دیدگاه

 • علی اعطا ۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۰:۱۸

  اولین مطالبه شورای پنجم از مجلس

  علی اعطا*: سه‌شنبه هفته گذشته نشست مشترکی میان منتخبان شورای پنجم تهران و نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این نشست به‌عنوان معارفه و آشنایی و همچنین، برای بررسی و تبادل نظر درباره زمینه‌های همکاری منتخبان شورای پنجم با نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و تعدادی از حاضران در جلسه، به طرح دیدگاه‌ها و راهکارهایی در رابطه با مسائل شکلی و محتوایی همکاری میان نمایندگان تهران در پارلمان ملی و پارلمان محلی پرداختند.

 • برج ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۵:۳۷

  ناگفته‌های برج گرنفل

  علی بیت‌اللهی*: برج ۲۴ طبقه گرنفل واقع در غرب لندن با کاربری مسکونی در سال ۱۹۷۴ ساخته شد و شامل ۱۲۰ واحد مسکونی بود. زمان شروع آتش قبل از ساعت یک صبح بوده و اعلام به آتش‌نشانی لندن در ساعت ۵۴ دقیقه بامداد ثبت شده است.

 • موسی غنی‌نژاد ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۰:۴۸

  اما و اگرهای تفکیک وزارتخانه‌ها در دولت دوازدهم

  موسی غنی‌نژاد*: قرائن و شواهد مربوط به پیش‌درآمد تشکیل دولت دوازدهم و ترکیب آن حکایت از فرآیندی مبهم و بعضا نگران‌کننده دارد. ارائه شتابزده لایحه تفکیک سه وزارتخانه از سوی دولت با قید دو فوریت به مجلس بدون پیش‌زمینه یا پشتوانه گزارش کارشناسی درباره دلایل آن، شگفتی ناظران بی‌طرف را برانگیخت.

 • مهرداد تقی زاده ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۱:۳۱

  تصویب سند ملی توسعه مبتنی بر حمل‌و‌نقل همگانی؛ نقطه عطفی در هماهنگی حمل‌ونقل و شهرسازی

  مهرداد تقی‌زاده*: تصویب "سند ملی توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی در شورای عالی شهرسازی و معماری و شورای عالی هماهنگی ترابری" نقطه عطفی در هماهنگی حمل و نقل و شهرسازی محسوب می‌شود.

 • خاكساري ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۰۸:۳۱

  شهر بی‌چهره

  علی خاکساری*: شهرهای ما از نظر سیما و منظر در چند دهه اخیر آن‌قدر تغییر کرده‌اند که گاهی به سختی می‌توان بخشی از منظرهای شهری گذشته را در شرایط امروزی بازشناسی و هویت‌یابی کرد. از سوی دیگر تغییرات گاه آن‌قدر سریع است که مثلا اگر چند سالی خارج از مرزها درحال گذران یک ماموریت کاری یا طی یک دوره تحصیلی و آموزشی باشید و برگردید، حتما اتفاق‌های تازه‌ای را در شهری مثل تهران کشف می‌کنید که می‌تواند برایتان شگفت‌انگیز باشد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۰:۰۴

  یک پژوهشگر شهری:

  تهران شهردار اندیشمند می‌خواهد نه سرمهندس

  یک جامعه‌شناس و پژوهشگر شهری با اشاره به مشکلات مگامال سازی بی‌رویه گفت: شهرداری با تجاری‌سازی‌های بی‌برنامه ‌فرصت‌های شغلی را از خرده‌فروشان می‌قاپد و آنها را ورشکست می‌کند.

 • هوشنگ عشایری ۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۱:۱۱

  ناگفته‌های تجزیه یک وزارتخانه/ یک بار دیگر اشتباهی بزرگ نکنیم!

  هوشنگ عشایری*: اگرچه ادغام دو وزارت مسکن وشهرسازی و راه و ترابری از ابتدا یک اشتباه و حرکت غیرکارشناسی بود، اما پس از شش سال، تفكیكش‌ اشتباهی دوچندان است.

