دیدگاه

 • عباس آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۴:۱۲

  برنامه ملی بازآفرینی شهری

  عباس آخوندی*: امروز شهرهای ایران با دو چالش بنیادین قابلیت زندگی (liveability) و روانی حرکت و جابه‌جایی (mobility) مواجهند. در بحث قابلیت زندگی هرچند به ظاهر تعداد انباشت مسکن در ایران از تعداد خانوارها فزون‌تر است، در عین حال برآورد می‌شود که ۱۹ میلیون نفر در بدمسکنی زندگی می‌کنند. چالش کُندی، صعوبت و نارسایی حرکت در درون کلان‌شهرها و همچنین بین مرکزهای آنها و حومه‌شان، کمبود شناخته شده‌ای است که جای بحث آن اینجا نیست.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۸:۱۴

  ۱۰ الزام مالی طرح بازآفرینی شهری

  محمدهاشم بت‌شکن*: رئیس‌جمهوری روز پنج‌شنبه در اقدامی بزرگ، برنامه ملی بازآفرینی شهری را آغاز و آن را هدیه دولت دوازدهم به مردم دانست.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۰۸:۵۹

  در یک یادداشت مطرح شد:

  هشدار مجدد معاون آخوندی به رئیس نظام مهندسی ساختمان/ تاکید بر عدم سرپیچی از ابلاغیه‌های حاکمیتی

  امروز لزوم اصلاحات در ساختار نظام مهندسی ساختمان دیگر برکسی پوشیده نیست. وزارت راه و شهرسازی در تلاش است تا ساختار موجود را به نفع جامعه و مهندسی کشور اصلاح کند و صدور دو ابلاغیه اخیر وزیر راه و شهرسازی نیز در این راستا صورت گرفت، اما رئیس محترم سازمان در برابر اصلاحات مقاومت کرد و پس از چندی آن را غیر قانونی دانست و دستور به عدم اجرا داد.

 • بلندمرتبه سازی ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۰۷:۰۷

  جانمایی برج‌های بلندمرتبه

  آناهیتا گودرزی*: سال‌ها کارشناسان گوناگون از معضلات شهر تهران سخن می‌گفتند. اینکه ظرفیت زیست‌پذیری تهران پایان یافته است (اعلام رسمی سازمان محیط زیست در سال ۸۲)، موضوع تهدید منابع آبی پایتخت، کاهش بی‌سابقه ذخیره و پوشش‌های گیاهی شهر و ناایمنی شهر تهران در مواجهه با آسیب‌های احتمالی ناشی از بلایای طبیعی یا حوادث دیگر. اما متاسفانه شهر تهران در بیش از یک دهه گذشته روز به روز بیشتر آماج ساخت و ساز‌های بی‌رویه قرار گرفت.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۱۱:۴۱

  ۵ عبرت از نماد مدرنیته

  علی بیت اللهی*: پلاسکو برای همه آن‌هایی که خاطراتی از تهران قدیم داشتند و دارند، نماد مدرنیته بود، ساختمانی اعجاب آور با فولادی که از اروپا وارد شده بود و نوآوری جالب مهندسی در طراحی آن در زمان ساخت، این بنا در سال ۱۳۳۹ (حدود ۵۶ سال قبل از فروریزش آن) یک اثر مهندسی ممتاز تلقی می‌شد و در زمان ساخت، جزو مرتفع‌ترین ساختمان تهران و کشور بود.

 • پلاسكو ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۰۸:۰۲

  بازتولید پلاسکو‌های اقتصادی

  نیما نامداری*: بیش از یک سال از فاجعه پلاسکو گذشته و اکنون می‌توانیم از خود بپرسیم که چه درس‌هایی از این فاجعه آموختیم. به گمان من هیچ! نه نشانه‌ای از تغییر در ضوابط ایمنی ساختمان‌ها وجود دارد، نه استقبال از بیمه آتش‌سوزی تغییر محسوسی کرده، نه در برخورد با تخلفات ایمنی در واحد‌های صنفی تغییری ایجاد شده، نه مهارت‌ها و امکانات مدیریت بحران بهبود چشمگیری داشته است.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۷:۴۴

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  تعارض منافع و گفتگوی اجتماعی

  دکتر عباس آخوندی*: ابلاغ دستورالعمل منع قبول منافع متعارض در میان مهندسان، کارمندان دولت، فعالان حرفه‌ای و کسانی که در پی ساخت خانه و یا ساختمانی برای خود هستند واکنش‌های متفاوتی داشته‌است.

