فروریزش

 • پلاسكو ۱۳۹۵-۱۱-۲۷ ۰۷:۵۵

  ایمنی شهروندان؛ امنیت ملی

  حسین احمدی*: دیربازی است که زمان آن فرا رسیده است تا سندی رسمی و ملی بعنوان نسخه ایمنی کشور در برابر سوانح طبیعی، از همه مهمتر موضوع پراهمیت زلزله خیزی شهرهای ما، تهیه و به رسمیت شمرده شود و به پشتوانه آن در ردیف بودجه ای برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت کشور قرار بگیرد.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۳:۱۸

  عضو کمیته ویژه مجمع نمایندگان تهران اعلام کرد:

  تکذیب ادعاها درباره تعداد اخطار ايمن‌سازی به هيات‌مديره پلاسكو/ شورای شهر و شهرداری فقط يك بار اخطار ايمنی دادند/ برای عملیاتی شدن اخطارهای ایمنی شهرداری به پلاسکو اقدامی انجام نشده بود

  عضو کمیته ویژه مجمع نمایندگان تهران با تأکید براینکه اعضای هیات‌مدیره پلاسكو آن تعداد اخطاری را كه شورای شهر و شهرداری مدعی هستند به ساختمان داده شده رد می‌كنند گفت: برای عملیاتی شدن اخطارهای ایمنی شهرداری به پلاسکو اقدامی انجام نشده بود

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۹:۲۹

  جای‌خالی ساختمان پلاسكو را چگونه‌ بايد پر كنيم

  سیدمحمد بهشتی*: مصرّانه برآنم که اگر قرار باشد چیزی جای پلاسکو ساخته شود، باید بتواند این شخصیت و این کیفیت از جایی بودن را به نمایش بگذارد؛ «جایی» که ایرانیان را به صفت ایثار معرفی کند و نه سودازدگی. شهر ما پر است از مکان‌هایی که ما با تقلیل دادن‌شان به «ناکجا» آنها را به کالایی قابل فروش تبدیل کرده‌ایم. وقتش رسیده که به آن میوه‌فروش خیابان سی‌تیر اقتدا کنیم و بفهمیم که این گوهرشناسی و فهم ما است که به امور اطراف‌مان بها می‌دهد و آنها را تبدیل به امری غیرقابل معاوضه می‌کند.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۰۷:۳۹

  پلاسکو؛ حلقه‌های مفقوده

  سیداحمد قریشی*: در عملیات امدادرسانی ساختمان پلاسکو حلقه‌های مفقوده از زنجیره مدیریت بحران به عیان مشاهده شد. باوجود عزم جدی مسئولان و دست‌اندرکاران و انگیزه بالای نیروهای عملیاتی در مدیریت اطفای حریق به دلایل مختلف ازجمله «عدم شناخت ماهیت حوادث، نبود فرهنگ پیشگیری، عدم جایگزینی دیدگاه نوین به مقوله حوادث و سوانح به جای دیدگاه سنتی» دستیابی به توفیق در عملیات میسر نشد، متاسفانه هزینه‌های این علت‌ها خیلی بیش از حد تصورات ما است، درنتیجه می‌طلبد که بیش‌ازپیش بر این موضوعات مهم به‌عنوان عوامل بازدارنده از توسعه متوازن توجه و مداقه داشته باشیم.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۰۷:۴۵

  پیوند خطرناک تولید و توزیع

  اصغر زارعی*: پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه بود که حریق یکی از قدیمی‌ترین پاساژهای شهر همه نگاه‌ها را متوجه چهارراه استانبول کرد، آتشی که هیچ‌کس حتی بدبین‌ترین افراد فکرش را نمی‌کرد که در عرض کمتر از ۳ ساعت قطب تولیدی و فروش منسوجات و پوشاک را از روی صفحه روزگار محو کند و با خود بخشی از قلب صنعت پوشاک را زیر خروارها خاک ببرد. فارغ از صدمه‌های این فاجعه بر جان و روح برخی افراد ضربه‌ای بزرگ به اقتصاد کشور وارد شد و آن هم درست در بدترین زمان ممکن یعنی در آستانه روزهای پایانی سال که بازار پوشاک و خرید دوران کسادی را تجربه می‌کرد و به امید رونق بازار در شب عید بود.

 • محمد سالاری ۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۳:۴۹

  رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران؛

  شهرداری در خصوص رفع خطر بناها مسئول است/ شهرداری به‌جای هزینه در همایش‌های بی‌تاثیر تبلیغاتی، بودجه آتش‌نشانی را بدهد

  عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداری در خصوص رفع خطر بناها مسئول است و اجازه بدهیم که قوه قضائیه در مورد مقصران حادثه نظر بدهد گفت: بهتر است بودجه‌هایی که صرف همایش‌های بی‌تاثیر و خرید کیف و کلاه‌های تبلیغاتی می‌شود را قطع و در ایمن‌سازی هزینه کنید.

