دیدگاه

 • هواپیمای ATR شرکت هما ۱۳۹۷-۰۴-۱۰ ۰۹:۵۳

  یک کارشناس صنعت هوایی اعلام کرد:

  تحریم‌ها گزینه‌های پیش روی شرکت‌های هواپیمایی را مسدود کرد

  یک کارشناس صنعت هوایی معتقد است استفاده نکردن صنعت هوایی ایران از ظرفیت‌های به وجود آمده پس از اجرای برجام باعث شده امروز گزینه‌های پیش روی ایران دشوار و بسیار گران باشد.

 • دکتر ناصرالدین غراب ۱۳۹۷-۰۴-۰۹ ۰۸:۲۷

  سندروم بی‌تفاوتی

  ناصرالدین غراب*: شاید جورج زیمل جامعه‌شناس آلمانی اولین کسی بود که پدیده بی‌تفاوتی (blaze) را به‌عنوان یکی از ویژگی‌های شخصیتی در کنار ویژگی‌های دیگری چون توداری، محافظه‌کاری و گم بودگی در کلان شهر‌ها کشف و طرح کرد. او این خصیصه شهری را نوعی سازگاری و واکنش ذهنی و روانی افراد با محیط در برابر تغییرات سریع و ناهنجاری‌های نامطلوب صوتی و حسی ناشی از آنها می‌پندارد. به‌زعم او ما یاد می‌گیریم که تمامی محرک‌های بیرونی شهری که برای کاری در حال اجرا ضرورتی ندارند را حذف کنیم.

 • ابوالفضل علیخانی ۱۳۹۷-۰۴-۰۹ ۰۸:۰۴

  قانون پیش فروش ساختمان

  * ابوالفضل علیخانی: طی سالیان گذشته نوسانات در قیمت زمین و مسکن تابع هیچ فرمول و ضابطه‌ای نبوده و برای خود سرگذشت متفاوتی داشته است. گاهی زمان ِرونق بیش از زمان رکود، گاهی زمانِ رکود بیش از زمان رونق و گاهی هم مدت‌زمان رونق و رکود بازار پایاپای بوده و همواره قیمت زمین و مسکن را تحت تأثیر قرار داده است.

 • مهرداد لاهوتی ۱۳۹۷-۰۴-۰۸ ۱۰:۲۷

  دریانوردان در سخت‌ترین شرایط فعالیت می‌کنند

  مهرداد لاهوتی*: حمل و نقل دریایی سهم قابل توجهی در جابجایی کالا دارد. البته این سهم در سایر کشورها بسیار بیشتر است چرا که حمل و نقل دریایی ضمن گستردگی فعالیت در مقایسه با سایر شقوق حمل و نقل ارزان تر است.در ایران نیز حمل و نقل دریایی مزیت های متعددی دارد که هنوز برای خیلی از تجار ناشناخته است چرا که هنوز با روش های سنتی و قدیمی کالاهای خود را جابجا کنند.

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۷-۰۴-۰۷ ۰۸:۳۹

  بولینگ یک نفره

  دکتر حسین ایمانی‌جاجرمی*: اگر خواسته باشیم به زبان جامعه‌شناسی مسائل اجتماعی شهر تهران از جمله بی‌تفاوتی مردم نسبت به یکدیگر را توضیح دهیم، باید بگوییم ظاهرا چرخ‌های اجتماعی خوب نمی‌چرخند و خیر و برکت چندانی تولید نمی‌کنند و جامعه دچار مساله‌ای شده است که در متون جامعه‌شناسی از آن با عنوان «فرسایش‌سرمایه اجتماعی» نام برده می‌شود.

 • میثم بصیرت ۱۳۹۷-۰۴-۰۶ ۰۹:۳۴

  بازسازی امید در تهران

  میثم بصیرت*: این روزها در کنار همه نگرانی‌ها و دغدغه‌های اقتصادی و اجتماعی کلان حاکم بر کشور، برای دغدغه‌مندان حوزه مدیریت شهری؛ نه چالش‌های سنتی این حوزه بلکه دغدغه تسری شکاف دولت- ملت به سطح مدیریت محلی مطرح است؛شکافی که شهروندان را به دور از شهرداری و شورا قرار می‌دهد.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۷-۰۴-۰۵ ۰۸:۰۶

  آزادراه شمال و چالش برجام

  عباس آخوندی*: پروژه‌ای که سنگ بنای آن کج باشد به‌سختی راست می‌شود. تمام نگرانی من این است که در تدبیر چالش‌های برجام سنگ‌بناهای معیوبی گذاشته شود که جبران آنها در آینده بسیار سخت، زمان‌بر و پرهزینه باشد.

