شهرسازی

کل اخبار:278

 • مصاحبه ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۵:۰۶

  شهردار تهران تشريح كرد:

  جزئيات همكاری مشترک وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران در حوزه بافت‌ فرسوده/ واكاوی زوايای پنهان املاک نجومی در دوره قبل

  شهردار تهران ضمن تشریح راهکارهای حل معضل ترافیک و کاهش آن در پایتخت، توضیحاتی راجع به پشت‌پرده افشاگری املاک نجومی ارایه کرد و گفت:طرح جدیدی را با کمک وزارت راه و شهرسازی تهیه کرده‌ایم که امیدواریم تا آخر هفته تکمیل شود و اساس آن استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی در بافت فرسوده است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۰۹:۰۴

  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش می‌دهد؛

  تشریح ۵ رویکرد اصلی دولت برای تامین مسکن اقشار مختلف مردم

  مجموعه رویکردهای وزارت راه‌و‌شهرسازی در دولت به منظور تامین مسکن که شاملِ تنظیم بازار، نظام تضمین، نظام ساخت و ساز، توليد مسكن و توسعه محيط­‌های مسكونی، نظامات حقوقی مسکن و تنظیم زمین بود، تشریح شد.

 • محمد سعید ایزدی ۱۳۹۶-۰۷-۱۸ ۱۴:۵۴

  وزیر راه و شهرسازی معرفی كرد؛

  محمدسعید ایزدی نماینده وزارت راه و شهرسازی در کمیسیون کلانشهرهای دولت شد

  وزیر راه‌و‌شهرسازی در نامه‌ای به رحمانی‌فضلی رئیس کمیسیون خاص امور کلانشهرتهران و سایر کلانشهرهای دولت، محمدسعید ایزدی را به عنوان نماینده وزارت راه و شهرسازی در آن کمیسیون معرفی کرد.

 • هوا شناسی - آفتابی ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۷:۴۱

  تهران، خالی از «تهران»

  ۱۱۰ سال از روزی كه آقامحمدخان قاجار تهران را به‌عنوان پايتخت كشور انتخاب كرد، می‌گذرد؛ شهری كه در نوروز مراسم تاجگذاری آقامحمدخان در كاخ گلستان را به خود ديد و از ‌سال گذشته هم صاحب روز شد. شهردار تهران در روز تهران پایتخت ایران را از تهران‌بودگی خالی می‌داند و احمد مسجدجامعی به شناسایی ۳۵۰۰ شخصیت منسوب به ری اشاره دارد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۱۶:۰۹

  اختلاف ۳۲ هزار میلیاردی در بدهی‌های شهرداری تهران

  براساس گزارش مالی منتشره از میزان درآمد و هزینه شهرداری تهران در شش ماهه اول سال، هزینه‌های شهرداری نزدیک به یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان از میزان درآمد آن بیشتر شده است، اختلافی که قابل تامل است. براساس این گزارش این اختلاف مربوط به ۹۷۳ میلیارد تومان وام دریافتی و ۲۹۸ میلیارد تومان استرداد واحدهای شهرداری است که هیچ کدام در سیستم درآمدی ثبت نشده‌است.

 • محمدمهدی صفایی ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۰۷:۳۴

  توسعه کیفی و پایدار

  محمدمهدی صفایی*: اگرچه در تعریف کیفیت زندگی، نوع، مقدار و چگونگی ارائه خدمات شهری – که در قانون شهرداری‌ها مشخص و از سوی شهرداری ارائه می‌شود - بسیار مهم است و در این میان شاخص‌های متعددی از جمله سکونت، حمل‌ونقل، رفاه و سلامت، حوادث غیرمترقبه و امداد و نجات، بهداشت محیط و خدمات اجتماعی وجود دارند که قطعا با ارتقای کیفی و گسترش متناسب این خدمات از سوی شهرداری، بهره‌مندی شهروندان افزایش می‌یابد، ولی آنچه در شهر تهران در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ دنیا مشهود است و کمبود آن به چشم می‌خورد «مشارکت‌های مردمی» است.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۷-۱۴ ۱۱:۱۸

