شناسهٔ خبر: 83680 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن خبر داد

تخصیص ۸ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح بازآفرینی شهری/سقف تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده ۲۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد

بانک مسکن رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن از انعقاد دومین قرارداد عاملیت بانک‌مسکن برای پرداخت تسهیلات نوسازی بافت‌فرسوده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا صالحی‌شهرابی رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن با اشاره به ماموریت این بانک در حوزه کمک به دولت در نوسازی و احیای بافت فرسوده، گفت: از سال گذشته بانک‌مسکن در راستای بازسازی محلات هدف بافت‌فرسوده، نسبت به امضاء تفاهم‌نامه قرارداد عاملیت با وزارت راه و شهرسازی اقدام و همکاری گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کرده که در همین راستا این همکاری برای دومین سال پیاپی نیز استمرار پیدا کرد.

وی به جزییات قرارداد دوم عاملیت برای سال ۹۹ اشاره کرد و افزود: در سال جاری سازمان برنامه و بودجه مبلغ ۴ هزار میلیارد ریال در قالب وجوه اداره شده در اختیار شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار داد تا با همکاری بانک مسکن همچون سال گذشته نسبت به اعطای تسهیلات نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری در قالب قرارداد عاملیت از محل تامین ۴ هزار میلیارد ریال منابع تخصیصی دولت و مبلغ ۴ هزار میلیارد ریال منابع داخلی بانک با نرخ تک رقمی معادل ۹ درصد اقدام کند.

وی همچنین با اشاره به همکاری و حمایت دو جانبه بانک‌مسکن در این مسیر ، تصریح کرد: علاوه بر ۴ هزار میلیارد ریال اولیه که بانک مسکن در سبد پرداخت این نوع تسهیلات قرار داده، به منظور کمک هرچه بیشتر به متقاضیان اخذ تسهیلات بافت‌فرسوده شهری ۴ هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی بانک جهت تکمیل منابع پرداخت این نوع تسهیلات پیش‌بینی شده است.

صالحی تاکید کرد: در جریان انعقاد این قرارداد این قول به وزارت راه و شهرسازی داده شده تا در صورت وجود منابع در چارچوب سیاست‌های اعتباری بانک مسکن در سال جاری و همچنین در صورت وجود درخواست سازنده حرفه‌ای، مبلغ تسهیلات اعطایی حداکثر تا سقف ۲ میلیارد و پانصد میلیون ریال افزایش یابد.

به گفته وی اخذ تسهیلات ۲ میلیارد و ۵۰۰هزار ریال از سوی سازنده‌ها نیازمند رعایت چند شرط اولیه است.

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک‌مسکن در این‌باره به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: سازندگان حرفه‌ای که در اجرای پروژه‌های ساختمانی خود از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند مشروط به آنکه پرونده آنها به شعب بانک معرفی شده باشد باید شرایط ثانویه‌ای نیز برای اخذ این نوع تسهیلات داشته باشند.

صالحی عنوان کرد: وجود هزینه باقیمانده به میزان تسهیلات درخواستی، نداشتن چک برگشتی و بدهی معوق بانکی از دیگر شرایط دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده برای سازندگان حرفه ای است.

به گفته وی در حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار واحد مسکونی در کل کشور طی این طرح مشمول نوسازی و بهسازی می‌شوند.