شناسهٔ خبر: 79235 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل بانک مسکن خبر داد

رشد ۱۰ درصدی تسهیلات پرداخت تسهیلات در سال ۹۸/ حمایت مالی از سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی برای افزایش عرضه

ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن ضمن اعلام رشد ۱۰ درصدی تسهیلات پرداخت در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته، یکی از دستاوردهای مهم بانک مسکن را در سالجاری، حمایت از سازندگان و سرمایه گذاران برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن، اعلام کرد: بانک مسکن در سال ۹۸ چهار دستاورد بزرگ را کسب کرد که یکی از آنها «هدف سال ۱۴۰۰» تعریف شده بود اما بسیار امیدواریم دو سال زودتر محقق شود.

رحیمی‌انارکی با تشریح جزییات این دستاوردها افزود: بطور قطع همکاری و مساعدت تک تک همکاران من در بانک مسکن به عنوان اعضای خانواده بزرگ بانک مسکن چه در مجموعه صف و چه در ستاد مرکزی طی سال ۹۸ نقش اساسی در تحقق این دستاوردها داشته است آن هم در شرایطی که انبوه مشکلات و مسایل اقتصادی و غیراقتصادی در جامعه طی سال جاری وجود داشت.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه «انضباط مالی» در بانک طی سال ۹۸ بسیار پررنگ بود گفت: امسال به احتمال بسیار زیاد صورت های مالی سال ۹۸ بانک مسکن بدون زیان و با رشد مثبت، نهایی و تدوین خواهد شد. این اولین دستاورد بزرگ بانک مسکن است که در شرایط رکود و با محدودیت های شدید اعتباری محقق می شود.

رحیمی انارکی درباره جزییات این دستاورد گفت: از سال ۹۶ با قطع یارانه های مسکن مهر و همچنین سایر اقداماتی که بانک در حوزه های مربوط به مالیات، تسعیر نرخ ارز و ثبت ذخایر جدید و ... مکلف به انجام شدمجموعاً حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریال زیان طی سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ شناسایی کرد. خوشبختانه با انجام اقدامات لازم از جمله عدم شرکت در رقابت نرخ سود سپرده و همچنین افزایش بهره وری (افزایش سایر درآمدها و کاهش هزینه ها و ...) موفق شدیم سال ۹۶ را با زیان حدود ۲۹ هزار میلیارد ریال و سال ۹۷ را با زیان حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال به اتمام برسانیم. اما تلاش همکاران ما در بانک مسکن و کارهای ریاضتی در مجموعه بانک در کنار نوآوری‌های مالی و اعتباری که در سال ۹۸ در بانک مسکن صورت گرفت باعث شد مطابق آخرین اطلاعاتی که از صورت‌های مالی امسال کسب کردیم، زیان بانک به حداقل رقم ممکن رسیده است و با تمهیداتی که انجام شده، امید است در پایان سال مالی ۹۸ بتوانیم صورت های مالی سال را بدون زیان و حتی با رشد مثبت نهایی کنیم.

مدیر عامل بانک مسکن تصریح کرد: این دستاورد به عنوان یک هدف برای تحقق در سال ۱۴۰۰ طراحی شده بود اما انشاا... دو سال زودتر محقق می شود.

رحیمی انارکی درباره دومین دستاورد بانک مسکن در سال ۹۸ گفت: امسال برای اولین بار بانک مسکن به درآمد حاصل از «حق الوکاله ۳ درصدی درآمد بانک» دست پیدا می کند که در طی سال ها ی گذشته بی سابقه بوده است. در حال حاضر که هنوز سال ۹۸ به پایان نرسیده است حدود ۲.۹۷ درصد از این درآمد ۳ درصدی محقق شده است. این وضعیت مثبت در شرایطی است که بانک مسکن سال ۹۸ را به لحاظ نقدینگی به صورت منفی (عدم تعادل) آغاز کرد و تلاش کرد از طریق بازار بین بانکی، تراز نقدینگی خود را متعادل کند اما خوشبختانه در حال حاضر که سال رو به پایان است، تعادل مثبت برقرار شده است که این هم با تلاش تک تک اعضای خانواده بانک مسکن در سراسر کشور تحقق پیدا کرده است.

رحیمی انارکی سومین دستاورد بزرگ بانک مسکن در سال ۹۸ را رشد در پرداخت تسهیلات در سال جاری علیرغم محدودیت های شدید در رقابت با شبکه بانکی در جذب سپرده عنوان کرد و گفت:در حوزه پرداخت تسهیلات در سال ۹۸ حداقل ۱۰ درصد رشد نسبت به سال ۹۷ داشته ایم.

چهارمین دستاورد سال ۹۸ بانک مسکن نیز اقدامات اساسی برای بهبود ساختار کلی بانک در جهت چابک تر شدن و افزایش بهره وری بوده است که این موضوع خود عاملی برای تحقق سه دستاورد اول است.

مدیر عامل بانک مسکن در ادامه گفت و گو با هیبنا با اشاره به مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا هم برای مردم ایران و هم برای خانواده بانک مسکن در مسیر خدمت رسانی به شهروندان ایجاد کرده است، افزود: طی روزهای اخیر با شیوع این ویروس مرگبار، در مجموعه بانک مسکن اقدامات تقابلی برای افزایش ضریب ایمنی و سلامت پرسنل صورت گرفت که از جمله آنها دورکاری پرسنل، شیفت بندی، مرخصی بیماران خاص و همچنین مرخصی پرسنل خانم دارای فرزند زیر ۸ سال است.

رحیمی انارکی تأکید کرد: حدود ۵۰ درصد از نیروها و پرسنل بانک مسکن مشمول تغییر سبک کار در دوره کرونا شده اند. همچنین با اختصاص مبالغی کمکی به پرسنل بانک مسکن بخشی از بودجه خرید تجهیزات ضدعفونی برای خانواده ها را متقبل شدیم.

مدیر عامل بانک مسکن، گفت: پرسنل بانک مسکن و سایر بانک ها در خط مقدم ارایه سرویس و خدمات رسانی به شهروندان هستند و در این روزها که کرونا باعث شده بخشی از مردم برای حفظ سلامت خود در خانه بمانند، پرسنل بانک همواره با حضور در شعب از هیچ خدمتی به مردم فروگذار نکردند و کارنامه درخشانی از ایثار و خدمت به مردم برای خود و بانک مسکن ارایه کردند.