شناسهٔ خبر: 86271 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

اهم اخبار حوزه مسکن در هفته‌ای که گذشت

اتمام یک میلیون و ۳۵۵۰۰۰ مسکن مهر در دولت تدبیر و امید/۴۰۰۰۰۰ مسکن ملی تا پایان دولت دوازدهم تکمیل می‌شود

شهر تهران اعلام اتمام یک میلیون و ۳۵۵۰۰۰ مسکن مهر در دولت تدبیر و امید، تعهد وزارت راه و شهرسازی به تکمیل ۴۰۰۰۰۰ واحد مسکن ملی تا پایان۱۴۰۰، تدوین لایحه بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آغاز عملیات اجرایی بخشی از واحدهای مسکن ملی به دستور رییس جمهور، بخشی از اخبار حوزه مسکن در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اهم اخبار حوزه مسکن در هفته‌ای که گذشت به شرح زیر است:

اتمام یک میلیون و ۳۵۵۰۰۰ مسکن مهر در دولت تدبیر و امید

رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح، بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی بخشی از واحدهای مسکونی ملی، حوزه مسکن را پیشران بسیار مهم بخش گسترده‌‌ای از صنایع کشور برشمرد و تاکید کرد، تکمیل طرح‌های این حوزه با توجه به نقش مهم آن در عرصه اشتغال‌زایی، باید تا پایان دولت دوازدهم، با شتاب ادامه یابد.

تعهد وزارت راه و شهرسازی به تکمیل ۴۰۰۰۰۰ واحد مسکن ملی تا پایان۱۴۰۰

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از افتتاح پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن در روزهای آتی با حضور رییس‌جمهور خبر داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی به تکمیل ۴۰۰هزار واحد مسکن ملی تا پایان ۱۴۰۰ به شرط همکاری پذیرفته‌شدگان، متعهد است. اسلامی گفت: دستورالعمل و شیوه نامه ای تنظیم شده که بر اساس آن، صاحبان خانه های خالی و یا نیمه تمام می توانند در طرح اقدام ملی مسکن وارد شوند و واحدهایشان راعرضه کنند. در مقابل وزارت ره و شهرسازی، زمین مرغوب در اختیار این عده قرار می دهد تا جریان تولید و عرضه مسکن تداوم یابد.

استانداران جریان تولید مسکن را رهبری کنند

وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۵۰۹ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن و مسکن مهر از شکل‌گیری جریان پایدار تولید مسکن در کشور خبر داد.

حمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در بخشی از این مراسم با اشاره به اینکه امروز شاهد فعالیت خط تولید پیوسته مسکن هستیم، آن را نشانگر یک جریان پایدار تولید مسکن دانست و گفت: امروز از نقطه آغاز یعنی تهیه نقشه و زمین تا ساز و کار ساخت، تعیین و معرفی متقاضی، اجرا، اتمام و تحویل پروژه را شاهد هستیم. این یکی از مهم‌ترین اهدافی بود که ما با تدبیر دولت دنبال کردیم تا بتوانیم جریان تولید مسکن را با مصون‌سازی از همه آفت‌هایی که کشور را تهدید می‌کند ایجاد کنیم.

آغاز عملیات اجرایی ساخت ۶۹۰۰۰ مسکن ملی در قالب تفاهم‌نامه‌ها با سایر وزارتخانه‌ها

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان جزئیات افتتاح‌های طرح اقدام ملی مسکن را که با حضور رییس‌جمهوری در اول آبان‌ماه انجام می‌شود، تشریح کرد و از تعیین‌‌تکلیف نهایی ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی در قالب واگذاری گروهی زمین و یا معرفی افراد به پروژه‌های آغاز شده و در حال ساخت خبر داد.

آغاز عملیات اجرایی ۱۲۰۰۰۰ مسکن ملی در شهرهای جدید

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از آغاز عملیات اجرایی ۱۲۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید خبر داد.

طاهرخانی، مجموع واحدهای طرح اقدام ملی مسکن شهرهای جدید که ساخت آن شروع شده را ۱۲۰ هزار واحد عنوان و اعلام کرد: سعی کرده‌ایم طرح اقدام ملی در اراضی بدون مشکل که به خدمات پایه دسترسی دارند، ساخته شود. تمرکز ما در مسکن مهر، در ساخت واحد است و قرار نیست مانند مسکن مهر، زیرساخت‌های سکونتی را هم تأمین کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص میزان آورده متقاضیان طرح ملی مسکن گفت: بر اساس آخرین برآوردها، ساخت واحد با متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۰ درصد افزایش انجام خواهد شد و این رقم به پیمانکاران ابلاغ شده است.

آغاز احداث ۱۰۰۰ واحد مسکن ملی در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آخرین آمار درباره میزان و حجم ریالی واریز آورده اولیه متقاضیان این طرح در شهرهای کوچک را اعلام کرد.

بنا بر اعلام حق‌شناس تاکنون ۱۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار از محل آورده متقاضیان سپرده‌گذاری شده است که این اعتبارات برای ساخت واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی هزینه خواهد شد و در روند ساخت از اعتبارات و تسهیلات بانکی نیز استفاده می‌شود.

به گفته وی، افزایش سرعت روند واریز آورده اولیه طرح اقدام ملی مسکن به معنای شتاب‌گرفتن روند اجرای این طرح است و هر چه سریعتر متقاضیان اقدام به واریز آورده‌های خود کنند روند ساخت نیز سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.

تدوین لایحه بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از تدوین لایحه بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان خبر داد و گفت: با دستور وزیر راه و شهرسازی، بیمه تضمین کیفیت ساختمان‌های طرح اقدام ملی مسکن، نهایی و کامل خواهد شد.

بهره‌برداری از ۱۹۴۰۰۰ مسکن محرومان تا خرداد ۱۴۰۰

سهرابیمدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تکمیل و بهره‌برداری از ۱۹۴ هزار واحد مسکونی برای محرومان تا خرداد ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: حدود ۱۰۰ هزار واحد از این تعداد در همکاری بنیاد با سازمان برنامه و بودجه، تکمیل شده و به بهره‌برداری می‌رسد.