  پیام شهردار تهران به مناسب روز تهران:

  شهروندان تهرانی همراه و دست‌گیر شهرشان باشند/ تلاش برای پرکردن خلاء های حافظه تاریخی و کهن تهران

  محمدعلی نجفی به مناسبت روز تهران در پیامی نسبت به خالی شدن تهران از حافظه تاریخی و کهن، هشدار داد و از شهروندان تهرانی درخواست کرد تا برای ساختن تهران مسئولان را همراهی کنند.

 • محمد سالاری ۱۳۹۶-۰۷-۰۹ ۰۸:۵۱

  رئيس‌كميسيون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران:

  بخشنامه جدید شهردار آرامش را به شهر باز می‌گرداند/ تصمیم شهردار جدید تهران نشانه اعتقاد به رعایت حقوق و مقررات‌شهری است

  رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اعتقاد دارد بخشنامه جدید شهردار تهران خطاب به شورای معماری مناطق در ادامه ممنوعیت صدور هولوگرام که به‌تازگی از سوی محمدعلی نجفی ابلاغ شد، می‌تواند به آرامش در شهر و اطمینان متقابل مردم به مدیریت شهری بینجامد.

 • پیروز حناچی ۱۳۹۶-۰۷-۰۸ ۰۸:۳۲

  راه‌حلی برای یک اقدام غلط

  دکتر پیروز حناچی*: احداث مال‌ها یکی از ابزارهای هدایت در شهرسازی است، اما استفاده بی‌جا از آنها باعث عملکرد منفی‌شان می‌شود.

 • برج‌سازی ۱۳۹۶-۰۷-۰۷ ۰۹:۲۹

  بازتاب ابلاغ مصوبه ضدفساد شهرداری تهران:

  مروری بر بخشنامه‌های ضدفساد شهردار جدید تهران/ درآمدهای شهرداری تهران کاهش می‌یابد

  رئيس كميسيون معماری و شهرسازی شورای شهر گفت: تخلفات در شوراهای معماری مناطق نياز به دخالت مستقيم شهردار داشت و مصوبات ضدفساد درآمد شهرداری را كاهش خواهد داد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۷-۰۶ ۰۸:۵۹

  خط‌و‌نشان‌هایی برای شوراهای معماری مناطق ٢٢گانه شهرداری تهران

  بخش‌نامه‌هایی برای گران‌کردن تخلف/ ممنوعیت توافق بعد از صدور رای قطعی در کمیسیون ماده ۱۰۰

  محمدعلی نجفی خط‌و‌نشان جديدی برای شوراهای معماری مناطق ٢٢گانه شهرداری تهران كشيد و در بخشی از بخشنامه جدیدی که ابلاغ شده، آورده است: در مواردی که پروانه ساخت‌وساز ملک در کمیسیون‌های ماده ١٠٠ مطرح و منجر به صدور رأی قطعی و لازم‌الاجرا شده باشد، هرگونه توافق مغایر حکم صادره از طریق شهرداری‌های مناطق ممنوع است و شهرداران مناطق مسئول حسن اجرای این دستورالعمل هستند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۷-۰۴ ۰۸:۳۸

  یک فوریت شورای‌شهر برای تشکیل کمیته ارتقای ایمنی پایتخت/ تاکید شورای‌شهر بر ارتقای ایمنی در تهران

  سخنگوی شورای شهر تهران دیروز از امضای ۱۱عضو شورا پای طرح یک‌فوریتی خبر داد که به موجب آن شورای شهر تهران موظف است کمیته ارتقای ایمنی شهر تهران را تشکیل دهد.

