نمایش همه
 • حبیب خراسانی ۱۳۹۷-۰۹-۰۳ ۱۲:۴۲

  رییس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری ایران:

  شناسایی عناصر هویتی محلات در دستور کار بازآفرینی شهری است/ ارتقای سطح حکمروایی محله، یکی از محورهای اصلی برنامه بازآفرینی شهری

  رییس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری ایران بر لزوم شناسایی مولفه های تاریخی، فرهنگی و شهروندی محلات در برنامه های بازآفرینی تاکید کرد و گفت: بازآفرینی با اولویت فرهنگی و اجتماعی به معنای شناخت عناصر هویتی محلات است که در دستور کار برنامه بازآفرینی شهری قرار دارد.

 • سوخت رسانی به هواپیما ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۲:۵۴

  احیای سازوکارهای دولتی سوخت رسانی هواپیما برای مقابله با تحریم‌ها

  علی اسدی خمامی*: چند کشور خارجی سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی را متوقف کرده‌اند. این خبر شاید چندان تعجب برانگیز نباشد: تحریم‌های ایالات متحد آمریکا علیه ایران، مستقیما برخی از ایرلاین‌های ایرانی را هدف قرار داده و ارائه خدمات به آن‌ها را ممنوع کرده است. از سوی دیگر به واسطه تحریم تراکنش‌های مالی، موانع زیادی بر سر راه پرداخت هزینه سوخت از سوی ایرلاین‌های ایرانی ایجاد شده‌اند. اما نکته تعجب برانگیز این است که این ممانعت، نه از سوی متحدان نزدیک آمریکا، که از سوی برخی شرکای منطقه‌ای ایران و کشورهایی که پیشتر اعلام کرده بودند از تحریم‌های آمریکا تبعیت نمی‌کنند، صورت گرفته است!

 • سازمان جهانی هواشناسی ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۲:۰۶

  پیام دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی در اولین کنفرانس بین‌المللی پیش بینی عددی وضع هوا و اقلیم در کشور/ ضرورت سرمایه‌گذاری قابل توجه در حوزه محاسبات و توسعه علمی

  دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با تأکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری قابل توجه در حوزه محاسبات و توسعه علمی بیان کرد: قطعا پیشرفت‌های فنی در مدل‌سازی همراه با پیشرفت سریع در حوزه فن آوری‌های دیدبانی مانند خودروهای هوشمند، فن‌آوری‌های سنجنده­‌ها و ماهواره‌ها، همه بیانگر این موضوع هستند که خوشبختانه پتانسیل لازم برای پیشرفت در حوزه پیش‌بینی هوا و اقلیم در آینده وجود داشته و باید به این موضوع توجه کینم.

 • سارا امتحان ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۰

  یادداشت:

  چالش‌ها و تهدید‌های خودرو محوری در تصادفات رانندگی

  سارا امتحان* با افزایش خودرومحوری احتمال ریسک تصادفات برای کلیه کاربران نيز افزایش مي‌يابد و راهكار مناسب برای مقابله با اين مشکل، افزایش سهم حمل‌ونقل همگانی با هدف مدیریت تقاضا و کاهش بار ترافیک جاده‌ای از طریق انتقال بخشی از جابجایی‌ها به حمل‌و‌نقل همگانی به ویژه حمل‌ونقل ریلی است.

 • مهرداد تقی زاده ۱۳۹۷-۰۸-۲۲ ۱۱:۳۱

  یادداشت:

  سهم تهران از سیاست توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی

  مهرداد تقی‌زاده* ساخت مركز خرید کوروش در شمال‌غرب شهر تهران و عدم ارتباط این مرکز با حمل و نقل همگانی و برقراری دسترسی صرفا از طریق بزرگراه شهید ستاری، منجر به مسدود شدن این مسیر در ساعات مختلفی از شبانه روز شده است که این اتفاق عملا متضاد سیاست توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی است.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۷-۰۸-۲۱ ۱۳:۴۶

  بمناسبت اولین سالگرد زلزله کرمانشاه؛

  زلزله کرمانشاه، یک زلزله ۱۵ درس

  دکتر علی بیت اللهی:*هر زلزله، درسی بزرگ برای آموختن است و در اين ميان زلزله‌های بزرگ و دهشتناک، درس‌های بزرگی را فرا داده و می‌دهند. درس‌هايی که طبق سنت ما، زود فراموش می‌شوند، درس‌هايی که نياز است بطور مرتب از طريق رسانه‌ها، تکرار شود تا بلکه ملکه ذهن‌ها شود؛ ملکه ذهن مردم، مهندسان، مديران و مسئولان.

 • مرضیه باریکانی ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۲:۳۰

  ساخت راه فرش قرمزی برای خودروها

  مرضیه باریکانی* در حالیکه رسالت حمل و نقل همگانی جابه جایی مردم در کم ترین زمان ممکن با آسان ترین روش ممکن است؛ استفاده از خودروشخصی یکی از آسان ترین روش های ممکن برای جابه جایی شهروندان در محدوده درون شهری و برون شهری ما می باشد. براستی علت چیست؟!

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۶:۲۹

  یادداشت

  آغاز دور جدید فعالیت هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان

  حامد مظاهریان*: از مهم‌ترین شاخصه‌های هشتمین دوره انتخابات نظم و ترتیب، قانون‌مداری، شفافیت، برقراری فضای گفت و گو، نقد و همگرایی و تجربه شیوه مدرن رای‌گیری بود.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۷-۰۸-۰۴ ۱۶:۵۸

  يادداشت-اولويتهاي مهندس اسلامي و چند نكته

  علي بيت اللهي رييس بخش زلزله مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي:*مهندس اسلامی را بنده متخصصی صاحب سبک و صلاحیت، دارای دیدگاه های عملیانی مبتنی بر خرد و دانش و با خصوصیات اخلاقی والا می شناسم. چشم انداز تائید صلاحیت ایشان در مجلس محترم روشن و برای تصدی رسمی مقام عالی وزارت از جانب ایشان، اطمینان کافی وجود دارد.

 • سید عبدالوهاب سهل آبادی ۱۳۹۷-۰۸-۰۲ ۱۶:۲۵

  رئیس خانه صنعت و معدن و اتاق بازرگانی اصفهان:

  ویژگی برجسته کاری وزیر پیشنهادی اعتقاد به بخش خصوصی به عنوان موتور متحرک اقتصاد است / بخش خصوصی همراه مدیری سالم همچون اسلامی خواهد بود / با دید مثبت اسلامی دولت تدبیر و امید موفقیت چشمگیری در حوزه راه خواهد داشت

  رئیس خانه صنعت و معدن ایران و رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: مطرح شدن نام آقای محمد اسلامی برای تصدی پست وزارت راه و شهرسازی از سوی آقای روحانی بسیار خوشحال کننده بود و سوابق ایشان نشان می‌دهد مدیری سالم، باتجربه و در کار قدرتمند است.

 • بندر شهید بهشتی چابهار ۱۳۹۷-۰۸-۰۲ ۱۰:۱۳

  موافقتنامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان

  حسین شهدادی*: فرصتها و ظرفیتهای ایران، افغانستان وکشورهای آسیای میانه از نظر جغرافیای سیاسی دارای موقعیتهای راهبردی ویژه ای هستند که فرصتهای زیادی برای انتقال انرژی، مواد معدنی، صادرات و واردات از این کشورها وجود دارد بطوریکه اخیرا نگاه کشورهای فرامنطقه ای از قبیل چین و هندوستان به بازار این کشورها خصوصا افغانستان و ازبکستان معطوف شده است.

 • ساختمان وزارت راه و شهرسازی ۱۳۹۷-۰۸-۰۱ ۱۵:۴۶

  هوانوردی، دردهای مزمن و انتظاری به حق از وزیر پیشنهادی

  ایمان مرادی منفرد*: صنعت هوانوردی ایران طی سال های اخیر و با وجود تمامی مشكلات نظیر تحریم های بین المللی و نامهربانی های داخلی از طرف برخی انسان های ناآشنا با این حوزه فوق تخصصی، راه رشد و توسعه را پیموده است و اگرچه هنوز تا رسیدن به سطح مطلب فاصله زیادی دارد، اما می توان امیدوار بود كه با برنامه ریزی صحیح كه ناشی از نگرش تخصصی به این حوزه است، به چشم انداز قابل قبولی نگاه كند و آن را عملی سازد.

 • حیدرعلی عابدی ۱۳۹۷-۰۸-۰۱ ۱۳:۴۱

  نماینده مردم اصفهان در گفت و گو با پایگاه خبری:

  اسلامی نشان داده یک مدیر فعال در حوزه اجرایی است / وزیر پیشنهادی دولت با هیچ یک از مجموعه‌های ذی‌ربط وزارتخانه بیگانه نیست / نگاه به برنامه اسلامی به مجلس نشان می دهد او می تواند وزیر موفقی باشد / وزیر پیشنهادی در حمل و نقل، مسکن و شهرسازی برنامه‌ها و راه حل‌های خوبی ارائه داده است/ برنامه های اسلامی همسو با خواسته‌های اکثر نمایندگان مجلس بوده و می تواند رای بیاورد

  نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مثبت بودن کارنامه و برنامه ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی برای تصدی پست وزارت راه و شهرسازی گفت: آقای اسلامی برنامه‌های خوبی را ارائه دادند که اکثرا همسو با خواسته‌های نمایندگان مجلس است. با این شرایط و رعایت ملاک‌هایی که به آنها اشاره داشتم حتما از مجلس جواب مثبت خواهند گرفت.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۴:۲۰

  با ارسال نامه به لاریجانی مطرح شد:

  قدردانی وزير سابق راه و شهرسازي از اقدامات مجلس در دوره وزارت/ هیچ‌گاه از کار با مجلس خسته نشدم

  وزیر سابق راه و شهرسازی طی نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی از همکاری نمایندگان مجلس طی دوره وزارت خود تشکر و قدردانی کرد.

 • مهرداد تقی زاده ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۳:۳۷

  لزوم تغییر نگرش‌های اساسی در بخش حمل‌و‌نقل همگانی

  مهرداد تقی‌زاده*: دو سال از تاسیس معاونت حمل و نقل، اقدامات موثری در رابطه با افزایش هماهنگی و یکپارچه سازی شیوه‌های مختلف حمل و نقل صورت گرفته است و برای آینده نیز اقدامات مهمی در دست پیگیری است.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۱۱:۳۸

  گریزی به یادداشت سخنگوی شورای نگهبان

  دکتر عباس آخوندی:*مایه‌ی تاسف است که حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی آیین‌نامه انتشار نیافته مجمع تشخیص مصلحت را حاکم بر قانون اساسی می‌داند.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۷-۰۷-۲۵ ۰۸:۳۴

  قانون اساسی، هیات نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی و FATF

  عباس آخوندی*: اخیرا شاهد پدیده‌ی بی‌سابقه‌ای در فرایند قانون‌گذاری کشور هستیم که پیش از این با آن روبه‌رو نبوده‌ایم. و آن این است که تمام ارکان قانون‌گذاری کشور از دولت و مجلس گرفته تا شورای نگهبان موضوعی را تصویب و عدم مغایرت آن را با قانون اساسی و شرع اعلام می‌کنند لیکن، ابلاغ رسمی آن به دلیل تشخیص ابتدایی مغایرت قانون مصوب با سیاست ابلاغی به تشخیص هیات نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت متوقف می‌ماند.

 • کشتی ۱۳۹۷-۰۷-۲۴ ۱۲:۰۵

  چراغ کم‌فروغ صنعت سوخت‌رسانی به کشتی‌ها

  در حالی که صنعت سوخت رسانی دریایی به کشتی ها (بانکرینگ) بعد از ساخت کشتی های اقیانوس پیما به عنوان یکی از صنایع ارز آور، اشتغالزا و پردرآمد در دنیا محسوب می شود، اما در ایران چراغ این صنعت کم فروغ بوده است.

 • مظفر صرافی ۱۳۹۷-۰۷-۲۱ ۱۰:۰۰

  در ضرورتِ عدم تغییر در وزارت راه و شهرسازی

  مظفر صرافی*: در خبرها آمده است که وزیر راه و شهرسازی استعفا داده است و اسامی افرادی به عنوان جایگزین رسانه‌ای شده که نگارنده را بر آن داشت در یادداشتی کوتاه، دغدغه‌ی دانشگاهی - حرفه‌ای خود را به هم‌اندیشی گذارد:

 • آخوندی امضا ۱۳۹۷-۰۷-۱۷ ۱۷:۰۰

  تمدن ایران‌شهری، ایران و هویت ایرانی: فاشیسم و یا قبول مسئولیت صلح

  عباس آخوندی*: آیا سخن راندن از تمدن ایران‌شهری، ایران و هویت ایرانی گرایش به ملی‌گرایی رضاشاهی و فاشیسم است و یا متضمن پذیرش مسئولیت در برقراری یکپارچگی ملی در درون و صلح در منطقه و تعامل مثبت با جهان است؟

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۷-۰۷-۱۳ ۱۵:۴۳

  واکاوی دلایل عدم مشارکت حداکثری در انتخابات نظام مهندسی ساختمان

  علی بیت‌اللهی*: دلایل عدم مشارکت حداکثری در انتخابات نظام مهندسی استان تهران که ۱۰ درصد گزارش شده است از دو جنبه، ورود هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان به مناقشات و ساختار داخلی نظام مهندسی ساختمان قابل واکاوی است.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۷-۰۷-۱۳ ۱۳:۳۵

  ما و مارکس

  عباس آخوندی*: امسال دویستمین زادروز کارل مارکس بود. مجله نگاه نو شماره تابستان خود را با عکس روی جلد به او اختصاص داده‌بود. در این دو سه روز، هرچه کردم مجله را به زمین بگذارم نشد. مقالات بسیار جالبی در باره‌ی اندیشه‌ها، سیر تحول زندگی او و مارکس‌های فراوانی که پس از مرگ وی بر اساس قرائت‌های مختلفی که از اندیشه‌های او در کشورهای متعدد خلق شدند گردآوری شده‌بود.

 • طرح ۱۳۹۷-۰۷-۱۱ ۰۸:۴۸

  یادداشت

  یک نفر باید محاکمه شود!

  محمود صدری:* وزیر راه و شهرسازی اسنادی منتشر کرده که در آنها ادعا شده است مدرک تحصیلی رئیس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان، اصالت ندارد. این موضوع در اصل مساله‌ای اداری و حقوقی است که مجازات آن را قانون مجازات اسلامی و سایر قوانین مربوطه مشخص کرده‌اند و مرجع رسیدگی هم از حیث عناوین مجرمانه‌اش محاکم دادگستری و از حیث تخلف اداری، دادگاه‌های اداری هستند.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۷-۰۷-۱۱ ۰۸:۳۵

  سه اشتباه استراتژیک، سه استراتژی خروج

  عباس آخوندی*: تنگنای ارزی و تورم فزاینده ناشی از عدم قطعیت در فضای سیاسی و اقتصادی ایران عرصه را بر همه تنگ کرده و چون راهِ چاره پیدا نیست، موجب سردرگمی و بدگمانی کم‌سابقه در سطح سیاست‌گذاران و مردم شده‌است. برای چاره‌جویی راهی جز شناخت ریشه‌ای مشکل نیست. باید دید که این عدمِ ‌قطعیت از کجا سرمنشاء گرفته و آن را درمان کرد. وگرنه تمام اقدام‌ها نتیجه‌ی معکوس می‌دهد.

 • مهدی صفری مقدم ۱۳۹۷-۰۷-۱۱ ۰۷:۵۷

  یادداشت:

  سند آمایش مراکز لجستیک؛ حلقه سوم از زنجیره اقدامات استراتژیک

  مهدی صفری مقدم*: طی یکسال اخیر شاهد سه اقدام مهم و کلیدی در حوزه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کلان بخش حمل و نقل و لجستیک بودیم که بواسطه این سه اقدام استراتژیک، مقطع کنونی را می¬توان نقطه عطفی برای این بخش در کشور دانست.

 • مرضیه باریکانی ۱۳۹۷-۰۷-۰۷ ۰۷:۵۷

  توسعه حمل‌ونقل همگانی تنها راه برون‌رفت از مشكلات حمل‌ونقلی

  مرضیه باریکانی*: توسعه حمل‌ونقل همگانی تنها راه برون‌رفت از مشكلات حمل‌ونقلی در كشورهای در حال توسعه است و سیستمLRT MRT و BRT در توسعه حمل‌ونقل همگانی به‌عنوان یک روش زودبازده و کم‌هزینه در هماهنگی کامل با سیستم حمل‌ونقل غیر ‌موتری (NMT) مورد تاکید قرار دارد.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۷-۰۷-۰۶ ۰۷:۵۷

  به بهانه انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان؛

  سخنی با مهندسان ساختمان

  دکتر علی بیت اللهی*: نظام مهندسی، به عقیده اینجانب می‌تواند پایگاه مناسبی برای ارتقاء کیفیت ساخت و ساز در کشور شود ولی متاسفانه در حال حاضر به دلیل گم شدن و در هم تنیدن منافع صنفی و مسئولیت‌ها و رسالت‌ها، این جایگاه و پایگاه در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

 • طاهره نصر ۱۳۹۷-۰۷-۰۵ ۱۱:۵۷

  وظیفه فراموش شده نظام مهندسی ساختمان

  طاهره نصر:* امروز با نگاهی به سیمای شهرها می‌توان فهمید که متأسفانه فقدان سیاست‌های صحیح توسعه کاربری‌های شهری موجب گسیختگی استخوان‌بندی اصلی شهرها شده و متأسفانه شهرها از انسجام ساختاری برخوردار نیستند.

 • لجستیک ۱۳۹۷-۰۷-۰۴ ۰۸:۳۶

  سند آمایش مراکز لجستیک زمینه ساز حمل ونقل پاک وارزان ریلی

  مهدی صفری مقدم* سند آمایش مراکز لجستیک، پشتیبانی از جریان کالا در شبکه تبادلات ملی و فراملی را بهبود بخشیده و با ایجاد امکان ‌حمل و نقل ترکیبی و چندوجهی در سراسر ایران زمینه انتقال بخش قابل توجهی از کالا به سمت حمل و نقل پاک، ایمن و ارزان ریلی را فراهم می کند.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۷-۰۷-۰۳ ۰۷:۵۰

  حادثه اهواز زخمی بر تن ایران

  *عباس آخوندی: هنوز تصور آن‌که تعدادی از شهروندان ایران همشهریان خود را زیر رگبار آتش مسلسل بگیرند و آنان را چون برگ خزان بر زمین بریزند دهشتناک است. ولی شوربختانه، این حقیقتی است که به‌وقوع پیوسته‌است.