 • فخرالدین احمد دانش‌آشتیانی ۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۹:۵۸

  وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد؛

  ٦٨‌ هزار کلاس درس ناایمن و نیازمند تخریب درکشور وجود دارد/ بازسازی مدارس، نیازمند ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار

  وزیر آموزش و پرورش با اعلام آنکه ۶۸ هزار کلاس درس ناایمن و نیازمند تخریب در کشور وجود دارد، می‌گوید: شاید باور نکنید، اما هرشب که می‌خوابم، دعا می‌کنم فردا خبر ناگواری را نشنوم، با رخ‌دادن حادثه پلاسکو مجددا احساس سنگینی فراوانی دراین زمینه برایم ایجاد شد، همه ما دراین زمینه مسئول هستیم و باید برای حل این موضوع تلاش کنیم.

 • زلزله ۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۹:۰۰

  عضو هیات‌علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی‌زلزله مطرح کرد؛

  زلزله؛ بزرگ‌ترین فاجعه انسانی قرن اخیر در کمین پایتخت‌نشینان/ ناایمن بودن ۹۶ درصد سازه‌های ساختمانی تهران

  در حال حاضر از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار ساختمان در تهران تنها ۴ درصد آن‌ها بازسازی و نوسازی می‌شوند؛ به گفته محققان کشور ۹۶ درصد سازه‌های موجود در زمان زلزله احتمالی تهران می‌توانند بزرگترین فاجعه انسانی را پدید آورند.

 • پلاسكو ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۷:۳۲

  جزئیات ترکیب و وظایف کمیته ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو/ چشم‌انتظاری برای حقیقت ادامه دارد

  با تشکیل کمیته ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو به دستور رئیس‌جمهوری، احمدی، ریاست این کمیته را برعهده گرفته است. گفته می‌شود، به زودی از سوی آن کمیته، بیانیه‌ای درباره علل و ابعاد حادثه پلاسکو منتشر خواهد شد.

 • محسن سرخو ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۰۸:۰۸

  رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران؛

  جزییات بی‌توجهی شهرداری به ۴ مصوبه تقویت تجهیزات و به‌روز رسانی آموزش‌های آتش‌نشانی/ شهردار با مردم طلبکارانه حرف نزند/ فرافکنی و کلی‌گویی مشکلات را حل نمی‌کند

  رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران با اعلام اینکه شهرداری گفته است که نردبان آتش‌نشانی تنها به طبقه دهم می‌رسد، گفت: شهرداری وقتی می‌داند تجهیزات ایمنی آتش نشانی تنها به ۱۰ طبقه خدمات می‌رساند، چرا اجازه ساخت و ساز بیش از ۱۰ طبقه می‌دهد؟!

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۱۵:۴۱

  آخرین وضعیت نخاله‌های ساختمانی پلاسکو در منطقه ۱۲ تهران؛

  تذکر محیط زیست به شهرداری درباره نخاله‌های پلاسکو در هرندی/ تکلیف شهرداری برای جداسازی پسماندهای خطرناک پلاسکو

  سکوی هرندی منطقه‌ای به وسعت هفت هکتار در منطقه ۱۲ تهران است، که این روزها هزاران تن آوار ساختمان پلاسکو را در خود جای داده است. دپوی نخاله‌های پلاسکو در محدوده این منطقه سبب نگرانی کارشناسان و ساکنانش از وضعیت زیست محیطی منطقه شده است.

 • شهرام کوسه غراوی ۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۱۲

  عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی؛

  چاره‌اندیشی برای اجرایی‌کردن قوانین و ضوابط ایمنی ساختمان‌ها/ تلاش برای رفع ابهامِ تقسیم وظایف در بحران‌های‌شهری ناشی از حوادث

  عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ضوابط و قوانین مناسبی از جهت ایمنی در ساختمان‌ها وجود دارد، مشکل عمده را در اجرایی کردن قوانین و ضوابط عنوان کرد و گفت: قوانین بسیار خوب و به‌روزی در کشور وجود دارد اما مساله اصلی این است که در اجرایی‌کردن قوانین و ضوابط عموما با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستیم.