 • پوستر ۱۳۹۶-۰۷-۰۴ ۰۷:۴۴

  برگزاری نشست عصر تهران با حضور سیدمحمد بهشتی/ نقدی بر کتاب داستان تهران

  چهارمین نشست کتاب داستان تهران تحت‌عنوان عصر تهران با حضور سیدمحمدبهشتی و تعدادی از فعالان میراث‌فرهنگی و تهران‌شناسان، ۴ مهرماه در نگارخانه تهران برگزار می‌شود.

 • برج دزاشیب ۱۳۹۶-۰۷-۰۳ ۱۲:۳۰

  برج خلافکار دزاشیب، پلاسکویی دیگر/ هشدار شورای‌شهر پنجم به ادامه ساخت ساختمان‌های ناایمن در پایتخت

  دستور کتبی توقف ساخت‌و‌ساز برج دزاشیب را ۳۱مرداد امسال، «پرویز حناچی»، معاون وقت معماری و شهرسازی وزارت راه‌وشهرسازی در قالب نامه‌ای به معاون وقت معماری و شهرسازی شهرداری تهران صادر کرده بود. این در حالی است که نظری دراین باره در شورای شهر اعلام کرده است که در حالی که شورا درباره ساختمان بلندمرتبه ناایمن صحبت می‌کند عده ای در شهر در حال ساخت ساختمان‌های ناایمن با تخلفات فراوان هستند.

 • عباس آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۰۸:۴۲

  آخوندی در یک پیام تلگرامی مطرح کرد؛

  تهران در حال بازآفرینی خود است/ تغییر دولت همه‌چیز فهم به دولت خریدارِ اندیشه

  وزیر راه و شهرسازی در یک پیام تلگرامی نظرات خود را درباره پیاده روی روز جهانی بدون خودرو و همچنین افتتاح مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن به رشته تحریر درآورد و در بخشی از پیام خود نوشت: مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن قرار است است انگاره دولت همه چیز فهم را برهم بریزد و به دولت خریدار اندیشه تغییر دهد.

 • مهدی حجت ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۰۸:۱۴

  حجت مطرح کرد؛

  اجازه ساخت «مال» مزاحم در پایتخت را نمی‌دهیم

  معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران تاکید کرد: اجازه ساخت «مال»های مزاحم داده نمی‌شود و باید به پیوست‌های ترافیکی و فرهنگی مجتمع‌های چند منظوره در پایتخت توجه شود.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۰۷:۵۷

  حق مردم به شهر

  سیدمحمد بهشتی*: در شهر تهران، پس از چندین دهه زمستان مدنی، به تدریج شاهد آغاز بهار مدنیت هستیم؛ خوشبختانه مردم دیگر خود را نه اجاره‌نشینان شهر که مالکین تمام عیار شهر می‌دانند و نسبت به جزئی‌ترین رویدادهای گذرنده در شهر حسّاسند. به این ترتیب به‌تازگی می‌توانیم بگوییم شعار «شهر ما خانۀ ما» بیانِ حال اهل شهر شده است و مدیریت شهری به مقام اصلی‌شان که همان خدمتگزاران شهرند بازگشته‌اند.

 • حمید کارگر ۱۳۹۶-۰۶-۳۱ ۱۴:۵۵

  سیمای شهر را به هنر ایرانی بیاراییم

  حمید کارگر*: حالا که چهره‌های تازه‌ای بر صندلی‌های شورای شهر پایتخت و دیگر شهرهای این سرزمین تکیه زده‌اند و شهرداران تازه نیز یک به یک کار خود را آغاز می‌کنند، از ایشان بخواهیم که فرهنگ و هنر را از یاد نبرند.بسیاری از شهرهای کشورمان بی‌کمترین قرابتی با پیشینه هویتی، فرهنگی و هنری خود توسعه فیزیکی یافته‌اند و عناصر سازنده منظر عمومی شهر با آن پیشینه همسو نیستند.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۶-۰۶-۳۱ ۱۱:۳۲