 • ساخت ساختمان ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۱۵

  بازنگری در مقررات نگهداری ساختمان‌ها

  حامد خانجانی*: بیش از یک‌سال از حریق ۳۰/ ۱۰/ ۹۵ مرکز تجاری ۱۷ طبقه پلاسکو که منجر به فروریزش کامل ساختمان و از بین رفتن ۲۱ نفر از هموطنان (۱۶ نفر آتش‌نشان و ۵ نفر مردم عادی) و سرمایه‌های مادی و معنوی این ساختمان شد، می‌گذرد.

 • داود پرهیزکار ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۰۷:۵۷

  توسعه پایدار و توان اقلیمی

  داود پرهیزکار*: سال هاست که بحث توسعه پایدار در جوامع بین المللی و ایران مطرح شده است؛ اما توسعه پایدار چیست؟ چه فرقی با توسعه ناپایدار دارد؟ در گذشته تصور حاکم این بود که محیط زیست به طور عمده برای استفاده و استثمار از سوی انسان ایجاد شده است.

 • فرودگاه برف ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۱۱:۵۰

  فرودگاه بهانه است

  سلیمان محمدی*: بارش سنگین برف هفته گذشته خیلی‌ها را غافلگیر کرد، حتی کسانی که از آن خبر داشتند. همین مسئله هم باعث شد انتقاداتی به همه مسئولان مدیریت این بحران وارد شود.

 • رضا مقدسی ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۵:۲۶

  پیام تسلیت رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی:

  مرحوم مقدسی تلاش برای سختکوشی حرفه‌ای را سرمشق خود قرار داد

  رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت مدیر عامل سابق خبرگزاری مهر اظهار داشت: آنچه كه مرحوم مقدسی بر ذهنمان حك كرده است جز تعهد حرفه ای، اخلاق نیکو و تلاش انقلابی نبود.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۱:۰۹

  دوره بازگشت زلزله تهران، ابهامات و نگرانی‌ها

  علی بیت اللهی*: دوره بازگشت زلزله، پارامتر مهمی در مطالعات خطر زلزله است. این عبارت از سویی دیگر، گاه اسباب نگرانی تعدادی از شهروندان در کلانشهر‌های تهران و کرج و سایر مراکز جمعیتی اطراف تهران نیز می‌شود. چرا که که گفته می‌شود از دوره بازگشت زلزله تهران، مدت زمانی قابل ملاحظه‌ای گذشته است و لذا این احساس در مردم تقویت می‌شود که حسب این گفتارها، باید هر آن منتظر آن زلزله مهیب و موعود بود!

 • محمدجواد حق‌شناس ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۰۹:۳۶

  ارزانی مُشک و فراوانی شادی در شهر

  محمدجواد حق‌شناس*: شهر‌های امروز به دلایل گوناگون و در روال‌های روزمره ملال‌ها و گاه خستگی‌هایی را در پی دارند که گاه ناگزیر است و البته خب هستند؛ اما یک مدیریت ‌شهری که می‌داند شهروندانش از ملال‌های شهری گاه خسته‌اند قاعدتا فرصت‌هایی را در شهر به وجود می‌آورد تا شهروندان قدری بیاسایند و شهر با خوش‌احوالی شهروندانش خوش‌احوال‌تر شود.

 • مهندسی ساختمان ۱۳۹۶-۱۱-۱۳ ۰۹:۳۷

  بازنگری در قانون سازمان نظام مهندسی ساختمان

  حامد خانجانی*: موارد متعددی در ناکارآمدی سازمان‌ها و انحراف از اهداف شکل‌گیری‌شان شناسایی می‌شود که ضعف در تنظیم قوانین و وجود مقررات متعارض در حوزه فعالیت آن‌ها از اهم موارد است؛ مساله‌ای که درخصوص قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، آیین‌نامه‌های اجرایی آن و عملکرد سازمان نظام مهندسی از بدو تاسیس تا امروز نیز مطرح است.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۱۲ ۰۸:۱۶

  حکمرانی خوب،کنترل فساد

  حامد مظاهریان*: متأسفانه اکنون موضوع فساد اداری در ایران و مقابله با آن، در افشاگری و معرفی افراد خلاصه می‌شود و در عمل اقدامی مشخص که به صورت ساختاری امکان فساد را منتفی کند در دستورکار قرار نمی‌گیرد.

