شهرداری تهران

کل اخبار:483

 • محسن هاشمی ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۵:۱۲

  هاشمی:

  انتظار شورا از شهردار جدید تهران، شتاب در خدمت است

  رئیس شورای شهر تهران خطاب به شهردار جدید گفت: انتظار ما از شما شتاب در خدمت است.

 • برج دزاشیب ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۰۸:۳۱

  قائم‌مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری خبر داد:

  کاهش ارتفاع ساختمان متناسب با پهنه باغ، جایگزین طرح برج-باغ

  قائم‌مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در تشريح طرح جايگزين مصوبه برج باغ‌ها از کاهش ارتفاع ساختمان متناسب با پهنه‌ای که باغ در آن قرار گرفته است، خبر داد.

 • قاسم میرزایی نیکو ۱۳۹۷-۰۲-۲۸ ۰۹:۱۱

  عضو مجمع نمایندگان استان تهران اعلام کرد:

  شهرداری و پلیس مانع تردد خودروهای پلاک شهرستان در پایتخت شوند/ عدم ساماندهی خودروهای مسافرکش یکی از چالش‌های جدی تهران

  عضو مجمع نمایندگان استان تهران از شهردار جدید خواست تا با همکاری پلیس در جهت ساماندهی حوزه حمل و نقل شهری برای ممانعت از تردد خودروهای فاقد مجوز در پایتخت تمهیداتی بیندیشد.

 • تهران ۱۳۹۷-۰۲-۲۷ ۱۱:۴۷

  راه سم‌زدایی از بودجه شهرداری پایتخت با «عوارض دو منظوره» تشریح شد؛

  تامین کامل مخارج نگهداشت شهر با مالیات ۰.۶ درصدی بر املاک/ سهم شارژ شهری در بودجه‌های محلی کشورها ۱۰ برابر ایران/ شارژ« تهران» با فرمول «لندن»

  شهرداری لندن از یک فرمول عادلانه برای دریافت شارژ شهری از مالکان -مالیات محلی بر ملک- استفاده می‌کند که اعمال همین روش ساده اما کارآمد در تهران می‌تواند به نفع بودجه شهرداری و بازار مسکن تمام شود. نرخ شارژ شهری لندن، از نسبت هزینه‌های نگهداشت شهر به ارزش روز کل املاک مسکونی موجود در شهر محاسبه می‌شود. شارژ شهری تهران - عوارض نوسازی- به شکل وارونه تعریف شده و فرآیند اخذ آن معیوب است. سهم این عوارض در بودجه پایتخت یک دهم سایر شهرهای دنیا است.

 • ترافیک ۱۳۹۷-۰۲-۲۷ ۰۹:۳۰

  جواب آزمایش طرح ترافیک تهران

  نتایج یک پژوهش دانشگاهی که به بررسی محدوده طرح ترافیک تهران پرداخته، حکایت از بازدهی «صفر» این طرح در زمینه کاهش ترافیک و به دنبال آن کاهش آلودگی هوا و حتی ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری دارد. این پژوهش نسخه موثر برای علاج عارضه ترافیک را «اخذ عوارض تردد از شبکه معابر» معرفی و برخی از تجارب موفق جهانی در این زمینه را معرفی می‌کند.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۰۸:۳۶

  شهرفروشی، مهم ترین معضل تهران

  علی نوذرپور*: دیروز شورای شهر تهران بعد از چند هفته پرچالش، سرانجام در یک فرآیند مبتنی بر شفافیت، شهردار منتخب کلانشهر تهران را انتخاب کرد. محمد علی افشانی که هم‌اکنون معاون عمرانی وزیر کشور است، در رقابتی تنگاتنگ با سمیع‌الله حسینی مکارم، سرپرست فعلی شهرداری تهران، توانست حداکثر آرا را جلب کرده و منتخب شورای شهر پایتخت شود.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۷-۰۲-۲۰ ۰۷:۵۳