  رئیس مرکز ملی هوا و تغییراقلیم خبر داد؛

  تعیین اولویت‌های کاهش آلودگی‌هوا در کلانشهرها/ نسخه آلودگی تهران را برای شهرهای دیگر نپیچیم

  رئیس مرکز ملی هوا و تغییراقلیم در سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه سهم منابع متحرک و ثابت در آلودگی کلانشهرهای مختلف کشور متفاوت است، گفت: بر اساس سهم‌بندی این منابع برنامه جامع کاهش آلودگی هوا مختص هر شهری تهیه و تدوین شده است.

 • ساختمان آجری ۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۰۸:۴۷

  ترانه یلدا تأکید کرد:

  تغییر نمای ‌ساختمان‌ها با بازگشت آجر

  به گفته ترانه یلدا استفاده از آجر در نمای ساختمان‌ها اتفاق خوبی است و این همان معماری قدیمی ایران است، قطعا باید از همين مصالح بومی به درستی استفاده كرد تا لطمه‌ای به نمای ساختمان وارد نشود، خوشبختانه از ۳ سال قبل كه بحث ساماندهی نمای ساختمان‌های تهران آغاز شد، ‌استفاده از آجر هم آهسته آهسته ميان سازندگان رونق گرفت.

 • ابراهیم بای سلامی ۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۰۷:۵۳

  مشهد و مسئولیت شهردار

  غلام‌حیدر ابراهیم‌بای سلامی*: مسائل مربوط به حریم حرم امام‌رضا(ع) با تعیین یک راهبرد کلان و هم‌جهتی در سطح مقامات عالیه دینی، کشوری و هماهنگی با آستان قدس‌رضوی و دولت جمهوری اسلامی میسر است.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۰۹:۵۲

  آخوندی در یک پیام تلگرامی مطرح کرد:

  رعایت حقوق شهروندی در نظام مدیریت شهری فعلی کشور معنایی ندارد/ ضرورت اجماع و جنگ با مفت‌سواران سیاسی و اقتصادی

  وزیر راه و شهرسازی در بخشی از پیام تلگرامی خود در اشاره به وضعیت نامناسب نظام مدیریت شهری در کشور بیان کرد: هنوز بسیاری از شهرداری‌ها تا حد زیادی حیاط خلوت گروه‌های قدرت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هستند و تغییر اوضاع نیازمند درک صحیح از شرایط اجتماعی و اقتصادی ایران و سپس اراده ملی جهت مقابله با کژتابی‌هاست. از این‌رو است که از گفتگو در این باره در هر سطحی استقبال می‌کنم.  

 • عکس ترکیبی ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ ۰۹:۲۹

  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش می‌دهد؛

  تشریح سیاست‌های کلان وزارت راه‌و‌شهرسازی در توسعه شهرها/ واکاوی رویکردهای توسعه شهری، تعادل در الگوی استقرار جمعیت، ایجاد انضباط‌شهری و بازآفرینی‌شهری

  مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی یکی از سیاست‌های کلان وزارتخانه را در دولت یازدهم تحت‌عنوان توسعه شهری در چهار رویکرد اصلیِ توسعه شهری، تعادل در الگوی استقرار جمعیت، ایجاد انضباط شهری و بازآفرینی شهری، تشریح کرد.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ ۰۹:۲۵

  دستور کار فراموش‌شده در کمیسیون امور کلان‌شهرها

  علی نوذرپور*: در اواخر سال ۱۳۹۲ کمیسیون جدیدی در هیات‌وزیران به تصویب رسید که بعدها در ایجاد تعامل و رفع تزاحم‌ها و درگیری‌های شهرداری‌ها با دولت و زیرمجموعه آن، بسیار موثر بود. البته دبیری این کمیسیون نیز در موفقیت آن تاثیر اساسی داشت.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۶-۲۶ ۱۲:۳۱

  منشأ استرس پایتخت‌نشین‌ها/ رتبه تهران در فشار روانی شهروندان از بین ۱۵۰ شهر جهان مشخص شد

  بر اساس رتبه‌بندی یک شرکت بین‌المللی شهرهای بغداد (عراق)، کابل (افغانستان)، لاگوس (نیجریه)، داکار (سنگال)، قاهره (مصر) و تهران (ایران) به ترتیب پر استرس‌ترین شهرهای جهان معرفی شده‌اند.