 • مهندسی ساختمان ۱۳۹۶-۱۱-۱۱ ۰۷:۲۷

  تعارض منافع در نهاد‌های صنفی

  یوسف مولائی*: دستورالعمل اجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم می‌آورد، با امضای وزیر راه و شهرسازی در تاریخ ۵/ ۱۱/ ۹۶ با هدف تعریف الگوی رفتاری برای دارندگان پروانه اشتغال مهندسی متولد شد.

 • ناصر فکوهی ۱۳۹۶-۱۱-۱۰ ۰۷:۴۸

  کلان‌شهر‌های غیرقابل زندگی؟

  ناصر فکوهی*: در سال‌های دهه ١٣٥٠، سازمان برنامه‌وبودجه طرحی را با همکاری دولت فرانسه و شرکت مهندسین مشاور «ستیران» به اجرا درآورد که گزارش آن در سال ١٣٥٥ با عنوان «گزارش مطالعه استراتژی درازمدت طرح آمایش سرزمین» منتشر شد.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۸:۵۴

  بحران برف یا فرهنگ؟

  اگر باران و برف می‌بارد، اطلاعات هواشناسی را چک نمی‌کنیم، ماشین را روشن می‌کنیم و به جاده می‌زنیم و در نهایت هم با اوج گرفتن بارش، در راه می‌مانیم. خودمان مقصریم یا باید دیگران را محکوم کنیم؟

 • بازدید ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۸:۳۶

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی:

  روز سخت راه، در عین شادمانی برف/ تشریح اقدامات وزارت راه و شهرسازی در بخش جاده‌ای، هوایی و ریلی طی ۲ روز گذشته

  وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی، بازدید از آزادراه تهران - قم را اینگونه تشریح کرد: ساعت ۲ بعدازظهر به منظور ارزیابی عینی آزادراه تهران–قم به سمت قم عزیمت کردم. تا راهداری نعل‌بندان در نیمه راه رفتم و مطمئن شدم که تمامی در راه‌ماندگان رها شده‌اند و خط قم-تهران روان لیکن، خط تهران-قم با مشکلاتی مواجه بود. در راهداری، به همکاران راهدارم که شبِ گذشته تا صبح نخوابیده بودند، خدا قوت گفتم و از آنها گزارش کارها را گرفتم و برخی هما‌هنگی‌ها را انجام دادم.

 • مظفر صرافی ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۷:۲۹

  باز بانگی از نیستان می‌رسد

  مظفر صرافی*: در سوته دلی" که بامن دیگر، رغبتی نیست به دیدادر کسی" غرق در " فکر این خانه چه وقت آبادان"، چندی است پیله ای از اندوه به دور خودتنیده بودم و چنگ بر غم غربت ایران می زدم که سروش امیدی درونم نهیب برآورد: ز جا برخیز و "برو آنجا که بود چشمی و گوشی با کس" گفتا "بخوان به نام گل سرخ، در صحاری شب، که باغ ها همه بیدار و بارور گردند. "

 • نقی امیراسماعیلی کناری ۱۳۹۶-۱۱-۰۸ ۰۸:۰۹

  صدا و سیما و شبکه بندر و دریا

  امیراسماعیلی کناری*: آمار نشان می‌دهد حمل و نقل دریایی کالا در ایران دارای جایگاهی کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی است و رسانه ملی کشور می‌تواند با تولید و انتشار خبر و گزارش افکار عمومی را با فرهنگ بندر، دریا، سواحل و دریانوردی آگاه سازد.

 • فرج الله رجبی ۱۳۹۶-۱۱-۰۷ ۱۰:۵۹

  در یک یادداشت مطرح شد:

  واکنش رجبی به منع فعالیت ساختمانی کارمندان ۹ دستگاه دولتی: ابلاغیه آخوندی عالی و قابل دفاع است

  فرج‌الله رجبی*: در یك كلام می‌توان ابلاغیه اخیر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی كشور در رابطه با افراد چندشغله فعال در حوزه مهندسی ساختمان كشور را مثبت ارزیابی كرد.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۱-۰۷ ۱۰:۳۱

