شناسهٔ خبر: 18822 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مسکن و شهرسازی در هفته‌ای که گذشت؛

واگذاری زمین در مسقط برای فعالیت‌ لجستیکی شرکت‌های ایرانی/ تصویب منشور اخلاق مهندسی در هیئت دولت/ انتقاد معاون وزیر راه و شهرسازی از عدم برخورد قاطع با زمین‌خواران در دستگاه قضایی/ هرگونه پیش فروش ساختمان بدون مجوز ممنوع است

گزارش پایان هفته دیدار وزیر راه و شهرسازی با وزرای خارجه صنعت، معدن و تجارت عمان و اقتصاد و صنعت آذربایجان، شرکت و سخنرانی در همایش ملی فضای خردمندانه سرزمین، همایش اخلاق حرفه مهندسی و روز مهندس و دعوت وزیر راه و شهرسازی از همه مردم برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری مهمترین اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهمترین اخبار حوزه مسکن و شهرسازی به شرح جدول زیر بود:

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی؛

سخنرانی در همایش جامعه مهندسی و مدیریت اخلاق حرفه‌ای (متن کامل را اینجا بخوانید.)

وقتی از اخلاق حرفه‌ای صحبت می‌شود به عدل و سپس به حقوق اساسی می‌رسیم. در حقوق فردی نمی‌توانید سخاوت را مطالبه کنید. من می‌توان سخی باشم یا نباشم، می‌توان خوشرو باشم یا نباشم، ایثارگر باشم یا نباشم ولی در موضع عدل می‌توانید از من مطالبه کنید که موظفی که عادل باشی. من به عنوان حرفه‌مند نمی‌توانم از عدل تخطی کنم. این تفاوت بنیادین اخلاق فردی و عمومی است.

دیدار را وزرای خارجه صنعت، معدن و تجارت عمان (متن کامل را اینجا بخوانید.)

عمان زمینی در مسقط به مساحت ۱۵۰ هزار مترمربع به سفارت ایران واگذار کرده تا شرکت‌های ایرانی بتوانند در آنجا فعالیت لجستیکی داشته باشند. شرکت‌های ثبت شده ایرانی نیاز به اخذ مجوز جدید نداشته و می‌توانند به عنوان شعبه خارجی شرکت خود در عمان فعالیت کنند. این زمین نزدیک ایالت برکت در شمال غرب مسقط و ۳۰ کیلومتری فرودگاه این شهر قرار دارد.

دیدار با وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان (متن تصویری را اینجا ببینید.)

_____________

شرکت و سخنرانی در مراسم بزرگداشت روز مهندسی (تصاویر را اینجا ببینید.)

_____________

سخنرانی در مراسم بزرگداشت روز مهندس (متن کامل را اینجا بخوانید.)

اگر می‌خواهیم هم درون سرزمین و هم در منطقه یک بار دیگر «ایران» بدرخشد باید به ارزش‌های بنیادین تمدن ایرانی اسلامی برگردیم. این تمدن همواره به ما درس تعهد، وفای به عهد و توجه به زیردست را یادآوری می‌کند.

پیام وزیر راه و شهرسازی برای شرکت در انتخابات مجلس و خبرگان رهبری در آستانه انتخابات (پیام ویدیویی را اینجا ببینید.)

ایران در همواره تاریخ مرکز تعادل و امنیت منطقه بوده؛ ما مردم ایران، هم به فکر توسعه ایران بودیم و هم تمام ملل همسایه ما که از آبشخور فرهنگ ایرانی در واقع منتفع بودند از توسعه ایران بهره‌مند بودند.ان‌شاالله ما در پی مجلسی هستیم که بتواند این موقعیت ایران را در کل جهان و در فضای منطقه مجددا بازآفرینی کند و بتواند پشتوانه‌ای باشد برای دولت در جهت اجرای طرح‌های توسعه‌ ملی و منطقه‌ای و بازگرداندن موقعیت ایران در منطقه و جهان.

سخنرانی در همایش ملی مدیریت خردمندانه فضای سرزمین (متن کامل را اینجا بخوانید.)

برنامه ۵ سال توسعه قبل از انقلاب و پس از انقلاب در ۱۰ برنامه تصویب شد که اگر عنوان جمهوری اسلامی را از آن برداشته و متن را به زبان‌های دیگر ترجمه کنیم نمی‌توانیم از آن برنامه ایران را استخراج کنیم زیرا کلی است و از آنجاییکه کلی است و به جزئیات و خصوصیات شهرها توجهی ندارد نمی‌تواند به عنوان برنامه توسعه ایران شناخته شود. به همین خاطر معتقدم در مدیریت خردمندانه سرزمین توجه به نگاه معرفتی قابل تأمل است.

پیام وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز مهندس؛ مهندسان و غفلت از ایران (متن کامل را اینجا بخوانید.)

ما ایرانیان و ما مهندسان ایران در برابر تمام کسانی که دنیای ذهنی‍شان ایران است، مسئولیت داریم. اینکه در عرصه عمومی ایران مفهوم یکپارچگی ایران فرهنگی کم‌سو شده‌است، بیانگر آن است که تا چه حد از مفاهیم بنیادین دور شده‌ایم. سخن از ایران مقتدر بدون توجه به منظومه ایران‌شهری،غیر ممکن است. اتفاق بسیار مهمی با توافق برجام رخ داده است و آن نگاه دوباره دنیا به حضور ایران در منطقه و جهان به عنوان کانون تعادل منطقه‌ است. توافق، البته اولین گام بود، و تداوم آن بازاندیشیِ معرفتی ژرف‌‌تر به توسعه پایدار در منطقه را طلب می‌کند.

معاونت معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی؛

سخنرانی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست در همایش ملی خردمندانه فضای سرزمین (متن کامل را اینجا بخوانید.)

برنامه ساماندهی آلودگی هوا برای تهران و ۷ کلانشهر در دولت یازدهم ۲۸ ماه است که در حال اجراست و اگر در برنامه چهارم و پنجم برنامه کاهش آلودگی هوا استمرار پیدا می‌کرد، امروز به نتایج مثبتی می‌رسیدیم اما چون عملا از سال ۸۴ برنامه‌ها متوقف شد ما دوباره از نو شروع کردیم.

سخنرانی پیروز حناچی در همایش ملی خردمندانه فضای سرزمین (متن کامل را اینجا بخوانید.)

ما پذیرفتیم که در چارچوب اسناد بالادست در شهرها طرح تفصیلی تهیه کنیم ولی هم‌اکنون می‌بینیم که بسیاری از مناقشات کلانشهرها از همین نقطه نشأت می‌گیرد. ما سندی تهیه کردیم که هیچ همخوانی با اسناد بالادست خود ندارد. اگر چنین اتفاقی در شهرها روی می‌دهد مشکل از طرح نیست بلکه از مسئولی است که این چارچوب را رعایت نکرده است چراکه تمام مسئولیت ما در این جمله مدیریت خردمندانه فضای سرزمین خلاصه می‌شود.

سخنرانی معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در همایش ملی خردمندانه فضای سرزمین (متن کامل را اینجا بخوانید.)

وقتی به ساختار و قوانین معماری و شهرسازی گذشتگان نگاه می‌کنیم کاملا متوجه بی‌توجهی معماری امروز نسبت به قبل می‌شویم. هر دوره از تاریخ با ارزش و تجربه‌های منحصر به فرد خود دارای مجموعه‌های یکپارچه و سیستمی همگون است که ما امروز در سیستم شهرسازی خود نمی‌بینیم و به همین دلیل شاهد چنین گسستگی‌هایی در نظام شهری هستیم.

پاسخ معاون معماری و شهرسازی به سوالات خبرنگاران/۱ (متن کامل را اینجا بخوانید.)

خشکی دریاچه ارومیه و زاینده‌رود به دلیل فقدان نگاه یکپارچه به برنامه‌ها است.

پاسخ معاون معماری و شهرسازی به سوالات خبرنگاران/۲ (متن کامل را اینجا بخوانید.)

زمین‌خواری‌های گسترده در سه استان شمالی کشور در جلسه آتی شورای‌عالی معماری و شهرسازی پیگیری می‌شود تا از ساخت و سازهای جدید جلوگیری شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن؛

سخنرانی در مراسم اختتامیه دوره آموزشی کوتاه مدت یگان ویژه حفاظت اراضی سازمان ملی زمین و مسکن (متن کامل را اینجا بخوانید.)

اراضی دولتی که چشم طمع بسیاری به دنبال آنهاست، در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن قرار دارد و عده‌ای با ترفندهای مختلف یا بهانه‌های واهی می‌خواهند این اراضی را تصرف کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان مجری و تاسیسات عمومی و دولتی؛

افتتاح بیمارستان تاکستان به همراه معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی کشور  (تصاویر را اینجا ببینید.)

________________

معاون وزیر راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان؛

گفتگو با پایگاه خبری درباره تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه ای (متن کامل را اینجا بخوانید.)