 • عباس آخوندي ۱۳۹۷-۰۴-۰۲ ۰۸:۰۹

  برجام و راهبرد قدرت نرم

  عباس آخوندی*: توافق برجام موجب فزونی آشکار در قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران شد. این قدرت در درون موجب آرامش و امید اجتماعی گردید و در برون، توان اثرگذاری ایران در معادله‌های منطقه‌ای و جهانی را بالا برد. بسیاری از منتقدان برجام، از زاویه‌ی دید قدرت سخت این موفقیت را نمی‌بینند و به‌حساب نمی‌آورند.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۷-۰۴-۰۱ ۱۷:۴۴

  كاهش قيمت مسكن با سياست‌های دستوری اتفاق نخواهد افتاد

  حامد مظاهريان*: سیاست گذاری صحیح در بخش مسکن، ضرورتی مهم و حیاتی برای مدیریت کشور است اما آنچه که بیش از همه در این بخش از سیاست گذاری ها تأثیر خواهد گذاشت، موضوع اقتصاد و شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه است.

 • مسکن مهر ۱۳۹۷-۰۴-۰۱ ۰۹:۰۹

  در همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران مطرح شد

  نظرات کارشناسان درباره آسیب‌های اجتماعی مسکن‌های مهر

  کارشناسان آسیب‌های اجتماعی معتقدند، با توجه به شرایط اقلیمی، کمبود منابع آب، شرایط زیست محیطی و جمعیت روبه افزایش کلان شهرها، ساخته شدن شهرک‌های جدید و مسکن مهر در کنار شهرهای مادر، به دلیل آسیب شناسی نشدن در بخش‌های مختلف، پیامدهای منفی فراوانی در پی داشته است.

 • سازمان نظام مهندسی ساختمان ۱۳۹۷-۰۳-۳۱ ۰۹:۲۸

  جذابیت پنهان در هیات‌مدیره نظام مهندسی

  حامد خانجانی*: قرارگرفتن در جایگاه تصمیم‌گیری و هدایت مجامع حرفه‌ای و صنفی، سازمان‌ها و انجمن‌های تخصصی برای اکثر افراد عضو جذاب است. چه به‌طور طبیعی این امر موجب افزایش اعتبار حرفه‌ای ایشان در میان همکاران و بهره‌مندان از خدمات آن صنف می‌شود. برای حضور و عضویت در هیات‌مدیره، کارگروه‌های تخصصی و رکن بازرسی یک سازمان یا انجمن رای اعضا به نامزدهای حائز شرایط ملاک قرار می‌گیرد.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۷-۰۳-۳۰ ۰۸:۴۱

  مظاهریان در یک یادداشت تلگرامی مطرح کرد؛

  ارزیابی تحولات اخیر بازار مسکن

  حامد مظاهریان*: باتوجه به تحولات شتابان اخیر بازار مسکن کشور دیروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی میزبان وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی بود تا شرایط کنونی این بازار از سوی نمایندگان مجلس و وزارتخانه مورد ارزیابی قرار گیرد.

 • طرح ۱۳۹۷-۰۳-۲۷ ۱۳:۵۵

  درسوگ قانعی‌راد دانشی مردی که درد ایران داشت

  عباس آخوندی*: افسوس که دانشی مردی را از کف دادیم که درد ایران داشت و برای سرافرازی آن آرزوها و رؤیاهای خوب در سر می‌پروراند.

 • حسین عبده تبریزی ۱۳۹۷-۰۳-۲۶ ۰۸:۴۱

  جلوگیری از سوداگری زمین و مسکن در ایران با اصلاح مالیات‌های زمین و مسکن

  حســین عبـده‌تبریزی*: در ایران برای جلوگیری از سوداگری زمین و مسکن، ‌باید مالیات‌های این بخش اصلاح شود. اگر همین اصلاحات مالیاتی در گذشته اتفاق افتاده بود،‌ این همه ارزش در زمین جمع نمی‌شد. افزایش ارزش ناشی از رشد قیمت در بازار زمین، ما‌به ازای اشتغال ندارد بنابراین اگر استعداد سفته‌بازی در بازار زمین مهار شود، ظرفیت‌‌های مولد فعال خواهد شد.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۷-۰۳-۲۴ ۰۸:۴۲

