دیدگاه

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۲-۲۶ ۰۸:۴۶

  سایه روشن استیضاح‌های سه‌گانه

  عباس آخوندی*: نکته‌ی روشن و برجسته‌ی استیضاح‌های سه‌گانه وزیران در روز‌های پایانی سال، کاربست حق پرسش‌گری مجلس به نمایندگی از ملت بود و نکته‌ی مناقشه‌آمیز آن ارزیابی میزان سودمندی، اثربخشی، هزینه-فایده و مقایسه‌ی آن با سایر روش‌های قانونی پرسش‌گری و گفتگوی اجتماعی بود. در این رخ‌داد نیز، چون هر رویداد سیاسی و اجتماعی دیگری عامل‌های مختلفی درگیر بودند که از میان آن‌ها دو کنشگر مجلس و دولت بازیگرانِ رسمی روی صحنه بودند. لذا، در ارزیابی آن نیز باید به هر دو سو نگاهی کرد و نوری تاباند تا شاید بتوانیم از این اتفاق بسیار پرهزینه‌ی رسمی درسی برای آینده و بهبود شرایط بگیریم.

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۱۳:۰۶

  تشدید بحران در شهرداری تهران

  حسین ایمانی جاجرمی*: رابرت پاتنام در کتاب معروف و تاثیرگذار خود به نام «دموکراسی و سنت‌های مدنی» که حاصل مطالعه‌ای طولانی مدت، حدود ۲۰ سال، درباره تاسیس و کارکرد نهاد شورا‌های منطقه‌ای در ایتالیا است، «ثبات کابینه» را به‌عنوان یکی از عوامل مهم پیروزی شورا‌های موفق در برابر شورا‌های شکست خورده ذکر می‌کند.

 • فرودگاه مهرآباد- باند فرودگاه ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۰:۰۰

  نوسازی ناوگان هوایی گران اما واجب

  نوسازی ناوگان هوایی با توجه به وقوع سوانح پی در پی در صنعت هوانوردی، یک ضرورت گران برای کشور محسوب می شود و با وجود عقب ماندگی های ناشی از تحریم در سال های گذشته، باید نسبت به خرید ۴۰۰ فروند هواپیما جدید اقدام شود که این نوسازی نیاز به بودجه ۳۰ میلیارد دلاری دارد.

 • مقصود اسعدی سامانی ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۴:۴۲

  دوران آخوندی اتفاقات بسیار خوب صنعت حمل‌ونقل هوایی رخ‌ داد

  مقصود اسعدی سامانی*: در دوران وزارت آقای آخوندی اتفاقات بسیار خوبی در صنعت حمل‌ونقل هوایی کشور رخ‌داده است، آزادسازی نرخ بلیت، استفاده از نیرو‌های متخصص، استفاده از برجام در راستای نوسازی ناوگان هوایی کشور ازجمله اقدامات مؤثر در بخش صنعت هوایی کشور بود.

 • مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۱:۴۰

  واکنش مطبوعات به استیضاح‌های زنجیره‌ای؛

  استیضاح و برخی شائبه‌های سیاسی

  استیضاح سه وزیر راه و شهرسازی، تعاون کار و رفاه اجتماعی و همینطور جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم در حالی امروز در مجلس شورای اسلامی کلید خورد که به تحلیل برخی مطبوعات، این استیضاح‌ها دارای رنگ و بوی سیاسی است.

 • هواپيما هما ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۰۷:۵۱

  دبیر سابق انجمن شرکت‌های هواپیمایی عنوان کرد؛

  وظیفه وزیر راه نظارت بر فعالیت ایرلاین نیست/ تاكيد بر تاثیر مثبت سیاست‌های آخوندی در صنعت هوایی

  دبیر سابق انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: ما نباید تصور کنیم که هر سانحه‌ای تنها یک عامل دارد، هر سانحه‌ای که اتفاق می‌افتد ناشی از اختلال در یک سیستم است.