 • محمد اسلامی ۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۰۹:۲۶

  معاون وزیر دفاع مطرح کرد؛

  اعمال ۱۰۰ درصدی ممنوعیت تغییر کاربری‌ها/ پیشنهاد تشکیل یگان حفاظت شهری با حکم ضابط قضایی/ حمایت صندوق توسعه‌ملی برای ارتقای تجهیزات آتش‌نشانی

  معاون وزیر دفاع با تاکید بر اعمال ۱۰۰ درصدی ممنوعیت تغییر کاربری‌ها، پیشنهاد تشکیل یگان حفاظت‌شهری با حکم ضابط قضایی و حمایت صندوق توسعه ملی برای ارتقای تجهیزات آتش‌نشانی را داد و گفت: آتش‌نشانی به همه ساختمان‌ها اعلام کرده که از طبقه ۱۶ به بعد، به دلیل محدودیت تجهیزاتی، مسئولیتی برعهده نمی‌گیرد.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۰۷:۴۶

  یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛

  تاکید بر مسئولیت شهرداری‌ دربرابر سازه‌های ناایمن/ حق سرقفلی مستاجران پلاسکو از بین نرفته است

  یک وکیل دادگستری با اشاره به اینکه وضعیت ساختمان پلاسکو خاص و ویژه است، گفت: اگر مالک مقصر نباشد مسئولیتی ندارد ولی اگر ثابت کنند که موجر مقصر است و‌سهل‌انگاری او باعث بروز حادثه شده است می‌توانند خسارات خود را از او‌مطالبه کنند. حق سرقفلی این افراد کماکان پابرجاست.

 • جلسه ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۴:۰۲

  رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران مطرح کرد؛

  بی‌توجهی به مقررات ملی منجر به حادثه پلاسکو شد/ نبود آماری از ساختمانهای غیرایمن پایتخت

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه حدود ۳۰ سال است مبحث ۲۲ گانه مقررات ملی در کشور وجود دارد، گفت: مسکوت ماندن مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان، حادثه پلاسکو را در پایتخت رقم زد.

 • محمد امین قانعی راد ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۲:۰۸

  فروپاشی پلاسكو، نماد فروپاشی الگوی توسعه‌شهری در تهران

  محمدامین قانعی‌راد*: ساختمان پلاسكو با قدمت بيش از نيم قرن، جلوی چشم حيرت‌زده همگان سوخت و فروپاشيد و تعدادی از آتش‌نشانان و شهروندان حاضر در حادثه را به كام خود كشيد. فروپاشی ساختمان پلاسكو متعاقب آتش گرفتن بخش‌هايی از اين ساختمان رخدادی فاجعه‌گون و غم‌انگيز و درعين حال برای افكار عمومی نيز رخدادی مهم بود. ساختمان پلاسكو در خاطره تهرانی‌ها و حتی در خاطره مهاجرين دهه‌های چهل و پنجاه شمسی به بعد جايگاه خود را داشت و حسی نوستالژيك را بر‌می‌انگيخت.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۰۷:۵۴

  روایتی دیگر از پلاسکو/ جزئیات فروریزش و آوار، سه باره بلندمرتبه پایتخت

  آواربرداری از ویرانه پلاسکو تمام شده است. آتش‌نشان‌ها محل را ترک کرده‌اند اما زندگی به این زمین که زمانی ۱۷طبقه بود و‌ میلیاردها سرمایه در آن جای گرفته بود، برنگشته است. هنوز شوک ناشی از فروریختن پلاسکو نرفته است. در یک قرار نانوشته مسئولان شهری هم با شهروندان در این شوک همراه هستند. انگار که بخواهند روی زخمی عمیق و جان‌خراش را بپوشانند، سعی کرده‌اند با گونی‌های پلاستیکی آبی‌رنگ زخم پلاسکو را از انظار بپوشانند. چهارراه استانبول که به شنیدن صدای دلار، دلار دست‌فروشان عادت کرده ‌بود، حوصله هیچ‌کس را ندارد.

 • نشست ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۵:۱۵

  جزئيات اولین جلسه هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو؛

  حادثه پلاسکو نماد همدلی مردم و همگرایی تمامی دستگاه‌های کشور/ ارایه راه‌حل و اصلاحات ساختاری و مدیریتی برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه

  به دنبال حکم رییس‌جمهوری، نخستین جلسه هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو در نهاد ریاست‌جمهوری با حضور اعضای هیأت وزرا و مسئولان زیربط تشکیل شد.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۰۹

  پلاسکو و مسئولیت‌اخلاقی

  بابک زمانی*: رفتار اخلاقی از یک‌سو به خصایل اخلاقی فرد و از سوی دیگر به موقعیت‌ها، تجارب و تصورات اجتماعی ارتباط دارد. رفتار مسئولانه آتش‌نشانان ایرانی در مواجهه با مسئولیت اخلاقی‌ای که ناگهان پیش‌پایشان سبز شد، نشان از حضور زمینه‌های اخلاقی قوی در جامعه ما دارد؛ زمینه‌هایی که سال‌هاست بروز چندانی از آن را شاهد نبودیم و به‌همین‌دلیل آتش پلاسکو طلیعه‌ای نویدبخش است از ترجیح منافع جمع بر منافع خویش و وظیفه‌شناسی تا پای مرگ، آن‌هم برای رسالتی کاملا زمینی و این‌جهانی!