 • هتل های ایرانی ۱۳۹۶-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۴

  ضرورت استفاده از نمادهای معماری ایرانی در هتل‌سازی

  درون‌گرایی و گرایش معماران ایرانی به‌سوی حیاط‌ها، پادیاوها، گودال‌باغچه‌ها، هشتی‌ها و کلاه‌فرنگی‌ها که شبستان‌ها را گرداگرد خود گرفته است، از دیرباز جزء منطق ایرانی بوده است، با وجود این مدت‌هاست که معماری ایرانی از شهرهای ایران رخت بربسته و جای خود را به معماری‌های وارداتی و البته نامتناسب غربی داده است.

 • پوستر ۱۳۹۶-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۰

  برگزاری سومین نشست با یونسکو در گذر باغ‌ایرانی/ معرفی باغ جهانی اکبریه(بیرجند)

  سومین نشست با یونسکو در گذر باغ ایرانی تحت‌عنوان باغ جهانی اکبریه (بیرجند) ۲۹ شهریورماه در موزه هنرهای دینی امام‌علی (ع) برگزار می‌شود.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۶-۰۶-۲۶ ۰۷:۴۰

  زندگی با دود تا مرگ/ سایه شوم آلودگی هوا بر نیمی از جمعیت ایران

  اين روزها با تغييرگسترده شهرداران در كلانشهرها، شهروندان اين شهرهای چند ميليونی اميدوارند كه وضعيت زندگی در شهرهای‌شان بهتر شود و مشكلات ترافيكی، آلودگی هوا و... تا حدودي بهبود پيدا كند. اين درحالی است كه هر سال در فصل‌های پاييز و زمستان، به دليل بروز پديده وارونگی هوا، روزهای آلوده‌تری را از لحاظ آلودگی هوا شاهد هستیم.

 • بهشتی ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۱۶:۴۸

  سید محمد بهشتی در مراسم معارفه محمدسعید ایزدی؛

  شاهد عدل و عمارت در دوره دكتر آخوندی هستيم/ دولت‌های نهم و دهم در دو معاونت خرابی‌های زیادی انجام دادند

  عضو شورای‌عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور در مراسم تودیع ومعارفه معاون سابق و جدید معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی گفت: در دولت یازدهم، ما شاهد فتح بابی در کیفیت‌ها بودیم. یعنی با تاسیس کمیته فنی ۳ در شورای عالی شهرسازی و معماری بحث کیفیت در حوزه قوانین و مقررات و ساز و کارهای مدیریتی رفته رفته جا باز کرد و ما شاهد اولویت قائل شدن بر کیفیت به جای کمیت بودیم.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۱۰:۲۳

  نقد مدیریت شهری، ناممکن اما ضروری

  نوا توکلی‌مهر*: مدیریت شهری تهران در حوزه برنامه‌ریزی و طراحی شهری، بیش از یک دهه است که از وجود مأموریت‌های گوناگون و غیراستراتژیک، پراکنده و نامتجانس، در نتیجه افزایش تصمیم‌سازی‌های غیردانش‌بنیان و اولویت‌بندی‌هایی کمتر منطقی در توسعه شهر، رنج برده است. در یک کلام؛ مأموریت‌های برون‌سازمانی، انحراف معیارهای این دستگاه عظیم را در مسیر تعقیب مأموریت‌های واقعی و اصولی، به حداکثر رسانده است.