حاشیه نشینی مشهد

 • حاشیه نشینی مشهد- سیدی - قائم ۱۳۹۴-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۲

  گزارشی از محله‌ای حاشیه‌نشین در کلانشهر مشهد

  «سیدی»؛ محله‌ای با تخلفات ساختمانی و قوانینی که دیگر کارساز نیستند

  تخلفات ساختماني در اغلب سکونتگاه‌هاي غيررسمي مشهد پديده‌اي قابل انکار نيست. با گذر از کوچه‌هاي اين محله‌ها، با ساختمان‌هايي با تراکم بالا روبه‌رو مي‌شويد که اغلب غيرقانوني ساخته شده‌اند.

 • حاشیه نشینی مشهد- سیدی - قائم ۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۱۹:۳۸

  خطي که حاشيه را به مرکز وصل مي‌کند

  محمود هراتي*: در دوره چهـــارم شوراي شهر مشهـــد بــراي رسيـــدگي به سکونتــگاه‌هــاي غيررسمي اين شهر کميسيون حاشيه شهر تشکيل شد و توانست اقدامات مناسبي را در زمينه‌هاي عمراني، امنيتي و خدمات شهري عملياتي کند.

 • حاشینه نشینی مشهد- جاده قوچان - شهرک نوید ۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۱۹:۳۲

  مسئول نقشه برداري ثبتي اداره کل ثبت اسناد و املاک استان خراسان رضوي:

  ساکنان پهنه‌هاي غيررسمي انگيزه‌اي براي دريافت سند مالکيت ندارند

  احمد تجلي‌فر مسئول نقشه برداري ثبتي (کاداستر) اداره کل ثبت اسناد و املاک استان خراسان رضوي جزئياتي از مراحل قانوني دريافت سند براي ملک‌هاي قولنامه‌اي را ارائه داد و گفت: ساکنان سکونتگاه‌هاي غيررسمي، گرچه سندي براي ملک خود ندارند اما تقريبا تمام خدمات شهري را دريافت مي‌کنند و به همين دليل است که انگيزه لازم را براي طي کردن مراحل قانوني اين کار ندارند.

 • حاشیه نشینی مشهد-پنجتن - التیمور ۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۴:۱۳

  رسانه‌ها و توانمندسازی سکونتگاه‌ها

  انسيه غفوري شعرباف*: ساماندهي سکونتگاه‌هاي غير رسمي مشهد تنها موضوعي عمراني و فني نيست؛ بلکه بايد در طرح‌ريزي روش‌هاي توانمندسازي، هم مسائل عمراني در نظر گرفته شود و هم موضوعات فرهنگي ـ اجتماعي که البته اين رويکرد در طرح‌ها و لوايح مد نظر بوده است.

 • داريوش ارجمند ۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۴:۰۶

  داريوش ارجمند:

  جلوی لبریز آب را از سرچشمه بگیریم

  داريوش ارجمند، بازيگر سينما و تلويزيون، نويسنده و مترجم معتقد است براي کاهش نرخ حاشيه‌نشيني مي‌بايست از سرچشمه جلوي لبريز آب را گرفت، به همين خاطر بايد امکاناتي در روستاها فراهم شود تا زياده‌خواهي‌ها و هوس‌بازي‌ها کنار گذاشته شود تا افرادي که در اين مناطق زندگي مي‌کنند و به فکر مهاجرت هستند احساس نکنند که تنها کلانشهرها براي زندگي مناسبند.

 • حاشیه نشینی مشهد- کال زرکش ۱۳۹۴-۰۱-۱۳ ۱۳:۴۹

  آسيب‌هاي اجتماعي ۱۶ محله سکونتگاه‌هاي غيررسمي مشهد

  محمد کتابي جانشين معاون اجتماعي اداره کل بهزيستي استان خراسان رضوي و عضو ستاد توانمندسازي سکونتگاه‌هاي غيررسمي استان خدمات سازمان متبوع خود در مناطق هدف را برمي‌شمرد و مي‌گويد: کودک آزاري، کودک خياباني، همسر آزاري، سرقت، اعتياد، قاچاق مواد مخدر، زورگيري و طلاق بيشترين آسيب‌هاي احصا شده در اين محلات هستند.

 • عبدالرضا‌ رحماني‌فضلي ۱۳۹۴-۰۱-۱۳ ۱۳:۴۰

  نقش سه قوه در رفع معضلات بافت‌هاي حاشيه‌اي

  عبدالرضا‌ رحماني‌فضلي - وزيرکشور: يکي از معضلات امروز که مي‌تواند به عنوان يک چالش بزرگ در آينده محسوب شود، موضوع حاشيه‌نشيني و مناطق کمتر توسعه يافته است.

