دیدگاه

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۷:۴۴

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  تعارض منافع و گفتگوی اجتماعی

  دکتر عباس آخوندی*: ابلاغ دستورالعمل منع قبول منافع متعارض در میان مهندسان، کارمندان دولت، فعالان حرفه‌ای و کسانی که در پی ساخت خانه و یا ساختمانی برای خود هستند واکنش‌های متفاوتی داشته‌است.

 • ساخت ساختمان ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۱۵

  بازنگری در مقررات نگهداری ساختمان‌ها

  حامد خانجانی*: بیش از یک‌سال از حریق ۳۰/ ۱۰/ ۹۵ مرکز تجاری ۱۷ طبقه پلاسکو که منجر به فروریزش کامل ساختمان و از بین رفتن ۲۱ نفر از هموطنان (۱۶ نفر آتش‌نشان و ۵ نفر مردم عادی) و سرمایه‌های مادی و معنوی این ساختمان شد، می‌گذرد.

 • داود پرهیزکار ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۰۷:۵۷

  توسعه پایدار و توان اقلیمی

  داود پرهیزکار*: سال هاست که بحث توسعه پایدار در جوامع بین المللی و ایران مطرح شده است؛ اما توسعه پایدار چیست؟ چه فرقی با توسعه ناپایدار دارد؟ در گذشته تصور حاکم این بود که محیط زیست به طور عمده برای استفاده و استثمار از سوی انسان ایجاد شده است.

 • فرودگاه برف ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۱۱:۵۰

  فرودگاه بهانه است

  سلیمان محمدی*: بارش سنگین برف هفته گذشته خیلی‌ها را غافلگیر کرد، حتی کسانی که از آن خبر داشتند. همین مسئله هم باعث شد انتقاداتی به همه مسئولان مدیریت این بحران وارد شود.

 • رضا مقدسی ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۵:۲۶

  پیام تسلیت رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی:

  مرحوم مقدسی تلاش برای سختکوشی حرفه‌ای را سرمشق خود قرار داد

  رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت مدیر عامل سابق خبرگزاری مهر اظهار داشت: آنچه كه مرحوم مقدسی بر ذهنمان حك كرده است جز تعهد حرفه ای، اخلاق نیکو و تلاش انقلابی نبود.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۱:۰۹

  دوره بازگشت زلزله تهران، ابهامات و نگرانی‌ها

  علی بیت اللهی*: دوره بازگشت زلزله، پارامتر مهمی در مطالعات خطر زلزله است. این عبارت از سویی دیگر، گاه اسباب نگرانی تعدادی از شهروندان در کلانشهر‌های تهران و کرج و سایر مراکز جمعیتی اطراف تهران نیز می‌شود. چرا که که گفته می‌شود از دوره بازگشت زلزله تهران، مدت زمانی قابل ملاحظه‌ای گذشته است و لذا این احساس در مردم تقویت می‌شود که حسب این گفتارها، باید هر آن منتظر آن زلزله مهیب و موعود بود!

 • محمدجواد حق‌شناس ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۰۹:۳۶

  ارزانی مُشک و فراوانی شادی در شهر

  محمدجواد حق‌شناس*: شهر‌های امروز به دلایل گوناگون و در روال‌های روزمره ملال‌ها و گاه خستگی‌هایی را در پی دارند که گاه ناگزیر است و البته خب هستند؛ اما یک مدیریت ‌شهری که می‌داند شهروندانش از ملال‌های شهری گاه خسته‌اند قاعدتا فرصت‌هایی را در شهر به وجود می‌آورد تا شهروندان قدری بیاسایند و شهر با خوش‌احوالی شهروندانش خوش‌احوال‌تر شود.