 • حاشیه نشینی و بافت فرسوده در بجنورد ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۰۷:۴۷

  افسانه نوسازی

  مریم حجتی*: پهنه‎های فرسوده بیش از یک دهه است که معضل ایمنی شهرهای بزرگ و متوسط محسوب می‎شوند و نوسازی آن‎ها در دستور کار دولت و شهرداری‎ها قرار گرفته است، نوسازی این بافت‎ها راه‎حلی برای پاسخگویی به نیازهای سکونتی و تأمین مسکن مورد نیاز شهرها عنوان شده؛ لذا در ادبیات مرسوم شهرسازی کشور هم‎زمان هم قفل شده‎اند و هم کلید. با این وجود، و علی‎رغم تصویب تسهیلات مالی مختلف در ۲ دولت متوالی، جز درصد بسیار اندکی از طریق نوسازی صاحب خانه‎ای نشده‎اند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۱۰:۰۷

  وزیر راه و شهرسازی در کانال تلگرامی مطرح کرد:

  ضد رسانه جای رسانه منتقد را گرفته است/ حفظ وحدت، توسعه و اقدام در مواقع بحرانی نیازمند وجود رسانه ملی است

  وزیر راه و شهرسازی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود در خصوص اهمیت نقش رسانه در کشور نوشت: رسانه در انتخابات اخیر توانست با تکیه بر عنصر آگاهی‌بخشی و سودبردن از شبکه‌های رسانه‌ای در سطوح و اشکال مختلف و البته با تکیه بر آزادی، صداقت و اخلاق رسانه‌ای بر ضدِرسانه؛ علیرغم تهاجم همه‌جانبه و شبکه‌های گسترده، پیچیده و تودرتوی آن و با استفاده از تکنیک‌های جنگ روانی پیروز شود.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۰۹:۰۷

  وضعیت تهران امروز

  شهرام جباری‌زادگان*: بیش از يك ماه ديگر به آغاز فعاليت شورای شهر پنجم تهران باقی مانده است. كلان‌شهری پرچالش كه نمايندگان آن در پارلمان شهری برای انجام دقيق تكاليف و وظايف خود در حوزه‌های تقنينی و نظارتی، برنامه‌ريزی و هدايتگری و همچنين اتخاذ و اجرای تدابير و تمهيداتی برای فائق آمدن بر انبوه چالش‌های موجود كه در رأس آنها، ترافيك و آلودگی هوا قرار دارد، بايد نسبت به كليات و جزئيات وضعيت موجود آن، آگاهی و اشراف كامل داشته باشند؛ چرا كه بيش و پيش از هر اقدامی، بايد نسبت به شناخت وضع موجود اقدام كرد و تا اين آشنايی حاصل نشود، هرگونه تصميم‌سازی و تصميم‌گيری بي‌ثمر خواهد بود و در صورت اثربخشی، از تاثير مورد انتظار برخوردار نخواهد بود.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۰۸:۴۶

  ایمنی ساختمان‌های استراتژیک در برابر حملات‌ تروریستی

  علی بیت‌اللهی*: حمله تروریستی به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام (ره)، در صبحگاه چهارشنبه مورخ ۹۵.۳.۱۷ دارای ابعاد گوناگونی است که پرداختن به آنها و کنکاش در مورد دلایل و چگونگی این نوع از حملات تروریستی، جایگاه ویژه‌ای را به جهت درس آموزی و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه و اتخاذ تدابیر مقابله و دفاعی داراست.

 • احمد حکیمی پور ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۰۷:۴۲

  تهران فاصله زیادی با شهر ایده‌آل دارد

  احمد حکیمی‌پور*: هماهنگی و یکپارچه‌سازی دستگاه‌هایی که در حوزه مدیریت‌شهری کار می‌کنند می‌تواند هم بودجه‌های کلان این سازمان‌ها را به صورت شفاف در مسیر درست هدایت کند و هم راه پیشرفت را برای شهر فراهم آورد.

