شناسهٔ خبر: 67981 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی در سمنان اعلام کرد:

رونق ساخت و ساز با دو طرح وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن / صرف هزینه طرح بازآفرینی در آسفالت خیابان‌ها و معابر / لزوم همراهی ویژه نمایندگان مجلس در راستای توفیق ماموریت‌های وزارت راه و شهرسازی

مهدی عبوری در سمنان معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر راه و شهرسازی در سمنان گغت: سیل اخیر به حدود ۱۴ هزار کیلومتر جاده و هفت هزار دهنه پل در کشور آسیب وارد کرد که خسارت ناشی از آن حدود چهار هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهدی عبوری، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی در مراسم معارفه مدیرکل جدید راه و شهرسازی استان سمنان با اشاره به طرح‌های بازآفرینی شهری و اقدام ملی به عنوان دو طرح مهم در حوزه مسکن، اظهار کرد: طرح بازآفرینی شهری می‌تواند موجب رونق ساخت و ساز در بافت فرسوده شهرهای تاریخی همچون سمنان شود.

وی افزود: منابع مالی خوبی برای این طرح پیش‌بینی شده و بخشی از اعتبارات تخصیصی به طرح بازآفرینی شهری امسال به استان‌ها ابلاغ شد. با این حال متاسفانه به دلیل عدم اشراف به طرح بازآفرینی این اعتبارات صرف کارهای دیگری از جمله آسفالت خیابان‌ها و معابر شد که این رویه همخوانی با طرح بازآفرینی ندارد. در همین خصوص از ادارات کل راه و شهرسازی استان ها این انتظار وجود دارد که طرح بازآفرینی شهری را به ویژه دنبال کنند.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به سیاست های این وزارتخانه در حوزه مسکن تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن که از دغدغه‌های جدی مردم است برنامه‌های متنوعی برای سال ۹۸ دارد که با اجرای آنها به دنبال این است که حسب تاکیدات رهبری انقلاب، رونق را به این بخش مهم بازگرداند.

عبوری از برنامه‌ریزی برای تعیین‌تکلیف باقیمانده واحدهای مسکن مهر خبر داد و افزود: در همین راستا امسال ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر کشور تعیین‌ تکلیف و تکمیل می‌شوند و تلاش می‌کنیم پرونده مسکن مهر را تا پایان سال ببندیم.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی در حوزه مسکن گفت: در قالب این طرح قرار است که امسال بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی احداث و تحویل شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح اقدام ملی می‌تواند به خانه‌دار شدن اقشار متوسط و کم‌درآمد کمک کند افزود: طرح بازآفرینی شهری نیز می‌تواند در مناطق و بافت‌های فرسوده به رونق بازار مسکن کمک شایانی کند.

عبوری با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین وزارتخانه‌ها در برخی استان‌ها ۱۰ مدیرکل در حوزه راه و شهرسازی دارد و این موضوع گستردگی مسئولیت را بیش‌تر می‌کند، تصریح کرد: ایجاد رونق در ساخت و ساز یکی از اهداف اساسی وزارتخانه در سال‌جاری است و برای تحقق این مهم باید ادارات راه و شهرسازی، شهرداری‌ها، نظام مهندسی و سازمان‌های مردم‌نهادی همچون انبوه‌سازان دست به دست همدیگر داده و در تعامل با هم بستر را برای بازگشت رونق به این بخش فراهم کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی خواستار کمک نمایندگان مجلس به دستگاه‌های زیربنایی همچون راه و شهرسازی شد و گفت: این وزارتخانه برای توفیق در ماموریت‌های خود در این شرایط نیازمند همراهی ویژه نمایندگان است.

وی با بیان اینکه سیل‌های امسال خسارات زیادی به زیرساخت‌های این وزارتخانه وارد کرد افزود: در جریان سیل‌های امسال ۱۴ هزار کیلومتر از راه‌های کشور آسیب دید.

عبوری از آسیب به ۷هزار دهنه از پل‌های کشور در بارش‌های سیل‌آسای امسال خبر داد و افزود: زیرساخت‌های ما در جریان این بارش‌ها بیش از چهار هزار میلیارد تومان آسیب‌دیده است.

وی به وقوع سیل در استان سمنان در روزهای اخیر اشاره و اظهار کرد: باید با ابزار و امکانات موجود به جنگ سیل رفت؛ البته بخشی از تغییر کاربری‌ها یا دست‌اندازی به مسیر رودخانه یا تغییر در مسیل‌های سیلابی باعث به وجود آمدن سیلاب‌ها شده است؛ اما انتظار داریم به امور زیربنایی توجه شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حوزه ریلی نیز در استان سمنان پروژه‌هایی در دست اقدام است، افزود: در حوزه جاده و زیرساخت نیز پروژه‌هایی در کنار آزادراه «حرم تا حرم» مطرح است که سعی می‌شود با برنامه زمان‌بندی‌ شده و اختصاص اعتبار این پروژه‌ها به سرانجام برسد.

عبوری بیان کرد: در حوزه حمل و نقل هوایی در سفر استانی رئیس‌جمهور و هیأت دولت برای هر دو فرودگاه پیش‌بینی اعتبار خوبی در عرصه بین‌المللی شدن و جابه‌جایی مسافر مصوب شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در آیین تکریم و معارفه مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان، حسین دهقان به‌عنوان مدیرکل جدید معارفه و از خدمات سیدکمال‌الدین میرجعفریان تجلیل شد.