 • مهندسی ساختمان ۱۳۹۶-۱۱-۱۳ ۰۹:۳۷

  بازنگری در قانون سازمان نظام مهندسی ساختمان

  حامد خانجانی*: موارد متعددی در ناکارآمدی سازمان‌ها و انحراف از اهداف شکل‌گیری‌شان شناسایی می‌شود که ضعف در تنظیم قوانین و وجود مقررات متعارض در حوزه فعالیت آن‌ها از اهم موارد است؛ مساله‌ای که درخصوص قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، آیین‌نامه‌های اجرایی آن و عملکرد سازمان نظام مهندسی از بدو تاسیس تا امروز نیز مطرح است.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۱۲ ۰۸:۱۶

  حکمرانی خوب،کنترل فساد

  حامد مظاهریان*: متأسفانه اکنون موضوع فساد اداری در ایران و مقابله با آن، در افشاگری و معرفی افراد خلاصه می‌شود و در عمل اقدامی مشخص که به صورت ساختاری امکان فساد را منتفی کند در دستورکار قرار نمی‌گیرد.

 • مهندسی ساختمان ۱۳۹۶-۱۱-۱۱ ۰۷:۲۷

  تعارض منافع در نهاد‌های صنفی

  یوسف مولائی*: دستورالعمل اجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم می‌آورد، با امضای وزیر راه و شهرسازی در تاریخ ۵/ ۱۱/ ۹۶ با هدف تعریف الگوی رفتاری برای دارندگان پروانه اشتغال مهندسی متولد شد.

 • ناصر فکوهی ۱۳۹۶-۱۱-۱۰ ۰۷:۴۸

  کلان‌شهر‌های غیرقابل زندگی؟

  ناصر فکوهی*: در سال‌های دهه ١٣٥٠، سازمان برنامه‌وبودجه طرحی را با همکاری دولت فرانسه و شرکت مهندسین مشاور «ستیران» به اجرا درآورد که گزارش آن در سال ١٣٥٥ با عنوان «گزارش مطالعه استراتژی درازمدت طرح آمایش سرزمین» منتشر شد.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۸:۵۴

  بحران برف یا فرهنگ؟

  اگر باران و برف می‌بارد، اطلاعات هواشناسی را چک نمی‌کنیم، ماشین را روشن می‌کنیم و به جاده می‌زنیم و در نهایت هم با اوج گرفتن بارش، در راه می‌مانیم. خودمان مقصریم یا باید دیگران را محکوم کنیم؟

 • بازدید ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۸:۳۶

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی:

  روز سخت راه، در عین شادمانی برف/ تشریح اقدامات وزارت راه و شهرسازی در بخش جاده‌ای، هوایی و ریلی طی ۲ روز گذشته

  وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی، بازدید از آزادراه تهران - قم را اینگونه تشریح کرد: ساعت ۲ بعدازظهر به منظور ارزیابی عینی آزادراه تهران–قم به سمت قم عزیمت کردم. تا راهداری نعل‌بندان در نیمه راه رفتم و مطمئن شدم که تمامی در راه‌ماندگان رها شده‌اند و خط قم-تهران روان لیکن، خط تهران-قم با مشکلاتی مواجه بود. در راهداری، به همکاران راهدارم که شبِ گذشته تا صبح نخوابیده بودند، خدا قوت گفتم و از آنها گزارش کارها را گرفتم و برخی هما‌هنگی‌ها را انجام دادم.

 • مظفر صرافی ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۷:۲۹

  باز بانگی از نیستان می‌رسد

  مظفر صرافی*: در سوته دلی" که بامن دیگر، رغبتی نیست به دیدادر کسی" غرق در " فکر این خانه چه وقت آبادان"، چندی است پیله ای از اندوه به دور خودتنیده بودم و چنگ بر غم غربت ایران می زدم که سروش امیدی درونم نهیب برآورد: ز جا برخیز و "برو آنجا که بود چشمی و گوشی با کس" گفتا "بخوان به نام گل سرخ، در صحاری شب، که باغ ها همه بیدار و بارور گردند. "

 • نقی امیراسماعیلی کناری ۱۳۹۶-۱۱-۰۸ ۰۸:۰۹

  صدا و سیما و شبکه بندر و دریا

  امیراسماعیلی کناری*: آمار نشان می‌دهد حمل و نقل دریایی کالا در ایران دارای جایگاهی کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی است و رسانه ملی کشور می‌تواند با تولید و انتشار خبر و گزارش افکار عمومی را با فرهنگ بندر، دریا، سواحل و دریانوردی آگاه سازد.

