شناسهٔ خبر: 23555 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مسکن و شهرسازی در هفته‌ای که گذشت؛

انتقاد آخوندی از ۳۰۰ پروانه غیرقانونی در اطراف حرم مطهر رضوی در صحن علنی مجلس/ وجود ۱۹ میلیون بد مسکن در کشور/ ساماندهی ۲۷ محله در طی یک سال/ رونق نسبی معاملات بازار مسکن در دو ماهه نخست سال ۹۵

گزارش آخر هفته صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و انتقاد از ۳۰۰ پروانه غیرقانونی ساخت و ساز در اطراف حرم مطهر رضوی، ارایه آمار رونق معاملات بازار مسکن در دو ماهه نخست سال، اعلام وجود ۱۹ میلیون بد مسکن در کشور و لزوم ساماندهی آنها و تاکید بر ساماندهی ۲۷ محله در طی یک سال از جمله مهمترین اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اهم اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته ای که گذشت به شرح جدول زیر است:

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی؛

سخنرانی وزیر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

در حوزه شهرسازی بزرگ‌ترین مشکل شهر‌فروشی در کشور است، یک عده سوداگر پیش از این می‌‌توانستند در هر لحظه و در هر جا ساختمان‌سازی کنند، در مشهد مقدس ۳۰۰ پروانه غیرقانونی برای ساخت و ساز اطراف حرم امام رضا (ع) صادر شده است در حالی که ما در شهرسازی نیازمند انضباط شهری هستیم، نتیجه شهرفروشی این است که در تهران هزاران میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده اما دو هفته هوای سالم در طول سال در تهران نداریم، این چه سرمایه‌گذاری است؟

جزئیات پاسخ‌های وزیر راه و شهرسازی به سوالات نمایندگان خانه ملت (متن کامل را اینجا بخوانید.)

طرح جامع کلانشهر مشهد پس از دو سال توقف در شورای عالی شهرسازی تصویب شده و تعیین حریم کلانشهرها نیز همگی حل و فصل شده است.

عیادت وزیر راه و شهرسازی از فرزند شهید دادمان (متن کامل را اینجا بخوانید.)

وزیر راه و شهرسازی عصر روز گذشته در بیمارستان از فرزند شهید دادمان عیادت کرد و در جریان روند درمان وی قرار گرفت.

انتصاب سرپرست جدید اداره راه و شهرسازی لرستان (متن کامل را اینجا بخوانید.)

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حکمی ناصر خاکی‌پور را به عنوان سرپرست موقت اداره راه و شهرسازی استان لرستان منصوب کرد.

پیام وزیر راه و شهرسازی به مناسبت درگذشت کاظم معمارضیاء (متن کامل را اینجا بخوانید.)

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به مناسبت ضایعه درگذشت استاد دکتر کاظم معمار ضیاء با صدور پیامی، ضمن تسلیت به خانواده آن مرحوم و جامعه معماران و مهندسان کشور برای روح دکتر کاظم معمارضیاء طلب آرامش و آمرزش کرد.

بازدید از نمایشگاه خط علی شیرازی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

وزیر راه و شهرسازی همراه مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی از گالری خط علی شیرازی هنرمند خطاط کشور بازدید کرد.

سخنرانی در هجدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار (متن کامل را اینجا بخوانید.)

ارزش و ثروت فرهنگی و انسانی بیرجند با توجه به قدمت تاریخی آن برای همگان روشن و آشکار است. این استان هنوز دارای ثروت انسانی بزرگی است و می‌تواند باعث توسعه کشور شود.

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با شهردار کاشان از انتخاب شهر کاشان به عنوان دبیرخانه جهانی «خانه» خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

با جود ۸۰۰ خانه تاریخی ارزشمند در کاشان و ضرورت مرمت و احیای این خانه‌ها، کاشان به عنوان دبیرخانه جهانی «خانه» انتخاب و دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به عنوان دبیر افتخاری اجلاس «خانه»  انتخاب شد.

حوزه معاونت شهرسازی و معماری؛

جزئیات نامه روسای دانشکده‌های معماری به وزیر راه و شهرسازی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

روسای دانشکده‌های معماری و شهرسازی ۴ دانشگاهِ تهران، علم و صنعت ایران، شهید بهشتی و هنر در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی از مصوبه‌های شورای‌عالی شهرسازی و معماری حمایت کردند.

