دیدگاه

 • ایرج راد ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۰۷:۲۷

  رانندگی در خیابان‌های تهران صبر ایوب می‌طلبد

  ایرج راد*: حضور توأمان این میزان اتومبیل در پایتخت آنقدر مشكل ایجاد كرده و شرایط را چنان بغرنج كرده كه بعید به نظر می‌رسد بتوان با راه‌حل‌های مقطعی این مسئله بنیادین را حل كرد. در این میان، مسئله حضور عزیزان موتورسوار در بزرگراه‌ها، خیابان‌ها و البته پیاده‌روهای شهر به‌شدت به مشكلات موجود دامن زده است.

 • تهران ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۰۷:۵۰

  راه مهار « رانت اطلاعاتی» در شهر تهران

  ناصر پوررضا کریم سرا: اصطلاح حق دسترسی آزاد به اطلاعات با اصطلاح شفافیت قرابت زیادی دارد به گونه‌ای که در بسیاری از منابع، این دو را معادل یکدیگر به کار می‌برند و آن را از پایه‌های اساسی دموکراسی می‌دانند.

 • مصطفی خلیلی ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۰۷:۲۴

  راه مشارکت شهروندان در مدیریت شهر

  مصطفی خلیلی*: درخصوص مديريت شهری تعاريف متعددی از سوی صاحب‌نظران ارائه شده است، ازجمله اينكه: «مديريت شهری عبارت است از يك سازمان گسترده، متشكل از عناصر و اجزای رسمی و غيررسمی مؤثر و ذيربط در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و كالبدی حيات شهری با هدف اداره، كنترل و هدايت توسعه همه‌جانبه و پايدار شهر مربوطه.»

 • ساختمان آجری ۱۳۹۶-۰۷-۲۳ ۱۱:۵۶

  حقوق شهروندی و کیفیت ساختمان

  حامد خانجانی*: براساس حقوق شهروندی و آنچه در قانون اساسی به‌عنوان اصلی از اصول ذکر شده، حق شهروندان است که از مسکن ایمن و متناسب با نیازهایشان بهره‌مند شوند. بر این اساس و به جهت تامین ایمنی و سایر ملزومات فنی و اجرایی ساختمان و مسکن مناسب، قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در اسفند ۱۳۷۴ مورد تصویب مجلس قرار گرفته است.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۷-۲۳ ۰۷:۱۵

  چگونه در اداره پايتخت می‌توان اين شهر را زيست‌پذير كرد؟

  ١١ راهكاری كه به كار شهردارتهران‌ می‌آید

  الهه کولایی*: شهر تهران بعد از چهارده سال با نگاهی نو در مديريت شهری روبه‌رو است. اين نگاه فرصتی مهم و تاريخی هم برای شهر و هم برای مردم شهر تهران ايجاد كرده است؛ فرصتی كه با توجه به پيشينه، تجربه و ديدگاه‌های محمدعلی نجفی، شهردار تهران و همراهی و يكدلی با شورای شهر تهران و دولت دكتر روحانی فراهم شده است. اين فرصت تاريخی را بايد غنيمت شمرد و اميدوار بود كه با توانمندی و نگاه شهردار جديد تهران، شاهد فصل جديدی در مديريت شهری تهران باشيم.

 • مسعود تارانتاش ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۰۷:۲۴

  نوسازی نامتوازن شهری

  مسعود تارانتاش*: مشکل‌های متنوعی در بافت‌های ناکارآمد میانی (یا بافت‌های فرسوده) شهرهای ایران یکی پس از دیگری ظهور یافته و انباشت شده است. با افت شدید منزلت مکانی و اجتماعی بافت‌های ناکارآمد میانی که بسیاری از آنها زمانی هسته اولیه شهرها را تشکیل داده‌اند، مهاجرت به بیرون، تغییر ترکیب اجتماعی جمعیت، رهاشدگی، محله‌زدایی و تغییر کاربری در این بافت‌ها اتفاق افتاده است. بافت‌های ناکارآمد میانی زمانی محل ارجاع به خاطره جمعی و بازتاباننده تاریخ شکل‌گیری و تحول شهرها بوده‌اند.