 • لوگو ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۱۱:۱۰

  پا بر روی یاس باید گذارد/ تاکید بر تداوم اقدامات وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر

  رئیس هیات‌مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته طی یادداشتی تحت‌عنوان «پا بر روی یاس باید گذارد» از وزیر راه و شهرسازی و خدمات وی در حوزه حمل و نقل، تقدیر و از طرف اعضای انجمن حمایت قاطع خود را از وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۰۹:۴۱

  سندهای زرین تاریخ صنعت هوایی کشور امروز در دستان وزیر راه و شهرسازیست

  محمد علایی*: درباره بحث استیضاح دکتر آخوندی در جواب متن تلگرامی ایشان باید عرض کنم که جامعه هوانوردی ایران ۴۰ سال بود که رنگ هواپیما نو رو به خودش ندیده بود و خیلی از افراد روند خرید هواپیما را از یاد برده بودیم، وقتی موضوع خرید ‌هواپیما مطرح شد حزب شکست خورده ایی در کشور که از شکست در انتخابات و ارا پرشور مردم سخت در عذاب بود شروع کرد به چرخ لای توافق اولیه با پنج به علاوه یک... از دست دادن دکتر ظریف با جان کری تا ... وقتی برجام به ثمر رسید دوستان کلا زیر پای خودشون را خالی شده دیدند...

 • دومين سفر وزير راه و شهرسازی به مناطق زلزله‌زده استان كرمانشاه ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۰۹:۳۸

  درس‌های زلزله ملارد تهران را دوباره مرور کنیم

  دکتر علی بیت‌اللهی*: از زلزله ۵.۲ ریشتری ملارد تهران، بیش از دو و نیم ماه گذشته است، مردم تهران و کرج و مناطق اطراف محل وقوع زلزله به خوبی این زمین لرزه و مسائل و مشکلات بعدی آن را به یاد دارند.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۲-۲۰ ۱۲:۴۶

  هر جلسه استیضاح چقدر هزینه دارد؟

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی استیضاح سه وزیر راه و شهرسازی، تعاون کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی را دستور کار خود قرار داده اند که نزدیک به شش ماه پیش در جلسات بررسی رای اعتماد کابینه، به این افراد اعتماد کرده بودند.

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۶-۱۲-۲۰ ۰۸:۵۱

  داشته‌های نظريه‌ای عباس آخوندی

  حسین ایمانی جاجرمی*: یکی از مزیت‌های عباس آخوندی در مقام وزیر نسبت به دیگر سیاست‌مداران، بهره‌مندی او از نظریه توسعه است. اگر دیگران به‌طور معمول در قبال مسائل و اتفاقات «واکنشی» هستند و سخنان آنها تکرار همان حرف‌های همیشگی و بدون تحلیل است، او در مقام سیاست‌مداری برآمده از دانشگاه و مدیری باتجربه، در چارچوب فکری ایرانشهر و حکمروایی خوب در جست‌وجوی گشودن راهی برای بن بست‌های توسعه در ایران است.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۰۸:۴۶

  کارنامه تامین مالی مسکن

  محمدهاشم بت‌شکن*:دولت یازدهم با ارثیه‌ای به نام مسکن مهر- به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه ساخت‌وساز دولتی- با بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مخاطب مردمی مواجه بود. فارغ از مشکلات فنی و مهندسی مترتب بر آن که در تخصص نگارنده نیست، این پروژه عظیم فاقد یک پیوست تامین مالی سالم و پایدار بود.

 • عباس آخوندي ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۰۸:۳۶

  استیضاحِ استیضاح

  عباس آخوندی*: مسیرِ پرسش و پاسخ بین مجلس و دولت جاده‌ی یک‌طرفه است. قطعا حرکت در خلاف جهت جریمه‌ی سنگینی دارد. لیکن، این‌بار می‌خواهم برخلاف رویه‌ی معمول، پرسشی را با نمایندگانِ عزیزِ استیضاح‌کننده در میان بگذارم و به‌قول معروف طلب توضیح کنم. و آن این است که آیا این استیضاح پایه‌ی استواری دارد؟ و آیا مراحلِ عرفِ حقوقی شکل‌گیری خود را طی کرده‌است؟ و سرانجام، آیا بر اثرِ آن نکته‌ی تاریکی روشن خواهد شد؟

 • طرح ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۰:۲۵

  منتقدان آخوندی بخوانند

  محمد لطیفی*: عباس آخوندی وزیری است که به زعم ظاهر سیاسی، هیچ گاه در تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی ها، نظرات سیاسی خود را دخالت نداده است.

 • طاهره نصر ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۰۸:۴۶

  الزامات بازآفرینی شهری

  طاهره نصر*: جامعه شهری برای اصلاح، توسعه و تكامل شهر بايد برنامه مناسب و مشخصی داشته باشد و آنها را بر اساس چارچوبی شامل سيستم و مقررات قانونی كه بطور كارآمد برنامه‌ها را تهيه و اجرا كند، تدوين برنامه‌های جامع برای توسعه اجتماعی و اقتصادی، مبارزه با مشكلات محلی، تشكيلات منظم احيای شهری، توانايی مالی از راه درآمدهای محلی، طرح‌هايی برای مسكن خانوارهای جابه‌جا شده و مشاركت شهروندان در حل مسائل و مشكلات شهری را دنبال كند.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۰۹:۵۰

  پیامدهای پنهان استیضاح

  بایزید مردوخی*: استیضاح اختیاری قانونی است که قانون اساسی به نمایندگان مجلس داده است و با ١٠ امضا رسمیت می‌یابد. این اختیار و حق قانونی، تشکیک‌پذیر نیست؛ اما یک نماینده مجلس احتمالا از مردم عادی مسئولیت‌پذیری بالاتری دارد.