اعلام شورای‌عالی شهرسازی و معماری برای بررسی مجدد و بازنویسی ضوابط و تراکم مسکونی شهر خرم‌آباد (متن کامل را اینجا بخوانید.)

در نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری به استاندار و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان، مصوبه شورا، پیرامون ضوابط تراکم مسکونی در شهر خرم‌آباد ابلاغ شد.

شرکت عمران و بهسازی شهری ایران؛

تشکیل هجدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار (متن کامل را اینجا بخوانید.)

وزارت راه و شهرسازی به عنوان دبیرخانه این ستادها تلاش در ارتقای هم‌راستایی و هماهنگی بین دستگاه‌های ذیربط دارد که امید است با کمک همه اعضا این روند به طور مناسبی طی شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

وام مقاوم‌سازی، وام ودیعه مسکن، وام نوسازی بافت‌های فرسوده، وام خرید، وام ساخت و ... شکل‌های متفاوتی از بخش ارائه تسهیلات هستند که هم‌اکنون اجرایی شده‌اند

معاونت مسکن و ساختمان؛

مظاهریان از تزریق ۳ هزار میلیارد تومان از صندوق پس‌انداز مسکن یکم به بازار مسکن خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اثرات وام ۸۰ میلیون تومانی بر بازار مسکن از تزریق ۳ هزار میلیارد تومان از محل ثبت نام متقاضیان در مسکن یکم خبر داد.

حسین عبده تبریزی از فعالت موسسات بانکی غیرمجاز در کشور انتقاد کرد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

بانک‌ها باید با هم رقابت کنند و این مقام ناظر یا همان بانک مرکزی است که باید شرایط را کنترل و به وظایفی که برعهده دارند به خوبی عمل کند.

رونق معاملات بازار مسکن و ارایه آمار بازار مسکن طی دو ماهه نخست سال ۹۵ (متن کامل را اینجا بخوانید.)

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طی گزارشی آمار معاملات بازار مسکن تهران را در دو ماهه نخست سال ۹۵ در حالی تشریح کرد که این آمار نشان دهنده رونق معاملات بازار مسکن نسبت به سال گذشته است و در این بین، سهم منطقه ۵ در معاملات بازار مسکن بیشترین سهم در مناطق ۲۲ گانه شهری است.

بانک مسکن؛

ایجاد بازار رهن ثانویه برای نخستین بار در بانک مسکن در گفتگو با رحیمی انارکی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

پیش‌بینی ما این است که با انتشار اوراق‌رهنی، دریچه‌ای برای تامین‌مالی باز خواهد شد و مشکلاتی که پیش‌تر به دلیل رکود پیش می‌آمد و باعث قفل شدن منابع مالی در بانک می‌شد و در قالب اقساط در سال‌های طولانی به بانک برمی‌گشت، برطرف می‌شود.

نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای عالی حفظ حقوق بیت المال؛

معصوم در گفتگویی شورای عالی شهرسازی و معماری را بالاترین مرجع تصمیم گیری برای حوزه شهرسازی عنوان کرد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

درصدد هستیم تا مصوبات شورای‌عالی معماری و شهرسازی درباره تخلفات ساخت و ساز در شهر مشهد اجرایی شود.

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی طی گفتگویی جزئیات ساخت نخستنی سالن همایش مطابق با مقررات ملی ساختمان را تشریح کرد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

سالن خسرو پاکدامن به یاد بنیانگذار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مطابق با کلیه استانداردهای بین‌المللی و مبحث مقررات ملی ساختمان ساخته شد.

شرکت عمران شهرهای جدید؛

آخرین وضعیت شهرهای جدید (متن کامل را اینجا بخوانید.)

براساس نتایج طرح جامع مسکن، تا سال ۱۴۰۵، احداث جمعاً ۸/۴ میلیون واحد مسکونی در مناطق شهری مورد نیاز است؛  از این تعداد ۲/۲ میلیون واحد مربوط به نوسازی بافت و ۶/۲ میلیون واحد کمبود و نیاز جدید است.

نظر شما