 • محمد رضا اخوان عبداللهيان ۱۳۹۴-۰۱-۱۲ ۰۹:۰۲

  مديرکل راه وشهرسازي خراسان رضوي تشريح کرد

  ابعاد حاشيه‌نشيني در مشهد

  مدير کل راه و شهرسازي استان خراسان رضوي ضمن اشاره به مشکلات عمده مناطق حاشينه‌نشيني در استان خراسان رضوي از برنامه‌هاي وزارت راه و شهرسازي براي جلوگيري از گسترش اين پديده اجتماعي نکاتی مطرح کرد.

 • کارن خانلري ۱۳۹۴-۰۱-۱۱ ۱۰:۲۵

  مرگ معنوی در اثر فقر فرهنگی

  کارن خانلري - عضو کميسيون آموزش مجلس شوراي اسلامي: وضعيت سکونتگاه‌هاي غيررسمي جاي نگراني دارد. متاسفانه اغلب اين سکونتگاه‌ها فاقد مسجد، سينما، تئاتر، بيمارستان، بهداشت و ساير مراکز فرهنگي و آموزشي هستند.

 • حاشیه نشینی مشهد-پنجتن - التیمور ۱۳۹۴-۰۱-۱۱ ۱۰:۲۰

  يک روز با شهروندان سيس آباد

  اینجا از فقیرنشین‌ترین محلات حاشیه‌نشین مشهد است

  سيس‌آباد نام پهنه‌اي در مشهد و در بستر رودخانه کشف‌رود است که سابقه تاريخي آن به هزار سال پيش از ورود اسلام به ايران مي‌رسد. همجواري با رودخانه کشف‌رود سبب شده تا کشاورزي و روستانشيني در مشهد به اين سمت از شهر در شرق مشهد روان شود.

 • حاشینه نشینی مشهد- بلوار نجف ۱۳۹۴-۰۱-۰۹ ۰۹:۵۷

  هراس از ساماندهي

  دکتر افشين پروين‌‌پور - مدير مرکز مطالعات تکنولوژي دانشگاه علم و صنعت ايران: اگر سامانه اطلاعاتي راجع به املاک، زمين و مالکان کشور وجود داشته باشد مسئله اقتصاد زمين و مسکن در بخش‌هاي مختلف کشور اعم از بافت فرسوده، سکونتگاه‌هاي غيررسمي و ساير بخش‌ها از بين مي‌رود.

 • حاشیه نشینی مشهد- کال زرکش ۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۰۸:۰۱

  نقش آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي در توانمندسازي سکونتگاه‌هاي غيررسمي مشهد

  آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي مجموع آموزش‌هاي نظري و عملي است که با هدف ارتقاء دانش افراد و ايجاد مهارت‌هاي لازم و به فعليت رساندن استعدادهاي نهفته در متقاضيان اجرا مي‌شود و مهارت آموزان را براي احراز شغل، حرفه و کسب و کار در مشاغل گوناگون تا سطوح مشخص آماده مي‌کند و توانايي آنان را براي انجام کار و فعاليت در حِرف مختلف افزايش مي‌دهد.

 • حاشینه نشینی مشهد- دروی ۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۰۶:۴۸

  جانشين فرمانده نيروي انتظامي مشهد اعلام کرد:

  وقوع بيش از ۵۰ درصد جرايم خرد در مناطق حاشيه‌‌نشین

  جانشين فرمانده نيروي انتظامي مشهد با بيان اينکه بيش از ۵۰ درصد جرايم خرد مشهد در مناطق حاشيه‌اي اين شهر رخ مي‌دهد، گفت: نيروي انتظامي قادر است در مدت ۴۸ ساعت تمام اين مناطق را پاکسازي کند اما فضاي کافي براي نگهداري خلافکاران و معتادان وجود ندارد.

 • حاشینه نشینی مشهد- جاده قوچان - شهرک نوید ۱۳۹۴-۰۱-۰۶ ۲۰:۴۹

  دبير ستاد سکونتگاه‌هاي غيررسمي مشهد:

  ۷۰ درصد پلاک‌هاي ساخته شده در مناطق هدف ۳۰ تا ۶۳ متري هستند

  عباس افچنگي، علاوه بر سمتي که در دبيرخانه ستاد سکونتگاه‌هاي غيررسمي مشهد دارد، عضو هيئت مديره شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه شرق نيز هست.