 • مهدی زارع ۱۳۹۶-۰۳-۱۹ ۰۹:۳۲

  ٩ نکته مهم در بررسی وضعیت فعلی شهر تهران

  دکتر مهدی زارع*: آیا تهران در دهه گذشته توسعه‌یافته است؟ آیا ایمن‌تر شده؟ قضاوت عادلانه و درست به چه ترتیب ممکن است؟ واقعیت آن است که تا مطالعه‌ای تفصیلی انجام نشود و همه جنبه‌های مثبت و منفی تغییرات شهر تهران با سنجش‌های دقیق، واقعی، همه‌جانبه و بی‌طرفانه و با روش علمی اندازه‌گیری نشود، کسی پاسخ دقیقی به این سوال نمی‌تواند بدهد.

 • باغات تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۱۰:۱۰

  باغات تهران، قربانی نگاه خردنگر

  آناهیتا گودرزی*: پس از چند نوبت بررسی طرح و لایحه صیانت از باغات شهر تهران که از سوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری با همکاری کمیسیون شهرسازی تهیه شده بود و هر باره از سوی شورا به کمیسیون‌ها برای بررسی مجدد ارجاع شده بود این‌بار نیز که در آخرین روزهای کاری شورای چهارم به‌سر می‌بریم با طرح دوباره لایحه صیانت و از زاویه اهمیت بدون تردید تعیین تکلیف مصوبه برج باغ (مصوب اسفندماه ۸۲) این امید می‌رفت که نمایندگان برای آخرین روزهای کاری خود با دقت نظر و اهمیت دادن به موضوع، یادگار قابل قبولی از خود به‌جای گذارند.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۱۰:۰۹

  اصلاح زمامداری مالی شهرها پیش شرط هرگونه توسعه شهری

  حمید قهوه‌چیان*: خبرهای خوبی از وضعیت مدیریت مالی شهرها یا عملكرد نهادهای محلی در ایران به گوش نمی‌رسد؛ بخشش نجومی ملك به نورچشمی‌ها، استخدام‌های بدون حساب و كتاب، انجام هزینه‌های غیرمرتبط با ماموریت‌های قانونی شهرداری‌ها، فسادآمیز بودن برخی معاملات كلانشهری و رواج درآمدهای غیرپایدار و مخرب محیط شهری تنها بیانگر بخشی از وضعیت نامطلوب مدیریت شهری است و انتظار می‌رود منتخبین جدید شوراهای محلی با تكیه بر مباحث علمی و تاكید بر روش‌های كارشناسی شده و اتخاذ سیاست‌های صحیح به فكر تحول در زمامداری مالی شهرها باشند.

 • داریوش نصر ۱۳۹۶/۰۳/۱۶

  مدیریت شهری تازه نفس

  داریوش نصر*: بار دیگر گردونه مدیریت شهری چرخید و افرادی با داوری مردم برای تصمیم‌گیری و مدیریت شهرهایی که روزها در آن نفس می‌کشند و شب‌ها در آن آرام می‌گیرند به عرصه پارلمان‌های شهری ایران اسلامی رسیدند.

 • ترافیک شهری تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۰۸:۴۸

  حکایت بمب ترافیکی در تهران

  فریبرز واحدی*: یک حکایت تلخ در مهم‌ترین حوزه مدیریت شهری تهران که متاسفانه در همه دوره‌های اخیر، بین مدیران قدیم و جدید، دست به دست شده است، ایجاب می‌کند در دوره تازه، به‌صورت اساسی، موثر و مستمر از سوی نمایندگان تازه منتخب مردم تهران در شورای شهر و همین‌طور شهردار آینده، مشکل‌گشایی شود.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۴ ۰۸:۴۶

  شورای شهر ۱۱۰ ساله شد

  ۱۱۰ سال پیش نزدیک ظهر ۱۲ خرداد ۱۲۸۶ شمسی بود که صحن علنی مجلس از صدای برخاستن نمایندگان از روی صندلی‌های چوبی پر شد و لحظه‌ای بعد با اعلام رئیس مجلس نخستین قانون بلدیه در ایران به تصویب خانه ملت رسید؛ قانونی که به تشکیل نهاد شهرداری‌ها و سپردن امور شهری به منتخبان شهرها و محلات منتهی شد.

 • تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۷:۴۱

  ساکنان بازنده در پایتخت

  فرآیند «تامین مالی پایتخت از طریق دریافت عوارض شهری»، فشار هزینه‌های تهران را به کم‌درآمدها و ساکنان مناطق جنوبی تحمیل کرده است.

 • محمد فاضلی ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۰۹:۵۷

  ویژگی‌های یک شهردار

  محمد فاضلی*: كی از موضوعات مهم در مدیریت شهری این است كه شهردار نباید دارای ویژگی‌های صرفا سیاسی باشد. سازمان اسكان بشر وابسته به سازمان ملل متحد از سال ١٩٩٥ آموزش‌هایی برای رهبران شهری ارایه می‌كند و در آن به رهبران شهری قابلیت‌های ضروری و كلیدی را یاد می‌دهد. در یكی از گزارش‌های اصلی این آموزش‌ها ١٠ قابلیت كلیدی به عنوان ویژگی‌های رهبران شهری به ویژه شهردار بیان شده است. گمان می‌كنم اكثریت شهرداران ما در زمینه این قابلیت‌ها با مشكلات جدی روبه‌رو هستند.

 • مسکن مهر ۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۸:۲۱

  مسکن مهر؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

  غزال راهب*: با گسترش شهرنشینی در ایران و مهاجرت گسترده از روستا به شهر، تغییر الگوی سکونت از خانواده‌های گسترده به خانوارهای مستقل و همچنین رشد جمعیت و افزایش جمعیت جوان در دهه اخیر، تأمین مسکن از نیازهای اصلی خانوارها در ایران بوده است.

 • کاخ ثابت پاسال ۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۰۹:۱۴

  حکایت کاخ ورسای تهران

  حكایت كاخ ثابت‌پاسال یا همان زندان موقت مواد‌مخدر!! ازدیگر بناهای قدیمی شهر متفاوت نیست؛ قانونا سازمان میراث‌فرهنگی باید بر اساس وظیفه قانونی خود، چنین بناهایی را شناسایی و ثبت كند؛ البته فراموش نكنیم كه اماكنی در تهران هستند كه شاید ساختمان از نظر قدمت قابل بررسی نباشد ولی حوادث و رخدادهای مهمی كه در آن شكل گرفته، باعث خاص بودن آن می‌شود؛ میراث فرهنگی موظف به ثبت این آثار و ممانعت از هرگونه دخل و تصرف در آنهاست.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۰۷:۳۴

  تهران، چه شهرداری می‌خواهد؟/ غلبه نگاه کارگاه محور در مدیریت شهری پایتخت

  نیما نامداری: تهران دیگر یک شهر نیست یک سکونتگاه است. سکونتگاه بزرگی که ساکنانش به آن دلبستگی ندارند. بسیاری از ما ساکنان تهران به آن وابسته‌ایم چون در آن سکونت داریم و به آن عادت کرده‌ایم، اما به آن دلبسته نیستیم چون از زندگی در آن لذت نمی‌بریم. چرا تهران این‌گونه شد؟

 • پارسا ارباب ۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۱:۴۱

  ۸ توانایی کلیدی برای شهردار آینده

  پارسا ارباب*: تهران در شرایط فعلی، نیازمند یک شهردار خوب و در معنای دقیق‌تر، یک شهردار بزرگ است. در این میان، انعکاس انتظارات جهانی نسبت به ویژگی‌ها یا توانایی‌های یک شهردار خوب یا بزرگ، قابل‌توجه می‌نماید.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۹:۲۱