 • علی ربیعی ۱۳۹۶-۰۷-۲۱ ۰۸:۰۸

  گفت‌وگوی اجتماعی و تصادفات رانندگی

  علی ربیعی*: هفته نیروی انتظامی و شرکت در همایشی که با موضوع یادبود قربانیان سوانح رانندگی برگزار شده بود، بهانه‌ای شد تا مسائل مربوط به تصادف را بررسی کنم.

 • بافت فرسوده استان البرز ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۰۷:۵۳

  رویکرد کیفی‌سازی در ساخت مسکن

  علی خانی*: در سال‌های پس از انقلاب چندین میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شده است که طبق آمار سال ۱۳۹۵، حدود ۶/ ۲ میلیون از واحدهای مذکور خالی بوده‌اند. از طرفی ۵ میلیون واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری وجود دارد که نیازمند نوسازی هستند. کنار ‌‌هم‌گذاری این ارقام، شکاف بین برنامه‌های مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده و نبود هماهنگی‌های لازم در این حوزه را نشان می‌دهد.

 • هوشنگ عشایری ۱۳۹۶-۰۷-۱۹ ۱۰:۱۲

  مکانیسم‌های تشویقی در سمت عرضه و تقاضا

  هوشنگ عشایری*: مطابق با آمار اعلام شده از سوی شهرداری تهران در پنج ماه نخست امسال تیراژ ساخت‌وساز آپارتمان‌های مسکونی در بافت فرسوده تهران معادل ۵۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است. به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از عوامل در رشد تیراژ ساختمانی در محدوده بافت فرسوده دخیل بوده است.

 • پلاسکو و گرانفل ۱۳۹۶-۰۷-۱۸ ۰۸:۰۹

  چرا «پلاسکو» و «گرنفل» سوختند اما «کورش» نه؟

  هادی شهبازی: در یک بامداد، ۲۴ خردادماه امسال، (۱۴ ژوئن ۲۰۱۷) آتش‌سوزی مهیبی در برج مسکونی گرنفل در غرب لندن اتفاق افتاد. مهار این آتش‌سوزی هفت ساعت به طول انجامید و ۷۹ نفر کشته و ۷۰ زخمی برجای گذاشت. این برج با ۱۲۰ آپارتمان مسکونی و ۲۴ طبقه، ۴۳ سال عمر داشت. دلیل حادثه استاندارد نبودن یک یخچال عنوان شد.

 • ایراندوست ۱۳۹۶-۰۷-۱۷ ۰۸:۱۲

  جوانه‌های شهر جدید

  کیومرث ایراندوست*: شهر جدید در نظام برنامه‌ریزی شهری ایران چندان خوشنام نیست. نوشتارهای گستره برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای پر از متون نقد و واکاوی ناکارآمدی شهرهای جدید است و برشمردن کاستی‌ها و زمینه‌های ناکارآمدی شهر جدید کار دشواری نیست، درواقع کارنامه شهر جدید پر از آمار و داده‌هایی است که انجام نیافتن اهداف نخستین (دست‌کم پیش‌بینی جمعیتی) شهرهای جدید و نابسامانی آنها را نشان می‌دهد.

 • حاشیه نشینی ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۹:۰۴

  حيات تهيدستان شهري در ايران با سخنراني فاطمه صادقي و محمد مالجو

  غفلت علوم اجتماعی بر زیست روزمره تهیدستان شهری در ایران

  محسن آزموده: بحث درباره تهيدستان شهري در علوم اجتماعي ايران مغفول واقع شده است و به تعبير محمد مالجو در واقع آنچه به طور دقيق درباره اين اقشار گسترده و وسيع مي‌دانيم، اين است كه درباره ايشان چيزي نمي‌دانيم.

 • سیداحمد محیط طباطبایی ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۷:۴۳

  تهران و چنارهایش

  سیداحمد محیط طباطبایی:* خیابان ولیعصر در قدیم جاده پهلوی بود. دلیل آنکه از کلمه جاده به جای خیابان استفاده می‌کنم این است که جاده نشانه و معنای ارتباط میان ۲نقطه و نه یک عرصه حیات شهری است. احداث اين جاده كه پل تجريش و منطقه شميرانات را از طريق مسير خود به ونك و چهارراه وليعصر امروز متصل مي‌كند در زمان پهلوي اول صورت گرفت.

 • عبدالله انوار ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۱۱:۵۹

  «تهرانی» كه ما نمی‌شناسيم...

  عبدالله انوار: ديروز روز تهران نامگذاري شده بود؛ تهراني كه امروز قلب ايران است و صندوقچه‌اي از تاريخ اين كلانشهر. از آثار و شواهد تاريخي اين‌گونه برمي‌آيد كه نگارش تهران درست‌تر از طهران بوده است.

 • محمدمهدی صفایی ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۰۷:۳۴

  توسعه کیفی و پایدار

  محمدمهدی صفایی*: اگرچه در تعریف کیفیت زندگی، نوع، مقدار و چگونگی ارائه خدمات شهری – که در قانون شهرداری‌ها مشخص و از سوی شهرداری ارائه می‌شود - بسیار مهم است و در این میان شاخص‌های متعددی از جمله سکونت، حمل‌ونقل، رفاه و سلامت، حوادث غیرمترقبه و امداد و نجات، بهداشت محیط و خدمات اجتماعی وجود دارند که قطعا با ارتقای کیفی و گسترش متناسب این خدمات از سوی شهرداری، بهره‌مندی شهروندان افزایش می‌یابد، ولی آنچه در شهر تهران در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ دنیا مشهود است و کمبود آن به چشم می‌خورد «مشارکت‌های مردمی» است.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۷-۱۴ ۱۱:۱۸

  پیام شهردار تهران به مناسب روز تهران:

  شهروندان تهرانی همراه و دست‌گیر شهرشان باشند/ تلاش برای پرکردن خلاء های حافظه تاریخی و کهن تهران

  محمدعلی نجفی به مناسبت روز تهران در پیامی نسبت به خالی شدن تهران از حافظه تاریخی و کهن، هشدار داد و از شهروندان تهرانی درخواست کرد تا برای ساختن تهران مسئولان را همراهی کنند.

 • عباس عبدی ۱۳۹۶-۰۷-۱۴ ۰۹:۱۱

  شهرداری در سال ١٣٩٦ مثل دولت در سال ١٣٩٢

  عباس عبدی: هنگامي كه به اوضاع شهرداري تهران نگاه مي‌كنيم به ياد وضعيت كشور در سال ١٣٩٢ و اوضاع انتقال دولت از احمدي‌نژاد بايد افتاد. براي نمونه دولتي كه با انواع و اقسام ترفندهاي گوناگون كه هركدام آنها غيرقانوني بود، يارانه‌ها را مي‌پرداخت تا مبادا بدنام شود. ولي هنگام تحويل دولت به روحاني، اين پرسش پيش آمد كه آيا آقاي روحاني نيز حق دارد و آيا اصولا مي‌تواند همان كارهاي احمدي‌نژاد را براي تامين منابع مالي و پرداخت يارانه‌ها انجام دهد؟

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۷-۱۳ ۰۸:۰۶

  ۹ توصیه به شهردار جدید

  علی نوذرپور*: شهردار تهران با انبوهی از مسائل و مشکلات مواجه است که حل آنها زمان و انرژی زیاد می‌برد و انتظار نیست که همه به یکباره رفع شوند و شهری آرمانی با کیفیت زیست مطلوب را به یکباره داشته باشیم.

 • علیرضا سلطانی ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۱۰:۰۸

  سایه گرانی بر اداره تهران

  علیرضا سلطانی*: تهران درحالی مدیریت جدید شهری را تجربه می‌کند که با چالش‌ها و مشکلات بزرگی مواجه بوده و این مسئولیت مدیران جدید شهری را بسیار سنگین کرده است.