در سال ۸۶ شاهد رشد ناگهانی ۸۰ درصدی قیمت مسکن بودیم. سپس این رشد روند ثابتی به خود دید تا سال ۹۰ که بار دیگر شاهد رشد انفجاری ۴۵ درصدی قیمت‌ها بودیم اما از سال ۹۲ تا به حال قیمت مسکن ثابت مانده که به آن رکود گفته می‌شود.

اظهانظر درباره تخریب زودهنگام مسکن ناشی از بی‌انضباطی شهری (متن کامل را اینجا بخوانید.)

امسال دو اتفاق خوب در زمینه تسهیلات داشتیم که یک مورد صندوق پس انداز یکم است که مردم را به پس انداز تشویق می کرد و تا سقف ۸۰ میلیون تومان افراد می توانند بعد از یک سال وام بگیرند و اثر این تسهیلات دهی درسال آینده و نیمه خرداد ماه مشخص خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛

تشریح جزئیات سفر به آلمان (متن کامل را اینجا بخوانید.)

تفاهم‌نامه‌ای بین دو کشور منعقد شد و آلمان پذیرفت تا همکاری جدی را برای آموزش و ترویج صنعتی‌سازی منطبق با محیط‌زیست در پروژه پایلوت هشتگرد و اصفهان با ایران داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید؛

افزایش تمایل کشورها برای سرمایه گذاری در شهرهای جدید ایران تشریح شد.(متن کامل را اینجا بخوانید.)

این که ما در طول یک ماه گذشته از کشورهایی مانند اکوادور، آلمان، کره جنوبی، لبنان و سایر کشورهای آسیایی و اروپایی مراجعه داشتیم و شاهد تمایل آنها برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف ساخت و ساز در شهرهای جدید بودیم نشان‌دهنده آثار مثبت لغو تحریم‌ها و توافقات انجام شده به ویژه پیروزی‌های ایران در عرصه بین‌المللی است.

پیام مسئولان به مناسبت روز مهندس؛

وزیر راه و شهرسازی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

ما ایرانیان و ما مهندسان ایران در برابر تمام کسانی که دنیای ذهنی‍شان ایران است، مسئولیت داریم. اینکه در عرصه عمومی ایران مفهوم یکپارچگی ایران فرهنگی کم‌سو شده‌است، بیانگر آن است که تا چه حد از مفاهیم بنیادین دور شده‌ایم. سخن از ایران مقتدر بدون توجه به منظومه ایران‌شهری،غیر ممکن است. اتفاق بسیار مهمی با توافق برجام رخ داده است و آن نگاه دوباره دنیا به حضور ایران در منطقه و جهان به عنوان کانون تعادل منطقه‌ است. توافق، البته اولین گام بود، و تداوم آن بازاندیشیِ معرفتی ژرف‌‌تر به توسعه پایدار در منطقه را طلب می‌کند.

معاون معماری و شهرسازی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

نگاه صنفی صرف داشتن به حرفه مهندسی، سبب فراموشی ابعاد دیگری از زندگی حرفه‌ای مهندسان از قبیل کیفیت ساخت و ساز، تعهد در برابر کارهایی که بر عهده گرفته‌اند، نحوه برقراری ارتباط میان مهندس و کارفرما یا مهندس و تشکل‌های حرفه‌ای و ... می‌شود. امیدواریم این نقیصه‌ها در اصلاح مبحث دوم رفع شود.

رئیس‌مرکزتحقیقات‌راه،مسکن وشهرسازی(متن کامل را اینجا بخوانید.)

شرایط پساتحریم به ما اجازه می‌دهد تا ارتباط تکنولوژی فراهم‌تر و هموارتری را با کشورهای پیشرفته داشته باشیم که قاعدتا در تعاملات تکنولوژیک نقش مهندسان نقش کلیدی و محوری است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

 اگر ما یک نظام یکپارچه و هماهنگ را در ابعاد مختلف برای مهندسان چه در بحث  آموزش و چه در خدمات مهندسی نداشته باشیم نمی‌توانیم به اهداف عالی این حرفه دسترسی پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور (متن کامل را اینجا بخوانید.)

در اذهان عمومی مهندس تداعی کننده خلاقیت، نوآوری، حرکت و پیشرفت است و روز مهندس بهانه‌ای است با هدف الگوسازی از اندیشه سترگ مهندسی ایران زمین برای آینده سازان این مرزو بوم تا با تکیه بر همت والای خویش و بهره گیری از علم و دانش بومی، حفظ و اعتلای میراث نیاکان خویش را رقم زنند.

نماینده تام‌الاختیار وزارت راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی؛

هرگونه پیش فروش ساختمان بدون مجوز ممنوع است. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

قانون پیش‌فروش ساختمان، استثنایی برای اشخاص حقوقی و حقیقی ندارد.

 

نظر شما