 • زنان سکونتگاه‌های غیررسمی ۱۳۹۴-۰۱-۰۶ ۰۱:۲۹

  لزوم اقدامات جدی برای زنان سکونتگاه‌های غیررسمی

  سميه فرهادي*: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده تعداد کل واحدهاي مسکوني نيازمند بهسازي در سکونتگاه‌هاي غير رسمي ۱.۵ ميليون واحد است که براي بهسازي تدريجي اين مناطق و خروج آن‌ها از وضعيت کنوني حدود ۳۰۰ ميليارد ریال مورد نياز است.

 • اميد کريميان ۱۳۹۴-۰۱-۰۴ ۱۱:۱۱

  اقتصاد حاشیه‌نشینی؛ آتش زیرخاکستر

  اميد کريميان -عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي: اگر براي مشکلات اقتصـــادي منــاطق حاشيه‌نشيني برنــامه مدوني تنظيــم نشود در آينده‌اي نزديــک تبعات آن به اشکال مختلف همچون آتش زير خاکستر خودنمايي مي‌کند زيرا مناطق حاشيه‌نشين علاوه بر ايجاد هزينه‌هاي مختلف براي شهر منجر به يک گسيختگي نسبت به کل شهر است.

 • حاشیه نشینی مشهد- کال زرکش ۱۳۹۴-۰۱-۰۳ ۰۶:۰۶

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی :

  ۱۰ میلیون حاشیه نشین تحت پوشش خدمات بهداشتی - درمانی قرار می گیرند

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا پایان سال، ۱۰ میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین تحت پوشش خدمات بهداشتی- درمانی قرار می­‌گیرند.

 • محسن عليمرداني ۱۳۹۴-۰۱-۰۲ ۱۰:۴۶

  ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی متولی می‌خواهد

  محسن عليمرداني- نايب رييس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي: جـــاي خـــالي يک متولي در موضوع حاشيه‌نشيني بسيار محسوس است.

 • مهدی ذاکرالحسینی ۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۱۸:۱۳

  رئيس كميسيون عمران شوراي شهر مشهد:

  معضلات مناطق حاشیه‌نشین مشهد بسيار بزرگ و دارای ابعاد اجتماعی و امنيتی است

  رئيس کميسيون عمران شوراي شهر مشهد با بيان اينکه شهرداري به تنهايي نمي‌تواند بحث توانمندسازي سکونتگاه‌هاي غيررسمي را انجام دهد٬ معضلات اين مناطق را بسيار بزرگ و داراي ابعاد اجتماعي و امنيتي خواند.

 • نریمان مصطفایی ۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۰۹:۱۱

  مديرکل دفتر توانمندسازي سکونتگاه‌هاي غيررسمي شرکت عمران و بهسازي شهري:

  واقعيات سکونتگاه‌های غيررسمی را در سه دهه گذشته مخفی کرديم

  مدير کل دفتر توانمندسازي سکونتگاه‌هاي غيررسمي شرکت عمران و بهسازي شهري معتقد است در کنار مشکلاتي مانند کمبود اعتبار و چند بعدي بودن ساماندهي سکونتگاه‌هاي غيررسمي، ناديده گرفتن معضل اسکان غيررسمي از سوي مسئولان سبب شد وضعيت اجتماعي کشور امروزه تاسف‌بار باشد.

 • حاشیه نشینی مشهد-پنجتن - شیخ حسن ۱۳۹۳-۱۲-۲۵ ۰۹:۱۶

  مديرحفاظت املاک و اراضي آستان قدس رضوي:

  چشمانمان را روي حقيقت تلخ سکونتگاه‌هاي غيررسمي نبنديم

  حجت الله شريعتمداري، مدير حفاظت املاک و اراضي آستان قدس رضوي، نگهداري املاک و اراضي موقوفه و سرمايه‌گذاري با هدف جلوگيري از گسترش سکونتگاه‌هاي غيررسمي را سياست آستان قدس رضوي در حوزه فعاليت خود مي‌داند.

 • احمد سالک کاشاني ۱۳۹۳-۱۲-۲۵ ۰۸:۰۳

  همه مسئولان پاي کار بيايند

  احمد سالک کاشاني - نماينده مجلس شوراي اسلامي: در بحث آسيب‌هاي فرهنگي و اجتماعي موارد مختلفي مطرح و مورد توجه است که بحث حاشيه‌نشيني از جمله آن به شمار مي‌‌‌‌‌‌‌آيد.