 • سرمایه‌گذاری ۱۳۹۶-۰۷-۱۰ ۱۱:۱۲

  تعامل با سرمایه‌گذاران خارجی راهکاری جدید برای تأمین مالی شهر

  مهدی آزادواری: یکی از راه‌های دستیابی به درآمد و تأمین مالی مناسب برای شهرداری‌ها، دستیابی به تأمین مالی خارجی است.

 • ساختمان سبز ۱۳۹۶-۰۷-۰۹ ۱۴:۱۲

  جنبش معماری سبز؛ سرانه فضای سبز شهرها را افزایش می‌دهد

  محمدمهدی صفایی: در سفری که به کلمبو پایتخت سریلانکا داشتم این نکته را دریافتم که گیاه به‌عنوان یک موجود زنده مورد احترام مردم این کشور است به‌گونه‌ای که اگرچه آب و هوا و دما و رطوبت هوا باعث وجود یک پوشش گیاهی همیشه سبز در این اقلیم شده است و سبزینگی گسترش زیادی در آن کشور دارد ولی حجم زیاد پوشش گیاهی حتی در شهرها مانع استفاده از نما و بام سبز در بسیاری از مناطق شهری نشده است. گویی احترام به موجود زنده و خصوصا گیاهان بخشی از باورهای اعتقادی و نگرش فرهنگی آن جامعه است.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۷-۰۹ ۰۸:۲۸

  ۲۰ سال تعامل تهران و ژاپن برای آلودگی‌هوا

  محمدعلی نجفی*: نخستین مطالعه جامع در زمینه آلودگی هوای تهران را ۲۰سال پیش کارشناسان جایکا انجام دادند.

 • پیروز حناچی ۱۳۹۶-۰۷-۰۸ ۰۸:۳۲

  راه‌حلی برای یک اقدام غلط

  دکتر پیروز حناچی*: احداث مال‌ها یکی از ابزارهای هدایت در شهرسازی است، اما استفاده بی‌جا از آنها باعث عملکرد منفی‌شان می‌شود.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۶-۰۷-۰۷ ۰۸:۴۴

  مصوبه‌ای که می‌تواند آسمان شهر و جان شهروندان را نجات دهد

  معصومه اصغری*: براساس آخرین آمار اعلام‌شده، در تهران ١٥٠‌هزار دستگاه خودروی سنگین دیزلی وجود دارد که شامل کامیون‌ها و اتوبوس‌هایی است که در بخش جابه‌جایی مصالح و زباله و کالا و همچنین حمل‌ونقل عمومی در پایتخت فعالیت می‌کنند.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۷-۰۶ ۰۹:۱۲

  تخریب حیاط خلوت شهرداران مناطق ۲۲ گانه تهران

  «حاشیه امن» شهرداران مناطق ۲۲گانه، با ابلاغ دومین بخشنامه «ضدفساد» در شهرداری، تخریب شد. شهردار تهران در بخشنامه‌ای، ضمن تعریف فرآیند جدید «توافق» شهرداری‌های مناطق با متقاضیان جواز ساختمانی، مسئول انواع مجوزها را «شهردار منطقه» تعیین کرد. شوراهای معماری مناطق که مطابق رویه شهرداری، مجاز به گره‌گشایی از ساخت‌وساز با اعمال انعطاف در ضوابط هستند، باید هر نوع گواهی را در سامانه الکترونیکی تحت رصد معاونت شهرسازی ثبت و به امضای شهرداران مناطق برسانند.

 • حسین عبده تبریزی ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۰۹:۴۸

  ۸ مأموریت دشوار برای کابینه ۱۲

  حسین عبده‌تبریزی*: خروج سرمايه‌های انسانی و اقتصادی از كشور مانع بزرگ‌تری در مسير توسعه است. اين مسئله به دلايل متعدد اتفاق می‌افتد كه مهم‌ترين دليل آن مسائل فرهنگی است. نيروهای لايق كه بايد در كشور بمانند و بنگاه‌ها را اداره كنند از كشور خارج می‌شوند. ما بايد بتوانيم اين نيروها را در كشور حفظ كنيم و بی‌توجهی به اين توانمندی، انحراف جدی از مسير توسعه است.

