شناسهٔ خبر: 71700 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش می‌دهد؛

کاهش ۷۴ درصدی تعداد مبایعات ثبت شده مسکن در تهران نسبت به مرداد۹۷/متوسط یک مترمربع واحد مسکونی در پایتخت ۱۳ میلیون تومان معامله شد

شهر تهران در مردادماه سالجاری ۳ هزار و ۳۶۸ مبایعه‌نامه با میانگین قیمتی هر مترمربع ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار تومان معامله شده که نسبت به ماه قبل ۳۱.۳ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۴.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی آمار خرید و فروش واحدهای مسکونی را همراه با تعداد و قیمت آن در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ارایه کرد.

بر اساس آمار ارایه شده، در مردادماه سالجاری، تعداد کل مبایعات ثبت شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، ۳ هزار و ۳۶۸ مبایعه نامه بوده است که گفته می شود نسبت به ۶ سال گذشته کمترین تعداد معاملات به ثبت رسیده است. همچنین، بر اساس آمار، در مردادماه سال گذشته ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره معامله مسکن ثبت شد که رشد منفی ۷۴.۳ را نسبت به ماه مشابه سال گذشته شاهد هستیم.

میانگین متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار بوده، افزایش ۷۷.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

آمار مردادماه سالجاری از معاملات مسکن در شهر تهران، حاکی است که بیشترین تعداد مبایعه‌نامه در منطقه ۵، با ۳۶۷ مبایعه‌نامه و کمترین آن در منطقه ۲۲ با ۲۴ مبایعه‌نامه به ثبت رسیده است.

همچنین، بیشترین قیمت یک متر مربع مسکونی در شهر تهران در منطقه یک با ۲۹ میلیون و ۲۱۲ هزار تومان و کمترین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در پایتخت با هفت میلیون و ۲۱۱ هزار تومان در منطقه ۱۲ به ثبت رسیده است.  

گزارش تجمعیی وضعیت بازار مسکن در چهار ماه نخست سال ۹۸ حاکی است که تعداد مبایعات، ارزش مبایعات و پروانه‌های ساختمانی صادره در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۵۴.۹، ۱۲.۵ و ۲۱ درصد کاهش یافته است اما متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی که در چهار ماهه سال ۹۷، ۶ میلیون و ۴۹۵ هزار تومان و در چهارماه سال جاری، ۱۲ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان معامله شده که در این مورد شاهد افزایش ۹۸.۲ درصدی هستیم.