 • بازار تهران ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۰۹:۲۵

  بازتاب‌های فاجعه پلاسکو؛

  ۱۷ مخاطره آتش در بازار تهران/ ۲۰ تاکتیک پیشگیری از بحران فراپلاسکو طراحی شد/ فرمان ویژه رئیس‌جمهور برای پرونده پلاسکو

  جزئیات ۱۷ مخاطره آتش در «بازار تهران»، از پتانسیل این محدوده ۱۱۰ هکتاری برای بروز فاجعه‌ شدیدتر از «پلاسکو» حکایت دارد. نتایج تحقیقات تازه یک نهاد پژوهشی از «بحران حریق» در زیرپوست بازار تهران، ضمن تخمین احتمال آتش‌سوزی با منشا پنج‌ گانه مشخص می‌کند مدیریت شهری تهران با ۲۰ تاکتیک فوری و تجربه‌شده توسط شهرداری‌های جهان می‌تواند از حریق در بازار‌ پیشگیری کند. رئیس‌جمهوری، با صدور فرمان «تشکیل هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو» مقرر کرد نتایج بررسی حداکثر تا دو ماه آینده اعلام عمومی شود.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۴

  درس‌هایی از حادثه پلاسکو برای زلزله احتمالی تهران/ ویرانی‌هایی با ابعاد‌ هزاران‌برابری

  مرتضی بسطامی*: اگر فقط به اظهارنظرهای همان مدیران کارشناس‌نما از ساعات اولیه سانحه دقت کنید، متوجه عدم درک صحیح آنها از ابعاد سانحه خواهید شد. استفاده از روش‌های معمولی اطفای‌حریق و آواربرداری که بیشتر برای ساختمان‌های کوچک و کوتاه‌مرتبه مناسب است، مؤید این موضوع مهم است. در موضوع آتش، دو ساعت اول زمان طلایی است، چراکه چه فولاد و چه بتن، بعد از دو ساعت در معرض حرارت بالا، مقاومت خود را از دست می‌دهند. نکته بعدی، عدم آمادگی سازمان آتش‌نشانی برای سانحه در این ابعاد است.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۰۷

  بازتاب‌های حادثه پلاسکو؛

  تاکیدبرناکارآمدی‌تجهیزات اطفاء حریق/ تجهیزات تهران فقط در مقایسه با شهرستان‌ها بهتر است

  یکی از مسوولان عملیات آتش‌نشانی با تاکید بر‌ ناکارآمدی تجهیزات اطفای حریق‌گفت: «کدام تجهیزات؟ ما تجهیزات داشتیم و این شد؟ این کلاه من به عنوان مسوول است. دل‌شان نمی‌آید کلاه ۳۰۰ هزار تومانی استاندارد برای ما خریداری کنند. تجهیزات تهران فقط در مقایسه با شهرستان‌ها بهتر است، در مقایسه با دنیا و امکانات به روز هیچ است.»

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۰۴

  از نیویورک تا برج آدرس در‌ دوبی و پلاسکو در‌ تهران

  محمدرضا اسلامی*: درتمام دو سال گذشته که در آمریکا در بحث آتش کار می‌کنم، با هر دانشگاه در ایران که برای همکاری تماس گرفته بودم، استقبال نشده بود. این رخداد تلخ، اهمیت پرداختن به بحث آتش را پررنگ کرده باشد تا جلو حوادث «تلخ‌تر» گرفته شود. این اتفاق (مثل فاجعه زلزله بم)، تلنگری است که شاید باعث شود موضوع مهندسی آتش، استاندارد طراحی سازه برای آتش، پوشش‌های ضدآتش و... را پراهمیت‌تر تلقی کنیم.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۷ ۱۴:۴۸

  نقش فناوری در پیشگیری از حوادثی نظیر پلاسکو

  محمدرحیمی‌پویا*: دنیای تکنولوژی برای پیش‌آگاهی و پیشگیری از حوادث و همچنین برای تسهیل فرایند امداد و نجات، ابزار و اختراعات بی‌شماری عرضه کرده ‌است. بااین‌حال ما غیر از دوربین‌های مداربسته، از کدام‌یک استفاده می‌کنیم؟ بماند که گاه طریقه استفاده درست از همان دوربین را هم نمی‌دانیم.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۷ ۱۱:۴۶