 • جاده ترافیک ۱۳۹۶-۰۷-۰۴ ۱۲:۴۶

  چند پیشنهاد برای حل ترافیک

  شهرام شهابیان*: هدف اصلی از این نوشتار ارائه راهکارهای اجرایی و عملیاتی بر کاهش ترافیک شهر تهران است اما از آنجا که مساله ترافیک عامل اصلی آلودگی هوای شهر تهران نیز هست، این دو مقوله دارای ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر هستند به عبارت دیگر «ترافیک = آلودگی». در شهر تهران استفاده از وسیله نقلیه شخصی و عمومی دارای معایب و مزایایی است که ‌باید برپایه منافع مشترک شهر و شهروند با نگاه کارشناسی به آن پرداخته شود.

 • ترانه یلدا ۱۳۹۶-۰۷-۰۳ ۰۷:۵۸

  اشتباه نماسازی ۱۵ خرد‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌ را تکرار نکنیم

  ترانه یلدا *: طرح ساماند‌‌‌‌‌هی نمای شهری به‌خصوص د‌‌‌‌‌ر منطقه ۱۲طرح بسیار خوبی است که به کمک متخصصان د‌‌‌‌‌ر حال اجراست.نمای خیابان سعد‌‌‌‌‌ی، مید‌‌‌‌‌ان بهارستان و هم‌اكنون خیابان ۳۰تیر كه محل سكونت من است، یك به یك د‌‌‌‌‌ر حال مرمت و بهسازی است. كلیت كار خوب است و بسیار بهتر از طرحی است كه سال‌های قبل د‌‌‌‌‌ر خیابان ۱۵خرد‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌ به اجرا د‌‌‌‌‌رآمد‌‌‌‌‌؛ طرحی كه به‌هیچ‌وجه خوب نبود‌‌‌‌‌ و نماهای د‌‌‌‌‌روغین و جد‌‌‌‌‌اره‌سازی‌ د‌‌‌‌‌ر آن انجام شد‌‌‌‌‌ كه با رابیتس قوس‌های قلابی ایجاد‌‌‌‌‌ كرد‌‌‌‌‌ند‌‌‌‌‌ و طرح و نقش آجر روی آن زد‌‌‌‌‌ند‌‌‌‌‌.

 • مسکن مهر لرستان ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۰۹:۳۵

  یک کارشناس اقتصاد مسکن مطرح کرد:

  اثر مثبت کاهش نرخ سود بر تقاضای مسکن/ کاهش نرخ سود سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را جذاب می‌کند

  یک کارشناس مسکن گفت: دوره اخیر رکود در بخش مسکن و ساختمان را می‌توان یکی از طولانی‌ترین دوره‌ها به شمار آورد که علل متفاوتی برای آن شمرده شده است، از کاهش نرخ ازدواج و تشکیل خانوار تا تولید مازاد مسکن و بیش از حد نیاز در ۱۰ سال گذشته، مسکن مهر، رکود جهانی و.... اما شاید بتوان یکی از مهم‌ترین این دلایل را مثبت شدن نرخ سود واقعی (تفاوت بین نرخ سود اسمی سپرده‌های بانکی و تورم) دانست که باعث شد هم خریداران مصرفی مسکن خرید خود را به تعویق بیندازند و هم متقاضیان سوداگری و سفته‌بازان مسکن، بازار بانکی (سپرده‌گذاری) را بازار جذاب‌تری برای سرمایه‌گذاری بدانند.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۰۷:۵۷

  حق مردم به شهر

  سیدمحمد بهشتی*: در شهر تهران، پس از چندین دهه زمستان مدنی، به تدریج شاهد آغاز بهار مدنیت هستیم؛ خوشبختانه مردم دیگر خود را نه اجاره‌نشینان شهر که مالکین تمام عیار شهر می‌دانند و نسبت به جزئی‌ترین رویدادهای گذرنده در شهر حسّاسند. به این ترتیب به‌تازگی می‌توانیم بگوییم شعار «شهر ما خانۀ ما» بیانِ حال اهل شهر شده است و مدیریت شهری به مقام اصلی‌شان که همان خدمتگزاران شهرند بازگشته‌اند.