  تبعيض مثبت، دستور کار شهردار

  احمد مسجدجامعی*: توقعات از مدیریت شهری، موضوعی است که می‌توان آن را در دو مرحله بررسی کرد؛ مرحله اول قانون است. شورا تنها و تنها توقع‌هایی از شهردار دارد که در چارچوب قانون باشند. همه اعضای شورا و شهردار منتخب- هر‌کس باشد- موظف به تمکین به قانون هستند و یکی از نواقص برخی برنامه‌های نامزدهای شهرداری، بهره‌نگرفتن از پیشینه قواعد و قوانین بالادست بود.اما در مرحله دوم و در چارچوب قانون، شهروندان توقعاتی از جنس برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت از مدیریت شهری دارند. نخستین توقع، تمرکززدایی است.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۷-۰۲-۱۹ ۰۷:۴۱

  شهردار تهران

  وزیر راه و شهرسازی طی یادداشتی تحت‌عنوان شهردار تهران به اهمیت و تاثیر انتخاب شهردار یک شهر با نگاه ملی به آینده توسعه شهری در ایران پرداخت.

 • شهرداری ۱۳۹۷-۰۲-۱۸ ۰۷:۴۷

  پاكدستی؛ اولويت اول

  ابراهيم امينی*: تهران به اعتبار اینكه هم پایتخت ایران است و با توجه به جمعیتی ١٢ میلیون نفری شناور در شهر از اهمیت وی‍ژه‌ای برخوردار است.

 • شهرداری ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۲:۱۷

  گفت‌وگو با سید محمود حسینی از گزینه‌های شورا برای شهرداری تهران

  تهران باید مشارکت‌محور اداره شود

  بازآفرینی و رویکرد حکمروایی خوب شهری‌ محور اصلی صحبت‌ها و برنامه سیدمحمود حسینی، کاندیدای شهرداری تهران، است. محمود حسینی کارنامه‌ای موفق در استانداری سیستان‌و‌بلوچستان و اصفهان داشته و معتقد است ما برای اداره تهران چاره‌ای جز حرکت به سمت حکمروایی خوب شهری نداریم.

 • شورای شهر ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۰:۳۴

  نامزد برنامه‌ریز شهرداری ارائه کرد؛

  برنامه عملیاتی حل ۵۵ مساله پایتخت/ نسخه ۱۱ مرحله‌ای برای جراحی تهران

  اولین نامزد مدنظر شورای شهر برای شهرداری تهران، برنامه عملیاتی خود را برای «پایتخت تا ۱۴۰۰» اعلام کرد.

 • سید محمدعلی افشانی ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۰۹:۱۵

  سيد محمدعلی افشانی عنوان کرد:

  ارتقای كيفيت زندگی در تهران

  در جلسه روز گذشته شورای شهر تهران سه نفر از كانديداهای شهرداری تهران به ارايه گزارش‌های خود پرداختند. يكی از اين سه كانديدا محمدعلی افشانی، معاون عمرانی وزير كشور است.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۰۹:۰۴

  ۴ نکته کلیدی انتخاب شهردار

  طاها ربانی*: با شروع‌ دور جدید شورای شهر و مدیریت شهری انتخاب یک شهردار کارآمد، اصلی‌ترین چالش شورای شهر تهران بود.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۷-۰۲-۱۵ ۰۹:۳۷

  شهردار تهران؛ انتخاب میان سیاست یا تخصص

  حسن يحيوی*: حال که خیابان بهشت درحال‌وهوای انتخاب شهردار است، مهم‌ترین سؤالی که باید به آن پاسخ داد این است که شهر تهران به چه شهرداری نیاز دارد؟ ویژگی‌های اصلی شهردار چه باید باشد؟ و چرا این ویژگی‌ها برای شهر تهران حیاتی است؟ شهر نیازمند تخصص و نوآوری مبتنی بر خرد جمعی است یا انتخاب‌های مبتنی بر سیاست‌ورزی؟

 • هادی حق شناس ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۰۹:۲۸

  شهرداری تهران می‌تواند ارزان‌تر اداره شود

  هادی حق‌شناس*: شهرداری تهران می‌تواند ارزان‌تر اداره شود به این شرط که در همه بخش‌های آن از مدیران کارآمد و با دانش استفاده شود و هم اینکه بخشی از هزینه‌های غیرضرور حذف شده و درآمدهای پایدار روزانه، ‌ماهانه و سالانه برای شهرداری تهران ایجاد کرد تا بودجه‌اش اصطلاحا صفر باشد، یعنی درآمد و هزینه‌اش یکسان باشد.