  رفتار سازه در برابر‌آتش قابل پیش‌بینی است

  رمضانعلی ایزدی‌فرد*: اگرچه در این روزها بر عبرت‌آموزی از حادثه پلاسکو در راستای ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر‌حریق، توانمندسازی بیشتر آتش‌نشانی و تقویت مدیریت بحران‌تأکید می‌شود، اما نگارنده موضوع مهم‌تری با عنوان «آتش‌سوزی پس از زلزله» را متذکر می‌شود که لازم است علاوه بر افزایش تحقیقات آکادمیک در این خصوص، مفادی از آیین‌نامه‌های طراحی، اصلاح و در دستورالعمل‌های اجرائی بازنگری شود

 • محمد سالاری ۱۳۹۵-۱۱-۰۷ ۱۰:۰۷

  عضو شورای شهر تهران:

  درآمدشهرداری صرف اقدامات نمایشی‌ شد نه تامین ایمنی/ دلیل ریختن ساختمان پلاسکو تعلل شهرداری است

  رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اظهار کرد: شهرداری تهران طی سال‌های گذشته به راحتی ده‌ها هزار میلیارد تومان کسب درآمدکرده، اما این درآمد صرف اقدامات نمایشی و عمرانی همچون ساخت بزرگراه‌ها کرده که باعث ایجاد گره ترافیکی شده است. این درحالی است که اگر درصد کمی از این اعتبار در مدیریت بحران و ایمنی هزینه می‌شد، امروز شرایط متفاوتی داشتیم.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۰۷:۵۱

  پلاسکو مدیریت بحران، بحران فرهنگی

  مهدی نوروزی فرد*: خبر آتش‌سوزی و پس از آن تخریب برج پلاسکو از چند جهت قابل بررسی است، اول- آیا برای روی‌دادن بحران‌های این‌چنینی آمادگی کامل وجود دارد. دوم- مسئولیت توجه‌نكردن به رعایت استانداردها و سهل‌انگاری یا مماشات با آن بر عهده کیست. سوم-آیا حضور مردم در رویدادهای کنونی می‌تواند مفید باشد یا خیر و سؤال‌های مختلفی که پس از روی‌دادن این حادثه ناگوار و محبوس‌شدن تعداد زیادی از هم‌وطنان‌مان در ذهن هرکدام ما به وجود آمد.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۰۸:۵۷

  رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛

  طبق قانون مسئولیت ایمنی اماکن عمومی برعهده شهرداری است/ تاكيد بر كمبود تجهيزات آتش‌نشانی در حادثه پلاسکو/ تهران مملو از ساختمان‌های با مشخصات پلاسکو است

  رئیس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی گفت: شهرداری تهران می‌گوید ۱۴ بار به مالک ساختمان پلاسکو تذکر داده است. بنا بر این خطری را احساس کرده که این تذکرات را داده اما اقدامی برای ایجاد ایمنی در این ساختمان انجام نداده است این در حالی است که شهرداری مسئول ایجاد ایمنی در اماکن عمومی است.

 • نیره توکلی ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۰۷:۴۷

  فاجعه زیست‌محیطی با مجوز شهرداری/ همه ما زنده‌به‌گور شده‌ایم

  نیره توکلی*: خیابان جمهوری یکی از خیابان‌های عریض پایتخت است و کمک‌رسانی به حادثه ساختمان پلاسکو آن‌همه با مشکل مواجه بود. کوچه‌پس‌کوچه‌های هم‌اکنون پر از ترافیک و بی‌دررو و راه گریز را چه کنیم؟ چرا جان انسان‌ها را چنین راحت فدای منافع شخصی می‌کنیم؟ سیل و زلزله و آتش‌سوزی و آلودگی را باید جدی گرفت.

 • محمد امین قانعی راد ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۲:۳۱

  مردم، مدیران و بحران‌های شهری

  محمد امین قانعی راد*: فروپاشی ساختمان پلاسکو متعاقب آتش گرفتن بخش‌هایی از این ساختمان رخدادی فاجعه گون و غم انگیز و در عین حال برای افکار عمومی نیز رخدادی مهم بود. ساختمان پلاسکو در خاطرۀ تهرانی‌ها و حتی در خاطرۀ مهاجرین دهه‌های چهل و پنجاه شمسی جایگاه خود را دارد و حسی نوستالژیک را بر می‌انگیزد.