  نان به نرخ حاشیه‌نشینی

  عباس آخوندی*: زندگی در فقر شهری در حاشیه‌ها سخت‌ترین و خشن‎ترین وضعیت زندگی است که جوامع شهری تاکنون تجربه کرده‌اند. هر چند پدیده‌ فقر موضوع جدیدی نیست، اما شدت و سختی آن در حاشیه‌ها را می‌توان موضوعی نوظهور قلمداد کرد.

 • حامد خانجانی ۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۹:۰۵

  مطالبه متفاوت از شورای شهر پایتخت

  حامد خانجانی*: انتخابات ۲۹ اردیبهشت شورای اسلامی شهر و روستا و اعلام نتایج آن، اعضای شورای شهر تهران برای چهار سال آتی معرفی شدند. شورایی که تا پیش از انتخابات با گمانه‌زنی فراوان در خصوص ترکیب مناسب اعضا به لحاظ تخصص مواجه بود، حال با مشخص شدن نتایج، وظایف قانونی متعددی در قبال شهر و مردم آن دارد که بخشی از آن معطوف به مسائل ساخت‌و‌ساز شهری است.

 • علی میرزاخانی ۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۲۰

  شهرداری و شهرخواری

  على ميرزاخانى*: چرا هر ايرانى چه در پايتخت و چه در شهرستان و چه در خارج از كشور وقتى صاحب پس‌اندازى مى‌شود به سرعت مى‌خواهد آپارتمان يا ملكى در تهران خریداری کند و بعضا آن را به‌صورت خالى نگه دارد؟ چرا در هيچ جاى دنيا با چنين پديده‌اى روبه‌رو نيستيم؟ چرا در تهران امروز همچنان با ترافيك‌هاى فلج‌كننده‌اى مواجه هستيم كه اين نوع ترافيك‌ها در دنیا به تاريخ پيوسته‌اند؟

 • میثم بصیرت ۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۴:۰۹

  ۱۰ ویژگی شهردار مطلوب تهران

  میثم بصیرت*: گذر موفق جریان منتخب اصلاحات از گردنه انتخابات پنجم شورای اسلامی شهر تهران، این امید را در میان شهروندان ایجاد کرده است که شهردار آینده تهران، می‌تواند مدیری متخصص باشد که بر اساس ضوابط و نه روابط سیاسی و حزبی انتخاب خواهد شد.

 • بهاره آروین ۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۰۷:۳۹

  به سوی شهرداری تمام شیشه‌ای

  بهاره آروین*; برای کاهش فساد و حداکثرسازی شفافیت مالی، اولویت را به انتخاب افراد پاکدست بدهیم یا به انتخاب برنامه‌هایی که ریشه‌های حقوقی و ساختاری فساد را ریشه‌کن می‌کنند؟ نگاهی گذرا به فضای انتخابات نشان می‌دهد که یکی از کلیدی‌ترین خواست‌های شهروندان، چه در انتخابات ریاست‌جمهوری و چه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، به‌ویژه در شهرهای بزرگ، جلوگیری از فساد و رانت است.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۰۷:۵۰

  پارلمان‌های‏ شهری نمادی از حاكميت محلی

  حمیده امکچی*: شكل‏‌گیری شوراهای شهر نمادی از پذیرش حق مردم در هدایت امور زندگی وتمکین به حق تعیین سرنوشت مردم و فراهم کردن امکان پیگیری مطالبات خود در شهر و سكونتگاه‏هایشان و مقدمه‏ای برای گذر از انواع حاكمیت‏هایی است كه تمامی اقشار و مردم جامعه را نمایندگی نمی‏کنند. اما این فرآیند در كشور ما از كی آغاز شد و اكنون در چه مقطعی از روند تكامل آن قرار داریم؟