 • انوشيروان ارجمند ۱۳۹۳-۱۲-۲۴ ۱۰:۵۶

  انوشيروان ارجمند مطرح کرد

  هم‌افزایی هنرمندان و مدیران برای حل مشکلات حاشیه‌نشینی

  مرحوم انوشيروان ارجمند، بازيگر محبوب سينما، تئاتر و تلويزيون که آذر سال جاری درگذشت در کارنامه هنري خود نقش‌هاي ماندگاري در آثاري همچون روزي روزگاري، دوئل، قارچ سمي و امام علي(ع) ايفا کرده است.

 • حاشینه نشینی مشهد- جاده قوچان - شهرک نوید ۱۳۹۳-۱۲-۲۰ ۰۸:۵۸

  گزارشی از منطقه‌ای حاشیه‌نشین در کلانشهر مشهد

  زخم‌های کهنه اهالی «جاده قديم قوچان»

  سقفي برای زيستن و خوابيدن بدون دغدغه حق هر شهرونديست، حتی در شرايط فقر، محروميت و به قول خود حاشيه‌نشينان «بی‌پولی»؛ اين روزها زمين‌های حاشيه‌ای مشهد به عنوان منطقه‌ای در نظر گرفته شده که حاصل بی‌پناهی از روزها و سال‌های قبل است.

 • مجید روستا ۱۳۹۳-۱۲-۲۰ ۰۸:۴۴

  عضو هيئت مديره شرکت عمران و بهسازي شهري ايران عنوان کرد

  ظهور کلانشهری غيررسمی در پايتخت معنوی کشور

  عضو هيئت مديره شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران معتقد است جمعيت ساکنان غيررسمي مشهد به حدي زياد شده که کلانشهري غيررسمي درون يکي از مهمترين کلانشهرهاي کشور شکل گرفته است.

 • شادمهر راستین ۱۳۹۳-۱۲-۲۰ ۰۸:۳۵

  يك فيلمنامه نويس مطرح كرد:

  فرهنگ اشتباهمان را نسبت به حاشيه‌نشين‌ها تغییر دهیم

  «قرار گرفتن سکونتگاه‌هاي غير رسمي در کنار مراکز رسمي کلانشهر‌ها چهره شهرهاي ايران را مخدوش کرده است. در زمينه شهرسازي و زيباسازي ايده‌‌آل‌هايي در دنياي امروز براي شهرهاي بزرگ و اصلي تعريف شده است اما نبايد فراموش کرد که قدمت شهرهاي ايران با شهرهاي مدرن و تازه تاسيس کشورهاي همسايه قابل مقايسه نيست و وجود محله‌هايي با طبقه اجتماعي مختلف در کنار هم از نشانه‌هاي شهرهاي قديمي دنيا است.»

 • ميرقسمت موسوي اصل ۱۳۹۳-۱۲-۱۷ ۱۸:۱۰

  لازمه آموزش؛ ساماندهی است

  ميرقسمت موسوي اصل - نماينده مجلس شوراي اسلامي: حاشيه‌نشيني يکي از معضلات اجتماعي کشورهاي جهان است که در شهرهاي کوچک و بزرگ وجود دارد.

 • حاشیه نشینی مشهد- طبرسی ۱۳۹۳-۱۲-۱۷ ۱۸:۰۲

  معاون نهضت سواد آموزي اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوي:

  نيمي از جمعيت بي‌سواد مشهد؛ در سکونتگاه‌هاي غيررسمي قرار دارند

  ۳۴ سال پيش به فرمان امام راحل نهضت سوادآموزي در هفتم دي ماه سال ۱۳۵۸ شکل گرفت و همه امکانات و منابع کشور در اين مسير بسيج شد تا در يک حرکت و عزم عمومي سوادآموزي در اولويت قرار گيرد.

 • کمال عليپور خنکداري ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۳:۰۹

  استاندارد؛ حلقه مفقوده سکونتگاه‌های غيررسمي

  کمال عليپور خنکداري؛ نماينده مجلس شوراي اسلامي: يکي از مشکلات همه کلانشهرها از جمله شهر مشهد وجود سکونتگاه‌هاي غيررسمي فاقد استاندارد در حاشيه شهرها است.

 • حاشیه نشینی مشهد-پنجتن - شیخ حسن ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۲:۴۳

  تخريب خانه‌هاي غيراستاندارد راه حل برخورد با حاشيه‌نشيني نيست

  مديرعامل شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه شرق، سکونتگاه‌هاي غيررسمي را پديده‌اي اجتماعي معرفي مي‌کند که با سرعت در حال گسترش هستند. به اعتقاد وي تا زماني که مشکلات اين مناطق را انکار و خانه‌هاي غير استاندارد را تخريب کنيم در برخورد با اين پديده موفق نخواهيم بود.