  مظاهریان در یک یادداشت تلگرامی خبر داد؛

  ابلاغ نظامنامه انتخابات سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان/ تاکید بر اجرای دقیق شیوه نامه و مفاد قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

  حامد مظاهریان*: امروزه برگزاری انتخابات، یکی از مهم ترین اقدامات در راستای گزینش نمایندگان و مدیرانی شایسته و کاردان با پشتوانه مردمی است و انتخابات هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها، مهم ترین و اساسی ترین نقطه تصمیم گیری جمعی مهندسان ساختمان عضو سازمان، در هر دوره این نهاد بزرگ حرفه ای با عمری بیش از دو دهه است.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۷-۰۳-۲۳ ۱۵:۰۱

  رونق پایدار مسکن در گرو همکاری چهار ضلع

  دکتر محمدهاشم بت‌شکن*: سیاست‌های کارآمد برای ایجاد رونق‌پایدار در بخش مسکن باید با چهار ضلعی بانک مرکزی، وزارت اقتصاد،‌ سازمان برنامه و وزارت راه و شهرسازی، طراحی و اجرایی شود.

 • حبيب خراساني ۱۳۹۷-۰۳-۲۰ ۱۱:۲۸

  فرهنگ فرسایی ره‌آورد بهسازی کالبدمحور

  حبیب‌خراسانی*: توسعه شهرنشینی در ایران در چند دهه گذشته همراه با تغییرات جمعیتی، فرهنگ فرسایی را در کشور به همراه داشته است. این فرسایش طی دهه‌های گذشته به حاشیه‌نشینی و ناکارآمدی بافت‌های میانی ازیک سو دامن زده است.از سوی دیگر بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها علاوه بر مشکلات کالبدی و کاهش ایمنی ساکنان محله، سایش فرهنگی را با شتاب تأسف‌باری افزایش داده است.

 • احمد احمدی ۱۳۹۷-۰۳-۱۹ ۲۰:۲۴

  به‌ یاد دکتر احمدی فیلسوف وارسته و فرهیخته

  عباس آخوندی*: امروز دریافتم که انسان وارسته و فرهیخته و هم‌چنین دانشمند و فیلسوف ارجمند جناب حجه‌الاسلام و المسلمین آقای دکتر احمد احمدی عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به دیدار حضرت باری شتافتند. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۷-۰۳-۱۹ ۰۹:۰۳

  آخوندی مطرح کرد:

  بازخوانی ایران در روز قدس

  وزیر راه و شهرسازی طی انتشار یادداشتی با هدف بازخوانی ایران در روز قدس به بررسی و تحلیل رویکردهای جهانی در این خصوص پرداخته و می‌گوید:  واقعیت آن است که هیچ کشوری، حتی امریکا به  آن اندازه بزرگ یا قوی نیست که به تنهایی بتواند جهان را تغییر دهد و یا به تنهایی با تمام جهان مواجه شود.

 • لنج ۱۳۹۷-۰۳-۱۶ ۱۴:۳۶

  کاهش قاچاق کالا به دنبال اقدامات سازمان بنادر

  یک تحلیلگر مسایل اقتصادی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی در جهت کاهش قاچاق کالا به کشور کارهای متعددی انجام داده است از جمله آن ساماندهی بنادر کوچک و حذف شناورهای سنتی است که بدون مجوز فعالیت می کردند.

 • طرح ترافیک ۱۳۹۷-۰۳-۱۵ ۰۸:۲۰

  گام ناتمام در مدیریت ترافیک

  علی مصطفوی *: زمان زیادی از اجرای طرح ترافیک جدید در تهران نمی‌گذرد. طرحی که از همان ابتدا منتقدان و موافقان بسیاری داشت.

 • ساختمان ۱۳۹۷-۰۳-۱۱ ۰۸:۰۷

  طراحی سازه مناسب اسکان سریع

  سازه مناسب اسکان سریع در حوادث غیرمترقبه، با قابلیت سکونت میان‌مدت حادثه‌دیده‌ها طراحی شد.

 • محمد درویش ۱۳۹۷-۰۳-۰۷ ۱۰:۰۹

  ۵ شهر اروپا که مردمش خودروی شخصی را دوست ندارند!

