شناسهٔ خبر: 59188 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

حمایت نخستين رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان از مواضع آخوندی:

غرضی: اقدامات آخوندی در مقابله با فساد نظام‌مهندسی تازه آغاز کار است/ اختیار سازمان نظام‌مهندسی به دست رانت‌خواران و امضافروشان افتاده است

محمد غرضی نخستين رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان با بیان اینکه اقدامات وزیر راه و شهرسازی در مبارزه با فسادی که دامان سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور را گرفته تازه آغاز راه مبارزه با فساد در این سازمان است گفت: مهندسان باید با شرکت در انتخابات اختیار خود را از دست رانت‌خواران و امضا فروشان بیرون آورند.

سید محمد غرضی، نخستين رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و یکی از بنیان‌گذاران این سازمان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی بابیان اینکه  گرفتاری مجموعه نظام‌مهندسی اعم از شورای مرکزی، دولت و مجلس این است که مجموعه فوق توانایی آن را که بتوانند نیروهای نظام‌مهندسی را به شغل حلال مشغول کند ندارد گفت: این مجموعه حتی از پس راضی کردن مهندسان و تأمین معیشت آن‌ها عاجز است و بنده به‌عنوان فردی که بیش از ۲۰ سال از عمر خود را صرف ارتقاء و تأثیرگذاری این نهاد حرفه‌ای کرده‌ام و در این مدت هیچ‌گونه حاشیه و یا شکایتی در پرونده خود ندارم یادآور می‌شوم که در حال حاضر این نهاد تخصصی نتوانسته است به اهداف عالی خود برسد و فنّاوری را وارد ساختمان کند.

وی با تأکید بر اینکه سازمان نظام‌مهندسی باید تجربیات عمر ۳۰ ساله خود را چراغ راه آینده قرار دهد تصریح کرد: این نهاد تخصصی به‌جای اینکه حاکمیت سرمایه‌بر نیروی انسانی را تقویت کند باید به سویی حرکت کند که حاکمیت نیروی فنی در امر ساخت‌وساز تعریف شود.

غرضی چند نمونه از فسادهایی را که آخوندی در حال مبارزه با آن است را برشمرد و گفت: برخی از مهندسان کم‌فروشی می‌کنند و بااینکه پول می‌گیرند ولی وظایف خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند و باعث می‌شوند تا خریداران به‌جای آنکه ساختمان را محلی امن تلقی کنند آن را ناایمن بدانند.

وی افزود: البته باید در نظر گرفت مسائل و فسادی که در حال حاضر موجود است در عرض یکی دو روز و یا یک دولت خاص به وجود نیامده بلکه به‌صورت مستمر تداوم‌ یافته است به هر صورت باید اقدامات ضد فساد و اصلاحاتی که در این زمینه وزیر راه و شهرسازی فعلی شروع کرده است تداوم یابد.

غرضی با تأکید بر اینکه  فسادهای رایجی که در سازمان نظام‌مهندسی وجود دارد ناشی از این است که به‌جای اینکه فنّاوری صحبت کند فساد در مجموعه حرف اول را می‌زند، اظهار کرد: اقدامات آخوندی در این زمینه گام‌های ابتدایی این مسیر است البته ناگفته نماند که بنده وارد دعواهای سیاسی نمی‌شوم. در ابتدای تشکیل سازمان نظام‌مهندسی اهداف ما کمک به ورود فنّاوری در ساختمان بود اما امروزه این سازمان از چنین هدف والایی دور و منجر به گرفتاری‌های اشخاص شده است.

اولین رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان بابیان اینکه یک عده‌ای در سازمان نظام‌مهندسی مقصر هستند گفت: همین چرخه مذکور باعث می‌شود تا دائم آدم‌هایی در رفت و آمد باشند و این سازمان را به فساد بکشانند زیرا آن‌ها هدف اصلی این سازمان را گم‌ کرده‌اند.

وی در زمینهٔ اخبار منتشر شده در مورد جعل مدرک رئیس سابق سازمان نیز گفت: این شخص برای خود جهنم دنیا و آخرت را از پیش خریداری کرده است و خدا به ملتی رحم کند که مسئولین آن دچار فساد شده‌اند و تازه باید توجه کرد که این مسئله شاید به‌ تنهایی و یک مورد نباشد و ده‌ها نفر نیز با جعل مدرک شروع به کار مهندسی کرده باشند.

غرضی در ادامه این گفتگو با یادآوری تاریخ ۱۰۰ ساله ایران به خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي گفت: کشور ایران درزمانی که ۴ کشور بیشتر انتخابات نداشتند، سلطنت مطلق را به مشروطه تغییر داد بعد از آن نیز فرزندان آن‌ها در پیروی از پدران خود حکومت مشروطه را به حکومت جمهوری تغییر دادند که رکن اصلی آن آرای مردمی است و با این مقدمه  باید در مورد اوضاع کنونی که برای سازمان نظام‌مهندسی به وجود آمده گفت مهندسان جمهوریت را قدر نمی‌دانند و با شرکت نکردن در انتخابات نظام‌مهندسی حقوق خود را ضایع کرده و باعث عدم ارتقا خود و دیگران می‌شوند که همین امر توانایی همکاری و همدلی را از جامعه مهندسان سلب کرده است. افزون بر این باعث فسادهای گسترده شده و یا اینکه جعل مدرک را رایج کرده که آسیب‌های بسیار جبران‌ناپذيري را برای مردم به وجود می‌آورد.

وی افزود: به‌جای آنکه قاطبه مهندسان در انتخابات شرکت کنند و باعث رقابت سالم در آن شوند که منجر به ورود فنّاوری در اداره کشور شود گرفتاری‌های این مرزوبوم را افزون کرده و اختیار خود را به دست رانت‌خواران و امضا فروشان و غیره می‌دهند که نباید فراموش کرد این قول الهی است که  کسانی که نعمت خدا را شاکر نباشد نعمت از آن‌ها سلب می‌شود.

 غرضی در پایان گفت: به‌طور مثال از ۱۲۰ هزار عضو نظام‌مهندسی تهران به دلیل عملکرد بد و ضعيف مدیران فقط ۷ الی ۸ هزار نفر در انتخابات دوره‌ای نظام‌مهندسی شرکت می‌کنند که آن‌ها نیز به نظر می‌آید با خریدوفروش رأی همراه است.

بیشتر بدانید:

ارائه گزارش تخلفات ۳۹ صفحه‌ای رجبی به آخوندی

تعلیق پروانه اشتغال به کار رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

اعلام جعلی بودن مدرک تحصیلی رييس سابق كميسيون عمران مجلس از سوی دانشگاه امام‌حسین(ع)

حمایت قاطع ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و مجلس شورای اسلامی از مواضع ضد فساد آخوندی

بازتاب سخنرانی و اقدامات ضد فساد آخوندی در رسانه‌ها/ سکوت رسانه‌های ضد دولت در برابر تخلف و فساد

نگاهی به ماده ۲۳ آیین‌نامه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

نظر شما