 • محسن پورسیدآقایی ۱۳۹۷-۰۱-۲۶ ۱۲:۲۲

  پورسیدآقایی مطرح کرد؛

  آغاز طرح جدید ترافیک تهران اول اردیبهشت/ نرخ کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی تهران تغییری ندارد

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: اجرای طرح جدید ترافیک پایتخت از روز شنبه اول اردیبهشت ماه ۹۷ آغاز خواهد شد.

 • نوروز ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۰۹:۲۷

  رونق تهران‌گردی در نوروز

  جعفر خرازی*: نوروز، بهانه خوبی برای گردشگری است. هر ساله با آغاز بهار و خلوت ‌شدن شهر، شور و ‌اشتیاق شهروندان برای بازدید از موزه‌ها، بنا‌ها و آثار تاریخی بیشتر می‌شود. شهر تهران، با قدمت بیش از ٢٠٠ سال، جاذبه‌های فراوانی دارد.

 • ساختمان ناایمن ۱۳۹۷-۰۱-۱۷ ۱۵:۵۲

  تأکید ستاد مديريت بحران بر حفظ ایمنی شهروندان؛

  وجود ۲۰۰۰ ملک ناایمن در منطقه ۱۲ تهران/ تخریب یک ملک ناایمن با دستور قضایی

  مدیر ستاد بحران منطقه ۱۲ شهرداری تهران گفت: در این منطقه حدود ۲ هزار ملک ناایمن شناسایی که البته تعدادی از آنها به دست خود مالکان رفع خطر و مقاوم‌سازی شده است و مابقی در دستور کار تخریب قرار دارد.

 • مرتضی الویری ۱۳۹۷-۰۱-۱۳ ۱۰:۴۴

  الویری:

  پایتخت نشینان باید هزینه زندگی در تهران را پرداخت کنند

  رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه هر کسی در این شهر زندگی می‌کند، باید هزینه زندگی در آن را بپردازد، گفت: می‌خواهیم شهر را به سمتی پیش ببریم که مردم هزینه خدماتی که به آنها داده می‌شود را پرداخت کنند.

 • مهدی حجت ۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۰۹:۰۵

  حجت مسیر اتصال به شارژ شهری را تشریح کرد؛

  دوره گذار از شهرفروشی/ بن‌بست طبیعی برای تراکم‌فروشی

  معاون شهرسازی شهرداری تهران مسیر دسترسی به درآمد‌های پایدار برای اداره شهر از جمله اتصال شهرداری به شارژ شهری را تشریح کرد.

 • بازدید وزیر راه و شهرسازی از باغ کتاب تهران ۱۳۹۷-۰۱-۱۰ ۱۵:۵۸

  گزارش تصویری: بازدید وزیر راه و شهرسازی از باغ کتاب تهران

  وزیر راه و شهرسازی صبح امروز در راس هیاتی از باغ کتاب تهران و بخش های مختلف آن بازدید کرد.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۱۲-۲۹ ۱۰:۱۲

  تهران زنده، تهران شاد

  احمد مسجدجامعی*: تهران ابرشهری است با یک مجموعه مدیریتی دانا و توانا که کم و بیش در شورا، شهرداری و مدیریت شهری بروز و ظهور یافته است.

 • وحید علی‌قارداشی ۱۳۹۶-۱۲-۲۵ ۱۱:۳۹

  علی‌قارداشی:

  تشریح برنامه ساخت ایستگاه‌ دوم راه‌آهن تهران در قالب طرح TOD/ یزد هاب قطارهای پرسرعت کشور می‌شود

  مديركل دفتر مهندسي و نظارت تأسیسات زيربنايي شرکت راه‌آهن از احداث ایستگاه دوم راه‌اهن شهر تهران جنب ایستگاه مترو «ری» خبر داد و گفت: طبق مطالعات مشاور بین المللی برای احداث ایستگاه‌های سوم و چهارم ۵ پهنه مورد بررسی و مقایسه قرار دارند.