 • نمایشگاه بین المللی هوایی پاریس ۱۳۹۶-۱۲-۱۵ ۰۷:۳۵

  ایمنی هوانوردی محتاج دلسوزی همه ذینفعان

  محمد صادق دیجوری*: در گذشته حمل و نقل هوایی از وسایل لوکس محسوب می شد و بیشتر تعلق به بخش مرفه جامعه داشت اما امروزه خصوصاً برای کشور ما که از وسعت زیادی برخوردار است این وسیله حمل و نقلی یک ضرورت محسوب می شود. در سال گذشته میلادی ایمنی هوانوردی به خوبی رعایت شد و سوانح ناچیزی رخ دادند و امن ترین سال هوانوردی جهان نام گرفت.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۲-۱۴ ۰۹:۰۳

  اهمیت پرسش و پاسخ برای روشن شدن حقایق

  حامد مظاهریان*: دانستن حقیقت یکی از مهمترین انگیزه های انسانی در تکاپوی زندگی است و به طور حتم یکی از راه های دستیابی به حقیقت پرسش و پاسخ خواهد بود. بصورتی نهادین انسان می پرسد تا دریابد آنچه را که رخ داده، تا راهی بیابد برای روشنگری و تا قضاوتی داشته باشد عادلانه تر.

 • امضاء آخوندی ۱۳۹۶-۱۲-۱۳ ۰۶:۴۱

  انضباط شهری و تفکیک نظارت از بازرسی ساخت

  عباس آخوندی*: بی‌گمان شهرهای موجود ایران خوب و یا بد تا حد گسترده‌ای متاثر از کار ما مهندسان است. یکی از ریشه‌های شلختگی شهری موجود خلط مبحث مسئولیت کنترل ساختمان است که آیا بر عهده‌ی مهندس ناظر است و یا آنکه وظیفه‌ی شهرداری‌هاست. امروز یک نظریه قانونی در این باره اعلام کردم. از آنجا که این نظر بر زندگی شهری ایران به‌طور وسیعی اثر می‌گذارد، نیاز به توضیح و روشنگری است.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۱۲-۱۲ ۱۱:۵۲

  ۲۳ سال متوسط سن ناوگان هوایی کشور؛

  ضرورت نوسازی ناوگان فرسوده هوایی

  با ورود ۱۱ فروند هواپیمای جدید، متوسط سن ناوگان هوایی کشور به حدود ۲۱ سال رسیده اما با وجود سوانح و چالش های فراروی این صنعت، تداوم سیاست وزارت راه وشهرسازی مبنی بر نوسازی ناوگان هوایی کشور ضروری است.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۱۲-۱۱ ۰۹:۰۶

  باید به سمت مدیریت‌های محلی حرکت کنیم

  شهردار تهران گفت: شهرها در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات کشور خاکریز اول هستند، شهرها از این منظر نیز اهمیت زیادی دارند اما متاسفانه با چالش‌های مختلفی روبرو هستند که بخش عمده‌ای از این چالش‌ها، مسائل مشترک بین همه شهرهای کشور است.

 • سانحه ۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۰۷:۰۹

  سقوط هواپیما یا سقوط اخلاق

  مهرداد نادری: چند روز از قصه تلخی که موجب پرکشیدن ۶۶ پروانه شد می‌گذرد، ۶۶ پروانه که بی گناه به قلب یخ با قدرت تقدیر فرود آمدند، و مهربانانه دعوت حق را لبیک گفتند و به ابدیت پر گشودند، ۶۶ پروانه که رفتنشان منجربه سقوط احساسات یک ملت شد، ملتی که هنوز نمی‌توانند باور این حادثه را در ذهن خود تداعی کنند وقبول بنمایند چنین رُخداد سهمگینی را.

 • سید محسن طباطبایی مزدآبادی ۱۳۹۶-۱۲-۰۸ ۱۳:۵۰

  ۱۰ شهر پایدار جهان را بشناسید

  شهر‌های زوریخ، سنگاپور، استکهلم، وین، لندن، فرانکفورت، سئول، هامبورگ، پراگ و مونیخ ۱۰ شهر برتر جهان از منظر پایداری به حساب می‌آیند.

