای زلزله

  کیومرث ایراندوست*: ۱- در دی‌ماه سال ۱۳۸۲ در رویداد تلخ زمین‌لرزه بم، به همراه شماری از همکاران در سازمان شهرداری‌های کشور برای کمک‌رسانی و هماهنگی به بم رفتیم. درگیرودار و آشفتگی، کوشش شد بخشی از روند و چالش‌های مدیریت بحران در چند روز نخست مستندسازی شود. چکیده آن کار، جدول ساده‌ای شد که نشان می‌داد در ۱۰ روز نخست پس از زمین‌لرزه، مهم‌ترین نیازها و برجسته‌ترین اولویت‌ها در شهر چه بوده است.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۹-۰۲ ۰۸:۳۱

  زلزله و اخلاق عمومی

  وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی تلگرامی تحت عنوان زلزله و اخلاق عمومی، مسئولیت‌های اجتماعی را در قبال زلزله‌زدگان و وظایفی که برعهده همگان است، تشریح کرد.

 • قطب الدین صادقی ۱۳۹۶-۰۹-۰۱ ۰۹:۵۴

  روح ملی و همبستگی خود را نشان دهیم

  قطب‌الدین صادقی*: سوانح بزرگ در هر کشوری اتفاق می‌افتد. آنچه بسیار مهم است، سامان‌دهی برای کمک به مردم است. در شیوه‌های فرهنگ سنتی ما توده‌های مردم هم به‌شدت احساس مسئولیت می‌کنند. همچنان که در حوادث اخیر دیدیم، همبستگی مردم و یاری توده‌های مردم با سازمان‌های خودجوش حتی بسیار درخشان‌تر از دولت بود.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۸-۳۰ ۰۹:۰۹

  ناکارآمدی مدیریت‌بحران در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه

  محمدرضامحمدیان*: به دنبال زلزله کرمانشاه بر اساس برآورد اولیه آن زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۵۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارده شده است. در جریان این زلزله ۱۲ هزار واحد مسکونی به کلی تخریب شده و بیش از ۱۵هزار واحد دیگر نیز آسیب دیده است.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۰۸-۲۹ ۱۱:۰۳

  گسیختگی زمین در زلزله کرمانشاه - سرپل ذهاب

  علی بیت اللهی: جابجائی در جهت عمودی و ایجاد پرتگاه با ارتفاع بیش از سه متر، گسیختگی طولی و ممتد در امتداد بیش از ۴ کیلومتر و در پهنای بیش از یک کیلومتر در سطح زمین، نتیجه رخداد زلزله کرمانشاه - سرپل ذهاب بوده است.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۸-۲۸ ۱۰:۱۹

  اما وقتی زلزله می‌آید...

  شیرین احمدنیا: هر روز بیشتر با نشانه‌های افول و تضعیف سرمایه اجتماعی مواجهیم، به معنای اینکه افراد به‌جای هم‌گرایی و همدلی، از همدیگر گریزانند و نسبت به یکدیگر بی‌تفاوت و بی‌اعتنا.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۸-۲۷ ۱۰:۴۹

  زلزله جولانگاه عرض‌اندام نشود

  کمک به زلزله‌زدگان از طريق هلال‌احمر و خيريه‌هاي معتبر و شناخته‌شده يا سپردن به دست سلبريتي‌ها و افراد شخصي، شما کدام‌يک را انتخاب مي‌کنيد؟

 • مترو فرودگاه ۱۳۹۶-۰۸-۲۶ ۱۴:۳۱

  یک پیشنهاد اساسی به شهردار تهران

  الیاس حضرتی*: از همان هنگام که شهرداری و شورای شهر سابق روز‌های پایانی خود را می‌گذراندند و در پی افتتاح دو خط جدید مترو بودند، همگان می‌دانستند که این دو خط آماده بهره‌برداری نیستند و به لحاظ ایمنی اشکال دارند. خط ٧ و ادامه خط یک از بهشت زهرا تا فرودگاه امام‌خمینی که بی‌هیچ منطقی خط ٨ نامیدند، هر دو ایرادات اساسی داشتند که حافظی، عضو فعال شورای شهر سابق به خوبی این ایرادات را بیان کرده بود و متذکر شد که افتتاح این دو خط نمایشی است.

 • زلزله ۱۳۹۶-۰۸-۲۶ ۰۹:۱۵

  دو نكته مهم در شرايط بحران اوليه/ زلزله بهترین فرصت برای تغییر نگاه جامعه به امر داوطلبی است

  متاسفانه تصاویری كه از محل‌های زلزله‌زده در ایران منتشر می‌شود، قابل مقایسه با تصاویری كه از وضعیت‌های مشابه در یك جامعه توسعه‌یافته منتشر می‌شود، نیست. در تصاویر ما تعداد زیادی افراد را می‌بینیم كه فاقد سازماندهی هستند و به صورت غریزی و حتی با دست‌های خالی در حال  اقدام هستند یا آنكه خسته و درمانده شده‌اند و به نظاره وضعیت مشغول هستند؛ در حالی كه در یك جامعه پیشرفته امر داوطلبی جز از طریق آموزش و نهاد یا سازمان مربوط انجام‌شدنی نیست.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۰۹:۲۹

  هفت ریشتر زلزله با پایتخت چه می‌کند؟/ نتایج ارزیابی «خسارت» و «تلفات» فعالیت سه گسل پرخطر

  زلزله ۳/ ۷ ریشتری یکشنبه شب در نقطه مرزی غرب کشور، حساسیت از دست رفته مدیران شهری نسبت به خطر «زلزله بزرگ» در پایتخت را احیا کرد. دیروز رئیس شورای شهر تهران، «آسیب‌پذیری ساختمان‌های نوساز» در کنار محله‌های فرسوده را ضعف اصلی در «تاب‌آوری» پایتخت مقابل زلزله عنوان کرد.

 • محمد سعید ایزدی ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۱۰:۰۷

  دوگانگی در بافت شهری

  محمدسعید ایزدی*: شهر‌های ما امروزه در گوشه‌گوشه خود با مسائل و مشکلاتی روبه‌رو هستند که این مسائل و مشکلات مواردی است که در طول دوره‌های مختلف همیشه به شهر تحمیل شده و متاسفانه نظامی هم برای مواجهه با آن‌ها پیش‌بینی نشده است؛ لذا هر روز مسائل و مشکلات موجود در شهر‌ها افزایش پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین مشکلات شهر‌های امروز کشور چندگانگی میان مسائل و مشکلات است.

 • آلودگی تهران ۱۳۹۶-۰۸-۲۳ ۰۸:۴۲

  تهران نفس می‌خواهد

  پروانه مافی*: گزارش شرکت کنترل کیفیت هوا، حاکی از آن است که در هفته‌های گذشته، هوای تهران از وضعیت استاندارد خارج و شاخص هوا برای تنفس گروه‌های حساس نظیر سالمندان، کودکان، بانوان باردار و بیماران قلبی- ریوی، ناسالم و خطرناک شده است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۸-۲۱ ۰۹:۴۵

  بیمه‌گری طرح‌های تامین مالی با املاک مازاد

  محمدسعید حیدری*: آمارهای متعددی در مورد خانه‌های مسکونی خالی و مازاد در سطح کشور وجود دارد که گاه تا عدد ۲ میلیون واحد می‌رسد، در کنار این واحدهای مسکونی، واحدهای تجاری و اداری خالی را نیز باید قرار دهیم.