شناسهٔ خبر: 86227 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

با هدف حمایت از تولید و رفع موانع جهش تولید انجام شد

موافقت شورای پول و اعتبار با افزایش تسهیلات اشتغال روستایی و تسهیلات مسکن نخبگان

بانك مركزي شورای پول و اعتبار در مصوباتی با افزایش سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تخصیص منابع به اولویت‌های صنعت و معدن و مسکن، افزایش تسهیلات اشتغال روستایی و تسهیلات مسکن نخبگان موافقت کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، یک‌هزار و سیصد و دومین جلسه ‌شورای پول و اعتبار، ۲۹ مهرماه به ریاست عبدالناصر همتی برگزار شد. شورا در این جلسه که در راستای حمایت از تولید، به‌‌ویژه برنامه‌های کارگروه رفع موانع جهش تولید برگزار شد، سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش اعطایی به بنگاه‌های تولیدی را تا ۹۰ درصد فروش سال گذشته آن‌ها افزایش داد.

شورای پول و اعتبار همچنین به‌منظور هدایت و تخصیص منابع بانکی به اولویت‌های دو بخش صنعت و معدن و مسکن و در راستای تحقق جهش تولید، مقرر کرد تا سقف ۵۰۰ ‌هزار میلیارد ریال منابع بانکی برای پرداخت تسهیلات از طریق سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت و تا سقف ۲۰۰ ‌هزار میلیارد ریال به‌منظور پرداخت تسهیلات به بخش مسکن(ساخت) از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی در اختیار واحدهای مرتبط با این دو بخش قرار گیرد.

افزایش سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه برای توانمندسازی و توسعه اشتغال در مناطق روستایی و محروم کشور به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال با مدت بازپرداخت حداکثر هفت سال، دیگر مصوبه شورای پول و اعتبار در راستای مساعدت به رفع مشکلات روستاییان بود.

در پایان به پیشنهاد بانک ‌مرکزی ‌جمهوری ‌اسلامی ‌ایران، سقف فردی تسهیلات ساخت و خرید مسکن نخبگان و استعدادهای برتر از مبلغ دو میلیارد ریال به سه میلیارد ریال افزایش یافت.

شایان ذکر است که دوره بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ساله و بر اساس نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود.