دیدگاه

 • ناهید خداکرمی ۱۳۹۷-۰۲-۱۰ ۱۱:۲۳

  شهری در شأن تهرانی‌ها

  ناهید خداکرمی*: امیدوارم شورا بتواند تا پایان عمر این دوره حل مشکلاتی همچون آسیب‌های اجتماعی، ساخت‌وسازها و تخریب باغات را در مسیری منطقی قرار دهد.

 • قطار ۱۳۹۷-۰۲-۰۹ ۰۸:۵۴

  ضرورت استفاده صنعت ریلی از ظرفیت های بازار سرمایه

  نوراله بیرانوند*: راه آهن جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی با طراحی و پیگیری راهبرد متنوع سازی منابع مالی، اقدامات گسترده ای را جهت فراهم کردن بسترهای لازم با هدف تسهیل استفاده از ظرفیت بازار سرمایه در دستور کار خود قرار داده است.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۸:۵۰

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی:

  تنگنای ارزی، تصحیح موضع و گام‌های بعدی

  وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی ضمن پرداختن به مشکلات ناشی از تنگنای ارزی در کشور به اقدامات لازم برای تصحیح موضع و گا‌م‌های بعدی اشاره کرده است.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۷-۰۲-۰۶ ۰۸:۴۸

  پیامد تصویب حریم گسل‌ها

  دکتر علی بیت‌اللهی*: تعیین حریم گسل‌های شهر تبریز پس از تهران یکی دیگر از اقدامات اساسی در کشور برای شروع جدی ملاحظات زلزله در توسعه شهری است، زیرا این شهر با خطر پذیری بسیار بالا، سابقه طولانی در رخداد زلزله‌های ویرانگر دارد.

 • هادی حق شناس ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۰۹:۲۸

  شهرداری تهران می‌تواند ارزان‌تر اداره شود

  هادی حق‌شناس*: شهرداری تهران می‌تواند ارزان‌تر اداره شود به این شرط که در همه بخش‌های آن از مدیران کارآمد و با دانش استفاده شود و هم اینکه بخشی از هزینه‌های غیرضرور حذف شده و درآمدهای پایدار روزانه، ‌ماهانه و سالانه برای شهرداری تهران ایجاد کرد تا بودجه‌اش اصطلاحا صفر باشد، یعنی درآمد و هزینه‌اش یکسان باشد.

 • غزال راهب ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۱۱:۵۴

  از گفتمان حاکمیت و فرد تا گفتمان شهر و معماری

  دکتر غزال راهب*: رابطه معماری، هر زمان (از گذشته تا امروز)، در رابطه با شهر در تناظر است با رابطه فرد با حاکمیت. به عبارت دیگر، معماری جزء است که در پیوند با اجزای دیگر، شهر را می سازد با نظامات حاکم بر آن؛ همچنان که افراد، اجتماع را می‌سازند در رابطه با نظام حاکمیت. توجه به این نکته لازم است که این رابطه و میزان ارزش و اعتبار آن، رابطه ای صرفاً تمثیلی نیست؛ بلکه رابطه ای عِلّی است. زیست- مکان و فرد مستلزم یکدیگرند، همچنان که شهر و حاکمیت.

 • سواحل مکران ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۰۷:۴۸

  تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران با منافع ملی در تضاد است

  استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران گفت: سواحل مکران بخشی از استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان را در بر می‌گیرد و تشکیل سازمانی مجزا و بالادستی در این حوزه با طرح‌های استانی تداخل پیدا خواهد کرد.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۷-۰۲-۰۳ ۱۰:۴۳

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز معمار:

  هماهنگی معماری ایرانی با اندیشه معنوی ایرانیان/ معماری ایرانی؛ برترین جلوه‌گاه فرهنگی تمدن ایران

  شهر و معماری ایرانی برترین جلوه‌گاه فرهنگی سرزمین و تمدن ایران است. معماری ایرانی در هماهنگی با اندیشه معنوی ایرانیان و دیدگاه آنان نسبت به هستی و انسان و همنوایی با طبیعت متنوع سرزمین ایران هزاران سال استمرار داشته و توانسته نمونه‌های زرینی را به ثبت برساند. قلمرو ظهور این اندیشه با ابزار معمارانه هنرمندان و صاحبان اندیشه به گستره‌ی تمدن و فرهنگ ایران تعمیم یافته و امروزه آثار فاخری از این مظاهر فرهنگی در پهنه سرزمینی ایران شهر قابل بازخوانی اند.

 • طاهره نصر ۱۳۹۷-۰۲-۰۳ ۰۷:۵۵

  به بهانه روز معمار، زادروز شیخ بهایی:

  اهمیت معماری در آینده ساخت و سازها و سیمای شهرها

  طاهره نصر*: معماری در بستر شهرها شکل خود را می‌یابد و آینده ساخت‌و‌سازهاست که سیمای شهرها را رقم می‌زند، بنابراین جایگاه معماری در این میان جایگاهی ارزشی است.

 • شهر تهران ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۰۷:۵۱

  یک کارشناس اقتصاد مسکن اعلام کرد؛

  عوامل اثرگذار بر روند بازار اجاره مسکن

  یک کارشناس اقتصادی گفت: بازار اجاره برخلاف بازار خرید و فروش مسکن به این دلیل که صرفا یک ماهیت مصرفی دارد دچار روند پرنوسان و شوک آور از سمت تقاضا نیست.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۱۴:۳۷

  موسسه تحقیقاتی موسسه اثرات بر سلامت اعلام کرد:

  مرگ ۱. ۶ میلیون نفر به دلیل بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا

  یک موسسه تحقیقاتی موسوم به «موسسه اثرات بر سلامت» گزارش سالانه خود با عنوان «وضعیت جهانی هوا» را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، بیش از ۹۵ درصد جمعیت جهان، هوای ناسالم تنفس می‌کنند. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا به مدت طولانی، موجب شد که طی سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱/ ۶ میلیون نفر عمدتا به دلیل سکته، حمله قلبی، بیماری ریوی و سرطان ریه، جان خود را از دست بدهند.

 • تیمور رحمانی ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۰۷:۲۱

  یک اقتصاددان تشریح کرد؛

  تحلیلی بر معادله خرید و اجاره مسکن

  رحمانی یکی از اقتصاددانان کشور با اشاره به معنی­ دار نبودن حجم تسهیلات نسبت به قیمت خرید مسکن طی سال­های گذشته، گفت: این موضوع باعث شده بخش انبوهی از متقاضیان مسکن حتی به‌رغم دارا بودن درآمد ماهیانه مناسب از بازار خرید دور بمانند.

 • خدمات شهری ۱۳۹۷-۰۱-۲۶ ۰۹:۵۰

  گزارشی از ۴ تحول جهانی در شبکه نقلیه عمومی شهرها؛

  بازیگران جدید حمل‌ونقل شهری

  شبکه حمل‌ونقل عمومی شهرها در گروهی از کشورهای توسعه‌یافته، از مرحله پوست‌اندازی عبور کرده و با ۴ تحول در ارائه خدمات به مسافران درون‌شهری روبه‌رو شده است.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۰۸:۴۸

  دفاع از وضع موجود یا اصلاح؟

  مسئول کنترل ساختمان چه نهادی است؟

  حامد مظاهریان*: در غیاب انجام اقدامات اصلاحی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان، وزارت راه و شهرسازی با تهیه پیش نویس آیین نامه کنترل ساختمان و صدورابلاغیه‌های اخیر تلاش داشته تا به ارائه خدمات مهندسی شفافیت بخشیده و اطمینان جامعه را بر رعایت حقوق ارائه دهندگان خدمات واقعی مهندسی و مردم دریافت کننده این خدمات برانگیزد.

 • نوروز ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۰۹:۲۷

  رونق تهران‌گردی در نوروز

  جعفر خرازی*: نوروز، بهانه خوبی برای گردشگری است. هر ساله با آغاز بهار و خلوت ‌شدن شهر، شور و ‌اشتیاق شهروندان برای بازدید از موزه‌ها، بنا‌ها و آثار تاریخی بیشتر می‌شود. شهر تهران، با قدمت بیش از ٢٠٠ سال، جاذبه‌های فراوانی دارد.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۷-۰۱-۱۸ ۱۱:۱۷

  تحلیلی بر ۳ زلزله کوچک اما پراهمیت اشتهارد

  دکتر علی بیت‌اللهی*: سه زلزله به ترتیب با بزرگاهای ۲.۷ در ساعت ۴:۴۶:۳۶ صبح، ۲.۹ در ساعت ۲۲:۵۲:۳۳ و ۱.۷ در ساعت ۲۳:۱۴:۲۰، روز جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ رخ داد. این سه زلزله نزدیک به هم (۲ تا ۴ کیلومتر فاصله بین هم) و در یک منطقه توسط مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران جانمائی شده اند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۷-۰۱-۱۴ ۰۷:۰۰

  مهندسی و بازمهندسیِ آن

  عباس آخوندی*: انتظار ملت از مهندسان سازندگی و آبادانی ایران است. برای پاسخ به این انتظار پیش از هر اقدامی نیاز به بازمهندسیِ مهندسی است تا ظرفیت سازندگی ایران را در خود فراهم آورد. مدتی است که حرفه‌ی مهندسی در ایران از منطق هندسی فاصله گرفته با این وجود، افراد هم‌چنان انتظار خلاقیت و پیشرفت دارند.

 • محسن صادقی‌فر ۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۰۸:۳۵

  هدایت کالاهای کاپوتاژی از جاده به دریا

  محسن صادقی‌فر*: حمل و نقل دریائی مهمترین حوزه تاثیرگذار در اقتصاد ملی و یکی از راه‌های سریع و مستقیم تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 • مراسم ۱۳۹۷-۰۱-۱۰ ۱۰:۰۵

  نوروزگاه جلوه ای از شکوه نوروز

  رویداد فرهنگی نوروزگاه برای سومین سال متوالی منادی آداب و رسوم و خرده فرهنگ های عید نوروز، شکوه ویژه ای به این میراث ناملموس ایران زمین بخشیده است.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۷-۰۱-۰۷ ۱۰:۵۷

  پیشنهاد ۱۰ راهکار برای حمایت از تولید کالای ایرانی

  محمدهاشم بت شکن*:موفقیت در شعار امسال نیازمند عزم جدی و کار بی وقفه تولیدگران برای افزایش بهره وری، کاهش قیمت تمام شده محصولات و بازارپذیری کالاهای تولیدی جهت صادرات و رفع موانع تولید توسط قوای سه گانه و پشتیبانی نظام پولی – بانکی است.

 • داریوش شایگان ۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۱۴:۳۲

  به یاد شایگان، ایرانی گشوده‌دامن

  وزیر راه و شهرسازی طی یادداشتی تحت عنوان «به یاد شایگان، ایرانی گشوده‌دامن»، یاد و خاطره مرحوم داریوش شایگان را گرامی داشت.

 • جاده ترافیک ۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۰۸:۰۹

  کام نوروز را با رانندگی شتاب زده تلخ نکنیم

  تعطیلات نوروز برای بسیاری از مردم با سفر آمیخته است. افزایش آمار سفر در کشور همزمان با ایام نوروز سالیانی است به دلیل همراه بودن با سوانح رانندگی ناخودآگاه اضطرابی در دل ایجاد می‌کند.

 • حبیب‌اله طاهر خانی ۱۳۹۷-۰۱-۰۵ ۰۹:۳۲

  ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای جدید، اولویت اصلی شرکت عمران در دولت دوازدهم

  حبیب‌اله طاهرخانی*: در حال حاضر ما دارای ١٨ شهر جدید مسكونی با جمعیتی بالغ بر ٧٧٠ هزار نفر در كشور هستیم كه در دوره اخیر با توفیق رشد ٣٥ درصدی جمعیت در آن ها روبه رو شده‌ایم. مسئله‌ای كه نه می‌توان نسبت به ادامه روند آن ناامید بود و نه می‌توان گفت عملكرد بدی داشته‌ایم.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۷-۰۱-۰۵ ۰۸:۳۳

  تداوم اصلاحات ساختاری - لغو ارجاع

  حامد مظاهریان*: پیش از این، در ضرورت انجام اصلاحات ساختاری و اقدامات عملی وزارت راه و شهرسازی نوشتم، دستورالعمل ابلاغی اخیر وزیر راه و شهرسازی، مبتنی بر بدیهیات و اصول پذیرفته شده مهندسی، در ادامه اقداماتی است که با استراتژی روشن و مبتنی بر نقشه راهی دقیق برای همخوانی مهندسی ساختمان کشور با دنیای امروز ترسیم شده است.

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۷-۰۱-۰۴ ۰۷:۵۲

  جشن نوروز، امید آینده ایرانی

  حسین ایمانی جاجرمی* میراث معنوی، داشته‌های ارزشمند جوامع بشری است و بخش مهمی از هویت آنها را تشکیل می‌دهد. به‌عبارت دیگر آنچه هستی اعضای اجتماعات گوناگون را تعریف می‌کند عناصری است که از گذشتگان و تاریخ برای آنها باقی مانده است.

 • هوشنگ عشایری ۱۳۹۷-۰۱-۰۳ ۰۸:۳۱

  برناملی باز آفرینی شهری پایدار امید راهی برای افزایش کیفیت زندگی در بافت‌های ناکارآمد شهری

  هوشنگ عشایری*: با گذشت بیش از دو دهه از شروع برنامه‌ها و اقدامات بهسازی و نوسازی در ایران، تعریف و تبیین یک چارچوب نظری برای این دسته از برنامه‌ها و اقدامات منطبق بر ویژگی‌های پهنه‌های ناکارآمد و نیز تبیین سندی یکپارچه برای الزام آور نمودن این برنامه و سیاست‌ها ضرورت یافت. بازاندیشی در انگاره‌های توسعه شهری با تأکید بر ارتقای شاخص‌های زیست‌پذیری و کیفیت زندگی شهری در قالب سیاست بازآفرینی شهری نخستین گامی بود که در این دوره از دولت در برنامه و اقدامات بهسازی و نوسازی شهری موردتوجه قرار گرفت.

 • نوروز ۱۳۹۷-۰۱-۰۳ ۰۸:۱۴

  نوروز، هدیه ایرانیان به جهانیان است

  بسیاری از سنت های نوروز ایرانی که ریشه در قرن های گذشته این مرز و بوم دارد، مورد تاکید آموزه های مذهبی و معارف اسلامی است.

 • بهرام امیراحمدیان ۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۰۸:۳۹

  نوروز را جهانی کنیم

  بهرام امیراحمدیان*: در مهر‌ماه ۱۳۸۸ مهم‌ترین جشن باستانی ایرانیان به ثبت جهانی رسید. درخواست ثبت نوروز به‌عنوان میراث غیرملموس جهانی تقاضای مشترک کشور‌های ایران، هند، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه بود.

 • نوروز ۱۳۹۷-۰۱-۰۱ ۰۸:۲۷

  ببخشید بهار را به گلدان، لبخند را به عابر، سکه را به نیازمند و آزادی را به ماهی

  فریدون صدیقی*: قلب‌تان، قلب کبوتر است، هیچ‌کس تردید ندارد .آنکه آمد و رفت با تبسم شما، خشنودتر از کودکی با بستنی چوبی شد. اینکه ایستاده در سایه شما، شوق نگاهش به‌خاطر التفات شماست خانم و آقای بخشنده چون خورشید.

 • تصادف ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۰۸:۱۳

  نوروز و رانندگی‌های خطرآفرین

  باز عید از راه می رسد و مردم راه مسافرت را در پیش خواهند گرفت اما آنچه بیش از همه می تواند شادی های نوروز را کمرنگ کند تصادفات رانندگی و به دنبال آن غم و اندوه است.