  محمد درویش*: در ایران پیوسته دم از ساده‌زیستی می‌زنیم؛ اما تاکنون کسی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر آموزش‌وپرورش، وزیر علوم، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان صداوسیما و دیگر نهادهای محیط‌زیستی یا رسانه‌ای و فرهنگی را سوار دوچرخه ندیده! دیده؟

 • بافت فرسوده تهران ۱۳۹۷-۰۳-۰۶ ۱۴:۵۲

  حوزه بدون متولی در شهرداری تهران

  شهردار تهران یکی از اولین بازدیدهای خود را «گشت‌زنی شبانه در محلات فرسوده پایتخت» انتخاب کرده این در حالی است که سکان هدایت سیاست‌گذاری این حوزه حساس در شهرداری تهران هنوز به کسی واگذار نشده است.

 • شهربانو امانی ۱۳۹۷-۰۳-۰۵ ۱۰:۵۷

  شهردار تهران بی‌تفاوتی شهروندان را با بازآفرینی امید جبران كند

  شهربانو امانی*: تهران شهری است پر از چالش‌ها و مشكلات كوچك و بزرگی كه سال‌هاست شهروندان با آن دست به گریبان هستند. تا جایی كه می‌شنوم اكثر همكاران و صاحبنظران شهری، از معضلات مالی و بحران مازاد كاركنان شهرداری به عنوان اصلی‌ترین چالش‌های پایتخت و معضلاتی كه شهردار جدید تهران باید با آن دست و پنجه نرم كند، یاد می‌كنند.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۷-۰۳-۰۴ ۱۰:۵۰

  نمای دور و نزدیک بازار مسکن

  محمدهاشم بت‌شکن*: ترسیم چشم‌انداز بازار مسکن در مقطع فعلی نیازمند یک بررسی همه‌جانبه درباره مهم‌ترین متغیرهای موثر بر این بازار است. متغیرهای مختلفی از نرخ رشد اقتصادی، نرخ تورم عمومی، نرخ رشد قیمت مسکن و همچنین عملکرد شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات تا مباحثی همچون برجام، نرخ سود سپرده‌های بانکی و نرخ سود تسهیلات، مجموعه عوامل موثر بر سمت و سوی بازار معاملات ملک و ساخت و ساز مسکن هستند. البته متغیرهای دیگری نیز در این مسیر نقش دارند اما وزن آنها شاید کمتر از پارامترهای نام برده شده باشد.

 • صدیف بدری ۱۳۹۷-۰۳-۰۳ ۰۸:۱۳

  سخنگوی کمیسون عمران مجلس تاکید کرد:

  نقش توسعه راه‌آهن در حمایت از کالای ایرانی

  سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به نقش مهم توسعه راه‌آهن در رشد اقتصادی کشور گفت: توسعه شبکه ریلی یکی از مهمترین راههای حمایت از تولیدات داخلی است.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۷-۰۳-۰۲ ۰۸:۵۰

  تعامل؛ ضرورتی برای اعتلای جامعه مهندسی کشور

  حامد مظاهریان*: به طور حتم ایجاد فرصت برای  گفت و گو و بدنبال آن تعامل سازنده در درون یک سیستم و نظامات مرتبط با آن می تواند یکی از مناسب ترین روش ها برای بهبود و اصلاح ساختارها باشد. در این میان ارتباطات چهره به چهره و بستر سازی برای بیان آزاد در موضوعات مختلف می تواند به افزایش آگاهی منجر شده و در نتیجه به نزدیکی دیدگاه ها کمک شایان کند.

 • موسی غنی نژاد ۱۳۹۷-۰۳-۰۱ ۰۹:۱۹

  تدبیر اقتصادی با تشدید تحریم‌ها

  موسی غنی نژاد*: خروج پرهیاهوی دولت ایالات‌متحده آمریکا از برجام آشکارا هدفی جز تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و در تنگنا گذاشتن آن ندارد. موضع دولت‌های اروپایی حفظ برجام و تشویق ایران به ماندن در آن است و برای این منظور تلاش دارند به هر ترتیبی که می‌توانند با تحریم‌های ثانویه آمریکا مقابله کرده و حتی‌الامکان آنها را خنثی سازند.

 • نقشه ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۰۹:۴۲

  ارمنستان، پل میان ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا

  تارنمای 'اورآسیا نت' در مطلبی عنوان کرد: پس از انعقاد توافقنامه میان ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا، ارمنستان به پلی ارتباطی میان ایران و این اتحادیه تبدیل شده است. این توافق فرصت‌های جدیدی را در راستای منافع دو طرف ایجاد می‌کند.