 • فرج الله رجبی ۱۳۹۶-۱۱-۰۷ ۱۰:۵۹

  در یک یادداشت مطرح شد:

  واکنش رجبی به منع فعالیت ساختمانی کارمندان ۹ دستگاه دولتی: ابلاغیه آخوندی عالی و قابل دفاع است

  فرج‌الله رجبی*: در یك كلام می‌توان ابلاغیه اخیر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی كشور در رابطه با افراد چندشغله فعال در حوزه مهندسی ساختمان كشور را مثبت ارزیابی كرد.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۱-۰۷ ۱۰:۳۱

  شگردهای پیـش‌بینـی کنندگان زلـزله و اعتبارسنجی آنها

  دکتر علی بیت اللهی*: در پی رخداد هر زلزله بزرگی و به‌ویژه زلزله‌ای که تهران را تحت‌تاثیر قرار دهد، اشخاص و گروه‌هایی که نیات و اهداف متفاوتی دارند، فضایی از ادعاها را در خصوص پیش‌بینی زلزله بوجود می‌آورند. این ادعاها گاه و بیگاه، انتظاراتی را ایجاد می‌کند که پیش‌بینی زلزله‌ها از مراکز تخصصی و علمی هم درخواست می‌شود.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۱۱-۰۶ ۱۶:۲۰

  پایان جزیره‌نشینی پایتخت

  احمد امانی*: با دورشدن و زاویه‌گرفتن از تمامی تحلیل‌های این روزها پیرامون آنچه در شهرستان‌های ایران گذشت، می‌توان به نکته‌ای نو در تحولات این روزها پی‌برد که شاید از دید بسیاری پنهان مانده باشد. شکی نیست بی‌کاری و فقر اقتصادی بیشتر کسانی که در نارضایتی‌ها شرکت کردند، از عوامل این حضور خیابانی است، اما به نظر می‌رسد تحول فکری- اجتماعی در شهرستان‌های ایران عامل اصلی این حضور خیابانی باشد.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۶-۱۱-۰۶ ۰۹:۰۶

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  مهندسان جوان برای آینده بهتر خودتان بجنگید/ تحقق هدفی مهم در مسیر مبارزه با فساد در حوزه خدمات مهندسی

  وزیر راه و شهرسازی به دنبال ابلاغ دستورالعمل اجرایی منع پذیرش و یا قبول منافع متعارض در ارایه خدمات مهندسی ساختمان در یادداشتی با عنوان"مهندسان جوان؛ اینک نوبت شماست که برای آینده بهتر خودتان بجنگید" مهندسان را در برداشتن گامی استوار در راه مبارزه با فساد نهادین شده در حوزه خدمات مهندسی ساختمان، فراخواند.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۵ ۲۲:۲۳

  منع مداخله کارمندان دولت در ارائه خدمات مهندسی ساختمان

  حامد مظاهریان*: از این پس مهندسانی که در دولت اشتغال دارند، لازم است تا بین کار دولتی و کار در نظام مهندسی ساختمان تنها یکی را انتخاب نمایند.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۵ ۰۷:۴۹

  یادداشت؛

  لزوم اتکا به داده‌های شفاف حوزه مسکن در شروع دوران رونق

  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی طی انتشار مطلبی در کانال تلگرامی خود با تأکید بر لزوم اتکا به داده‌های شفاف حوزه مسکن در شروع دوران رونق به تشریح وضعیت بازار مسکن در شهر تهران و وضعیت موجود شاخص‌های بخش مسکن پرداخت.

 • علی بیت‌الهی ۱۳۹۶-۱۱-۰۴ ۰۸:۴۳

  به آنهایی که از زلزله می‌ترسند

  «ز» زلزله مثل «ز» زندگی زیباست

  دکتر علی بیت‌اللهی*: باید به زلزله جور دیگری هم بنگریم. بدین‌معنا لازم است تا چشم‌هایمان را کمی با ملایمت شستشو دهیم و زیبایی را که در زلزله است ببینیم.