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۱۳:۰۶

  تشدید بحران در شهرداری تهران

  حسین ایمانی جاجرمی*: رابرت پاتنام در کتاب معروف و تاثیرگذار خود به نام «دموکراسی و سنت‌های مدنی» که حاصل مطالعه‌ای طولانی مدت، حدود ۲۰ سال، درباره تاسیس و کارکرد نهاد شورا‌های منطقه‌ای در ایتالیا است، «ثبات کابینه» را به‌عنوان یکی از عوامل مهم پیروزی شورا‌های موفق در برابر شورا‌های شکست خورده ذکر می‌کند.

 • مهدی حجت ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۱۱:۰۶

  برای آسایش شهروندان در ایام نوروز صورت گرفت؛

  ممنوعیت هرگونه ساخت و ساز در شهر تهران برای مدت یک ماه

  معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران گفت: انجام هرگونه فعالیت ساختمانی در سطح شهر به منظور تامین آسایش شهروندان و پیشگیری از تخلفات احتمالی، از فردا (۲۵ اسفند) تا ۲۵ فروردین ۹۷ ممنوع است.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۰:۴۰

  اخبار ضد و نقیض استعفای شهردار تهران

  یک مقام آگاه در شهرداری تهران، استعفای محمدعلی نجفی از سمت شهرداری پایتخت را تایید کرد.

 • دیوان عدالت اداری ۱۳۹۶-۱۲-۱۳ ۱۵:۰۲

  تذکر رئیس دیوان عدالت اداری به وزیرکشور در خصوص نظارت بر ساخت و سازها

  رئیس دیوان عدالت اداری در نامه‌ای به وزیر کشور نسبت به اعمال نظارت دقیق بر ساخت و ساز‌ها از سوی فرمانداران و شهرداران سراسر کشور تذکر داد.

 • خادمي ۱۳۹۶-۱۲-۱۲ ۱۰:۲۱

  طاهرخانی در جلسه پیگری چهار TOD نمونه در کشور عنوان کرد:

  همکاری شرکت عمران شهرهای جدید با راه‌آهن و شهرداری تهران برای اجرای TOD در پرند

  معاون وزیر راه و شهرسازی در نخستین جلسه پیگیری چهار TOD نمونه کشور شامل تهران، قزوین، پرند و یزد از همکاری شرکت عمران شهرهای جدید با راه‌آهن و شهرداری تهران برای اجرای TOD پرند خبر داد و گفت: در نظر داریم که ایستگاه‌های راه‌آهن و مترو به داخل شهر و مراکز اصلی سفر شهر جدید پرند منتقل شوند.

 • نشست ۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۰۸:۵۴

  با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط در وزارت راه و شهرسازی انجام شد:

  گزارش ششمین جلسه کارگروه مشترک انضباط شهری و چهارمین جلسه بررسی کمسیون ماده ۱۰۰/ تاکید بر شناسایی مسئول تخلفات پالادیوم و زمین سعادت‌آباد تهران

  ششمین جلسه کارگروه مشترک انضباط شهری و چهارمین جلسه بررسی کمیسیون ماده ۱۰۰ با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

 • ساخت و ساز ۱۳۹۶-۱۲-۰۳ ۱۶:۵۹

  سه نگرانی در بازآفرینی پایتخت

  علی خانی*: از آغاز دولت دوازدهم و سخنان رئیس جمهوری در جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر راه و شهرسازی، موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده در قالب تولید انبوه مسکن در آن‌ها مطرح و در سطوح مختلف پیگیری شده و برنامه‌های نوسازی شهر‌های مختلف، از جمله تهران را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان شهرداری تهران و سازمان نوسازی همکاری تنگاتنگی با مجموعه دولت داشته و تا حدود زیادی به تکمیل و عملیاتی شدن ایده مربوطه کمک کرده‌اند.