  شگردهای پیـش‌بینـی کنندگان زلـزله و اعتبارسنجی آنها

  دکتر علی بیت اللهی*: در پی رخداد هر زلزله بزرگی و به‌ویژه زلزله‌ای که تهران را تحت‌تاثیر قرار دهد، اشخاص و گروه‌هایی که نیات و اهداف متفاوتی دارند، فضایی از ادعاها را در خصوص پیش‌بینی زلزله بوجود می‌آورند. این ادعاها گاه و بیگاه، انتظاراتی را ایجاد می‌کند که پیش‌بینی زلزله‌ها از مراکز تخصصی و علمی هم درخواست می‌شود.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۱۱-۰۶ ۱۶:۲۰

  پایان جزیره‌نشینی پایتخت

  احمد امانی*: با دورشدن و زاویه‌گرفتن از تمامی تحلیل‌های این روزها پیرامون آنچه در شهرستان‌های ایران گذشت، می‌توان به نکته‌ای نو در تحولات این روزها پی‌برد که شاید از دید بسیاری پنهان مانده باشد. شکی نیست بی‌کاری و فقر اقتصادی بیشتر کسانی که در نارضایتی‌ها شرکت کردند، از عوامل این حضور خیابانی است، اما به نظر می‌رسد تحول فکری- اجتماعی در شهرستان‌های ایران عامل اصلی این حضور خیابانی باشد.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۶-۱۱-۰۶ ۰۹:۰۶

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  مهندسان جوان برای آینده بهتر خودتان بجنگید/ تحقق هدفی مهم در مسیر مبارزه با فساد در حوزه خدمات مهندسی

  وزیر راه و شهرسازی به دنبال ابلاغ دستورالعمل اجرایی منع پذیرش و یا قبول منافع متعارض در ارایه خدمات مهندسی ساختمان در یادداشتی با عنوان"مهندسان جوان؛ اینک نوبت شماست که برای آینده بهتر خودتان بجنگید" مهندسان را در برداشتن گامی استوار در راه مبارزه با فساد نهادین شده در حوزه خدمات مهندسی ساختمان، فراخواند.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۵ ۲۲:۲۳

  منع مداخله کارمندان دولت در ارائه خدمات مهندسی ساختمان

  حامد مظاهریان*: از این پس مهندسانی که در دولت اشتغال دارند، لازم است تا بین کار دولتی و کار در نظام مهندسی ساختمان تنها یکی را انتخاب نمایند.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۵ ۰۷:۴۹

  یادداشت؛

  لزوم اتکا به داده‌های شفاف حوزه مسکن در شروع دوران رونق

  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی طی انتشار مطلبی در کانال تلگرامی خود با تأکید بر لزوم اتکا به داده‌های شفاف حوزه مسکن در شروع دوران رونق به تشریح وضعیت بازار مسکن در شهر تهران و وضعیت موجود شاخص‌های بخش مسکن پرداخت.

 • علی بیت‌الهی ۱۳۹۶-۱۱-۰۴ ۰۸:۴۳

  به آنهایی که از زلزله می‌ترسند

  «ز» زلزله مثل «ز» زندگی زیباست

  دکتر علی بیت‌اللهی*: باید به زلزله جور دیگری هم بنگریم. بدین‌معنا لازم است تا چشم‌هایمان را کمی با ملایمت شستشو دهیم و زیبایی را که در زلزله است ببینیم.

 • ترافیک ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۹:۴۹

  طرح ترافیک نیازمند بازسازی کامل

  محمدعلی کرونی*: نسخه جدید طرح ترافیک تهران که برای اجرا از ابتدای سال ۹۷ توسط مدیران ترافیکی شهرداری دنبال می‌شود، قرار است تنها در پهنه‌ای به وسعت ۳۲ کیلومترمربع معادل حداکثر پنج درصد از کل مساحت پایتخت اجرا شود، در حالی که استمرار اجرای طرح ترافیک فعلی به مدت چهار دهه تقریبا بدون هیچ تغییری در تعریف محدوده، نحوه اجرا و شرایط اعمال محدودیت تردد، ایجاب می‌کند مدیریت شهری به‌جای بسنده کردن به برخی تغییرات جزئی، ناقص و کم‌اثر طرح ترافیک، آن را به‌طور کامل بازسازی کند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۰۸:۱۹

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  پول سمی پنجه‌ فساد مالی بر گلوی اقتصاد/ ۴ راهکار برای نجات نظام پولی و بانکی کشور

  وزیر راه و شهرسازی عضو شورای پول و اعتبار در یادداشتی با عنوان پول سمی پنجه فساد مالی بر گلوی اقتصاد به بیان ۴ راهکار برای مبارزه با پول سمی در نظام پولی و بانکی و نجات آن، پرداخت.