 • ترافیک ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۹:۴۹

  طرح ترافیک نیازمند بازسازی کامل

  محمدعلی کرونی*: نسخه جدید طرح ترافیک تهران که برای اجرا از ابتدای سال ۹۷ توسط مدیران ترافیکی شهرداری دنبال می‌شود، قرار است تنها در پهنه‌ای به وسعت ۳۲ کیلومترمربع معادل حداکثر پنج درصد از کل مساحت پایتخت اجرا شود، در حالی که استمرار اجرای طرح ترافیک فعلی به مدت چهار دهه تقریبا بدون هیچ تغییری در تعریف محدوده، نحوه اجرا و شرایط اعمال محدودیت تردد، ایجاب می‌کند مدیریت شهری به‌جای بسنده کردن به برخی تغییرات جزئی، ناقص و کم‌اثر طرح ترافیک، آن را به‌طور کامل بازسازی کند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۰۸:۱۹

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  پول سمی پنجه‌ فساد مالی بر گلوی اقتصاد/ ۴ راهکار برای نجات نظام پولی و بانکی کشور

  وزیر راه و شهرسازی عضو شورای پول و اعتبار در یادداشتی با عنوان پول سمی پنجه فساد مالی بر گلوی اقتصاد به بیان ۴ راهکار برای مبارزه با پول سمی در نظام پولی و بانکی و نجات آن، پرداخت.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۰۷:۵۹

  نشانه‌هایی روشن از رونق در بازار مسکن

  حامد مظاهریان*: اکنون گزارش‌های حاصله حکایت از آن دارد که بازار مسکن روند بهبود را طی می‌کند و معاملات در این بخش رشد قابل توجهی دارد. البته برای مشخص شدن روند بازار مسکن نیازمند سنجش فاکتورها و شاخص‌های مختلف هستیم، اما اگر تعداد مبایعه‌نامه‌ها، حجم معاملات و رشد قیمت مسکن را سنجه رونق بازار مسکن قرار دهیم آمار حکایت از روندی روبه رشد و حرکت به سوی رونق دارد.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۷:۱۷

  پلاسکو درسی تلخ برای نگهداری ساختمان‌ها

  حامد مظاهریان*: حادثه پلاسکو را باید هشداری بدانیم تا حقیقت آسیب‌پذیری جدی شهرهای بزرگ و دارای تمرکز جمعیت و سرمایه‌های کشور، به باور همگان به ویژه مدیران دستگاه‌ها بنشیند.

 • پلاسکو ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۰:۴۰

  درس‌هایی که حادثه پلاسکو به ما آموخت

  اگرچه همواره از حادثه غم بار پلاسکو برای بزرگداشت یاد و خاطره شهدای آتش نشان یاد می شود، اما تجربه نشان داده معمولا از چنین حوادثی برای رفع مشکلات ساختمان ها درس نیاموخته ایم.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۸:۵۳

  پیمانه‌های سنجش عملکرد سازمان نظام مهندسی

  حامد مظاهریان*: روز گذشته در همایش ملی "نگهداری از ساختمان‌ها و حفاظت در برابر حریق با نگاهی به حادثه پلاسکو" شرکت داشتم. در بخشی از سخنرانی، یادآور شدم که برای سنجش عملکرد یک نهاد باید سنگ محکی بیابیم تا بتوانیم به وسیله آن میزان موفقیت آن نهاد را پایش کنیم. پیش تر در یادداشتی با همین رویکرد از عدم موفقیت فرهنگستان‌ها سخن گفتم.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۰۹:۰۳

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  مهندسان و احقاق حقوق آنان

  عباس آخوندی*: مدت‌ها بود که در پی لغو رویه‌ی ناعادلانه اخذ ۵% از حق مهندسی مهندسان توسط سازمان‌های نظام مهندسی بودم. امروز پس از بررسی‌های حقوقی توانستم این جراحی را به نفع مهندسان حرفه‌ای عزیز که از دست‌رنج خدمات مهندسی خود ارتزاق می‌کنند انجام دهم.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۰۹:۳۶

  چند نکته درباره زلزله ۴.۳ فیروزکوه

  رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیات زلزله شب گذشته فیروزکوه را تشریح کرد.