 • سانحه ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۰۹:۲۰

  دغدغه شهرت با احساسات مردم

  رضا عزيزی: ١١ سپتامبر سال ٢٠٠١ زمانی که دو هواپیما به فاصله‌ای چنددقیقه‌ای به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در آمريكا برخورد کردند و برج‌ها بعد از ریزش ابتدایی، آتش گرفتند و ده‌ها نفر قربانی این حادثه تروریستی تلخ شدند، اولین اتفاقی که در رسانه‌های آمريكا و سایر نقاط دنیا افتاد، این بود که اطلاعاتی از کسانی که در آن دو برج مشغول به کار بودند، منتشر کردند و همه رسانه‌ها به‌خصوص رسانه‌های آمريكا، سعی کردند آخرین اطلاعات را درباره قربانیان حادثه (چند نفر کشته شده‌اند، زخمی‌ها کجا بودند، امدادگران چه می‌کنند و....) مطرح کنند.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۲-۰۶ ۱۰:۴۷

  نقش منابع انسانی در پیشبرد اهداف کلان وزارتخانه

  علی اخلاقی*: وزارت راه و شهرسازی مسئولیتی خطیر و زیربنایی را درکشور عهده دار است و عملاً سیاست گذار و مجری تصمیمات مهم و استراتژیک خود نیز می باشد. بطوریکه زیربنای حرکت، ارتباط، تامین معاش و زندگی را درکشور برنامه ریزی و اجرا می نماید.

 • خادمي امضا ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۱۴:۰۵

  پیام معاون وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز مهندسی

  خیرالله خادمی*: "بهبود مستمر کیفیت زندگی بشری مرهون زحمات تلاشگرانی است که صادقانه در راه خدمت به انسان‌ها عمر خود را با بهره‌گیری از دانش و تجربه خویش صرف نمودند تا آینده‌ای بهتر برای همنوعان خویش رقم زنند.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۰۷:۰۵

  ریشه‌یابی متفاوت سقوط هواپیما

  علی بیت‌اللهی*: سقوط هواپیمای ‌ای تی آر شرکت آسمان در پرواز مسیر تهران – یاسوج، شاید نقطه آغازی باشد برای اتخاذ رویکردهای منطقی. حادثه هواپیمای تهران – یاسوج نشان‌دهنده آن است که استانداردهای جهانی موضوعاتی بی ربط نیستند و تحت هیچ شرایطی و با هیچ توجیهی نباید مورد اغماض واقع شوند.

 • حامد مانی فر ۱۳۹۶-۱۲-۰۴ ۰۸:۵۳

  شناخت راهبردهای بومی‌سازی و مسیر توسعه BIM در کشور

  مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در پیامی اعلام کرد: امید است در این رویداد مهم با همت کارشناسان و علاقمندان این حوزه، دستاوردهای ارزشمندی در شناخت راهبردهای بومی سازی و مسیر توسعه BIM در کشور حاصل آید.

 • ساخت و ساز ۱۳۹۶-۱۲-۰۳ ۱۶:۵۹

  سه نگرانی در بازآفرینی پایتخت

  علی خانی*: از آغاز دولت دوازدهم و سخنان رئیس جمهوری در جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر راه و شهرسازی، موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده در قالب تولید انبوه مسکن در آن‌ها مطرح و در سطوح مختلف پیگیری شده و برنامه‌های نوسازی شهر‌های مختلف، از جمله تهران را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان شهرداری تهران و سازمان نوسازی همکاری تنگاتنگی با مجموعه دولت داشته و تا حدود زیادی به تکمیل و عملیاتی شدن ایده مربوطه کمک کرده‌اند.

 • مقصود اسعدی سامانی ۱۳۹۶-۱۲-۰۳ ۰۸:۱۵

  نوسازی ناوگان هوایی و منافع ملی

  مقصود اسعدی سامانی*: نوسازی ناوگان هوایی کشور به‌طور دقیق در راستای منافع ملی تعریف می‌شود. اگر می‌خواهیم که منافع ملی کشور را تأمین کنیم نیاز به‌توسعه و نوسازی ناوگان هوایی مسافری داریم. از سوی دیگر برقراری عدالت ایجاب می‌کند تا با توسعه حمل و نقل هوایی زمینه بهره‌مندی کل جامعه را از این روش حمل و نقلی ایمن فراهم کنیم.